Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Linux+ CD nr. 90 (10/2004)

04-03-2012, 19:19
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik phualtkomp
numer aukcji: 2105044823
Miejscowość Kraków
Zostało sztuk: 4    Wyświetleń: 9   
Koniec: 07-03-2012 20:44:45

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Język: polski
Dodatki: płyta CD,
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Produkt nowy - nieużywany - zafoliowany - zawiera 2 płyty CD.
Cena nominalna 24.00 zł - Cena na Allegro = 5 zł + koszt wysyłki

Linux+ CD nr. 90 (10/2004) Quantian 0.5.9.2; Eclipse 3.0

Kategoria: Linux - czasopisma,

Grupa: Linux - miesięczniki,

Rodzaj: Linux CD,

- !HIT! - Quantian 0.5.9.2 - dystrybucja Linuksa oparta na Knoppiksie i uruchamiana z płyty zawiera oprogramowanie naukowe.

- HIT -X.org 6.8.0 - najnowsza wersja serwera popularnych "X-ów". Zawiera wiele nowinek, m. in. prawdziwą przeźroczystość

- HIT - gParted 0.0.4 - klon znanego z systemu Windows programu Partition Magic, czyli łatwe zarządzanie partycjami

- Linux+ Live

Poza tym m.in. : Linux 2.8.1, aplikacje multimedialne, Sun Java J2ee SDK 1.4, Sun Java j2re 1.4.2 i inne.

Pingwin zdobywa tytuł inżyniera

Oficjalne wyniki sprzedaży pierwszego zachodniego numeru Linux+ wskazują, że spodobał się on naszym zachodnim braciom. Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Musimy starać się jeszcze bardziej, aby utrzymać ten stan rzeczy. Będzie to na pewno miało wpływ na jakość polskiego, oryginalnego wydania.
Co przygotowaliśmy dla Was w tym numerze? Tematem miesiąca jest oprogramowanie naukowo-inżynierskie, więc zachęcamy do zapoznania się z biblioteką SciPy (do obliczeń naukowych) oraz biblioteką LAM/MPI (do przetwarzania równoległego). Gdybym podczas nauki w szkole wykorzystywał pierwsze z tych narzędzi, oszczędziłoby mi ono sporo pracy. Drugie narzędzie warto wykorzystać, gdy mamy do rozwiązania problem o dużej złożoności obliczeniowej ? można go rozłożyć na kilka komputerów. Oprogramowanie godne polecenia. Niedawno wydaliśmy kolejny numer kwartalnika Linux w Szkole, więc osoby zainteresowane wykorzystaniem Linuksa w edukacji zachęcam również do jego lektury.
Ponadto, w stałych działach opisujemy tematykę skojarzeń plików (czasami irytuje to, że nasze środowisko nie wie, jakiej aplikacji użyć do otworzenia danego pliku), instalacji i konfiguracji sterowników dla kart graficznych Nvidia (kto nie posiada karty ze sprzętową akceleracją 3D, ten na pewno żałuje; nawet w pracy naukowej trójwymiarowa wizualizacja danych zajęła poczytne miejsce) oraz obliczania sum kontrolnych (zapoznanie się z narzędziem Eclipse i językiem programowania Java jest mocno wskazane).
Na dwóch płytach DVD zamieszczamy dwie popularne dystrybucje Linuksa: Mandrakelinux oraz Aurox. Obie są godne polecenia początkującym użytkownikom. Ich instalacja, konfiguracja i użytkowanie nie sprawią Wam trudności.
Wierzę, że ten numer przypadnie Wam do gustu. Przyślijcie nam swoje opinie na temat Linux+. Zapraszam do lektury.
Krzysztof Krawczyk
Redaktor Naczelny Linux+

Wstępniak
Krzysztof Krawczyk

Spis treści
Krzysztof Krawczyk

Opis zawartości płyt CD/DVD
Piotr Truszkowski

Aktualności

Newsy
Krzysztof Krawczyk

Jądro Linux
Maja Królikowska, Tomasz Torcz

Debian
Grzegorz Prokopski

Mandrake
Daniel Koć

Aurox
Jarosław Górny

Oprogramowanie naukowo-inżynierskie

SciPy ? naukowy wąż
Marek Sawerwain
Bardzo dobrą platformą systemową dla internetowych rozgłośni radiowych jest Linux. Korzystając z darmowych programów DarkIce oraz Icecast można szybko i łatwo zacząć nadawanie strumienia MP3.

Przetwarzania równoległe z wykorzystaniem LAM/MPI
Robert Piotr Bycul
Istnieje wiele formatów nadawania programów radiowych lub telewizyjnych w Internecie, np. MP3 czy RealVideo. Odtwarzanie każdego z nich jest również możliwe pod Linuksem, chociaż czasami trzeba zastosować pewne mniej oficjalne rozwiązania.

Wywiad

Wywiad z Louisem Suárez-Potts, liderem projektu OpenOffice.org
Krzysztof Krawczyk, Witold Kieraś
Pakiet biurowy OpenOffice.org tworzy ogromna rzesza deweloperów. Nad wszystkim czuwa jedna osoba, która stara się ogarnąć całość projektu i występować na zewnątrz jako przedstawiciel społeczności rozwijającej to oprogramowanie. Tym człowiekiem jest właśnie Louis. Postanowiliśmy porozmawiać z nim i poznać go trochę bliżej, a także jego plany dotyczące przyszłości OpenOffice.org.

Dodatki do programów

Wtyczki do XMMS-a
Piotr Machej
XMMS jest najczęściej wykorzystywanym programem do odtwarzania muzyki pod Linuksem. Ważną cechą tego programu jest rozszerzalność jego możliwości za pomocą wtyczek. To przy ich pomocy można odtwarzać większą liczbę typów plików, dodawać różnorakie efekty (echo, wygadanie czy filtr szumów), wizualizację odtwarzanego utworu czy nawet wyłączać komputer na noc. Piotr pokazuje, jak z nich skorzystać.

Oprogramowanie

Beep Media Player ? odtwarzacz multimedialny
Mateusz Papiernik
Powszechnie używanym odtwarzaczem dźwięku w Linuksie jest nadal XMMS, ale słaby rozwój tego projektu powoduje, że tworzone są coraz ciekawsze alternatywy dla niego. Jedną z nich jest Beep Media Player, czyli przepisany na nowo XMMS, bazujący na nowej bibliotece GTK2. Warto zainteresować się tym programem, gdyż posiada wszystkie dobre cechy XMMS-a, a także wiele własnych przydatnych innowacji.

KDE 3.3 ? graficzne środowisko pracy
Paweł Biliński
Nowa wersja KDE (3.3), popularnego graficznego środowiska pracy, nie zawiera rewolucyjnych zmian, ale zapewnia nas o stałym rozwoju tego projektu. Liczne usprawnienia, chociaż małe, okazują się przydatne podczas dłuższej pracy ze środowiskiem. Warto zapoznać się z niektórymi z nich.

SimpleCDR-X ? program do nagrywania płyt CD/DVD
Piotr Machej
Istnieje wiele programów do nagrywania płyt CD/DVD, zaczynając od CDRecord z tekstowym interfejsem, a kończąc na K3b, który stał się ostatnio bardzo popularny, głównie ze względu na swój intuicyjny graficzny interfejs. SimpleCDR-X pełni funkcję zintegrowanego narzędzia do przygotowywania płyt z danymi lub muzyką oraz ich późniejszego nagrywania.

Firewall Builder ? konfigurator zapór sieciowych
Piotr Machej
Konfiguracja zapory sieciowej w tradycyjny sposób, tzn. poprzez polecenia z trybu tekstowego, nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, szczególnie dla osób początkujących. Z myślą o ułatwieniu pracy administratorom powstał program Firewall Builder. Pozwala on przygotować odpowiednie regułki za pomocą graficznego interfejsu, a następnie efekty swojej pracy zaaplikować na wybranym systemie.

GTK Photo Gallery ? program do tworzenia internetowych galerii zdjęć
Piotr Machej
Gdy wykonamy dużo zdjęć aparatem cyfrowym, często chcemy je potem udostępnić znajomym w Internecie. Stajemy przez zadaniem stworzenia internetowej galerii zdjęć. Bardzo pomocny może być w tym przypadku program GTK Photo Gallery. Chociaż jest to młody projekt, to zapowiada się obiecująco.

TeamSpeak2 ? narzędzie do komunikacji głosowej
Bartłomiej Pater
Grając w kilka osób na komputerach znajdujących się obok siebie, często komentujemy przebieg zdarzeń po prostu wypowiadając je na głos ? nie korzystamy z wbudowanych tekstowych mechanizmów komunikacji w grze. Co zrobić, gdy osób z drużyny nie ma w pobliżu, a chcielibyśmy się z nimi jakoś porozumieć? Warto skorzystać z programu TeamSpeak2, który pozwala graczom na komunikację głosową przez Internet.

Dla początkujących

Skojarzenia aplikacji z typami plików
Piotr Wolny
Gdy klikamy w naszym środowisku graficznym na jakiś plik, oczekujemy, że zostanie on otworzony w jakiejś aplikacji, np. w tej, w której został stworzony, lub w programie do przeglądania takich plików. Nie zawsze tak jest, gdyż nasz system może nie wiedzieć, z czym powiązać dany typ plików. W takiej sytuacji musimy go tego nauczyć sami. Piotr w swoim artykule pokaże, jak kojarzyć aplikacje z typami plików w KDE i GNOME, a także w popularnych aplikacjach, takich jak Midnight Commander, Firefox oraz Evolution.

Sztuczki i kruczki
Grzegorz Niewęgłowski
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość również świadczy o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.

Sprzęt

Binarne sterowniki dla kart Nvidia
Piotr Wolny
Karty graficzne oparte na chipsetach firmy Nvidia są bardzo często spotykane we współczesnych komputerach. Popularne dystrybucje Linuksa oferują wsparcie dla nich poprzez sterowniki zawarte w serwerze XFree86, ale nie zapewniają wszystkich możliwości tych kart, np. sprzętowej akceleracji grafiki 3D czy obsługi wyjścia telewizyjnego. Rozwiązaniem są binarne sterowniki udostępniane przez producenta. Piotr opisuje, jak z nich skorzystać.

Dla programistów

Eclipse i Java ? program do obliczania sum kontrolnych
Marek Sawerwain
Java jest uznawana przez wiele osób za najlepszy przenośny język programowania, tzn. aplikacja w nim napisana może być uruchamiana w różnych systemach operacyjnych. Aby wygodnie tworzyć takie programy, warto skorzystać z zintegrowanego środowiska deweloperskiego Eclipse. Marek pokazuje, jak stworzyć w nim, wykorzystując Javę, prosty program z interfejsem graficznym do obliczania sum kontrolnych plików lub podanego tekstu.

Księgozbiór
Witold Kieraś
UNIX. Sztuka programowania
LaTeX. Podręcznik i przewodnik użytkownika





Linux+ CD nr. 90 (10/2004)
Zobacz inne moje aukcje (phualtkomp):