Kategoria: Linux - czasopisma,
Grupa: Linux - miesięczniki,
Rodzaj: Linux CD,
- HIT - PLD Live 0.95 - rewelacyjna dystrybucja Linuksa uruchamiana z płytki i nie wymagająca instalacji na dysku twardym. Wspaniały pokaz możliwości polskiej dystrybucji Linuksa - PLD
- HIT - CrossOver Office 3.0 Trial - dzięki temu programowi na swojej stacji roboczej z Linuksem uruchomicie m.in.: Microsoft Office 97/2000/XP i inne programy z Windows.
- HIT - Mono 0.91 - Kompletne środowisko programistyczne, będące otwartym odpowiednikiem platformy .NET firmy Microsoft.
- HIT - Big Bit - Big Bajt - Big Bit - Big Bajt to nowa audycja komputerowa nadawana w Radiu Warszawa Praga a prowadzona przez Michała Niwickiego. Ma ona na celu przedstawienie szerokiemu gronu słuchaczy systemu Linux i Wolnego Oprogramowania. Na płycie znajdziecie plik MP3 z zapisem drugiej audycji, w której gościł nikt inny jak nasz redaktor naczelny - Krzysztof Krawczyk.
- Linux+ Live
Poza tym m.in. : ACPI, Crimson Fields 0.4.2, Rc.HTB 0.3, oprogramowanie do tworzenia muzyki i inne.
Za darmo? Pewnie kiepski.
Czy to dobrze, że Linux jest za darmo (to akurat nie jest do końca prawdą, ale tak powszechnie się uważa)? Czy całkiem komercyjny jego charakter, ale wciąż otwarty, byłby znacznie lepszy? Na samym początku jego rozwoju na pewno nie, ale teraz? Możliwe, że dzięki temu, wbrew pozorom, Linux szybciej upowszechniłby się wśród użytkowników komputerów. Często przecież uważa się, że cena jest równoznaczna z wartością. Za darmo? Pewnie kiepski. I co mają powiedzieć producenci oprogramowania dla Linuksa? Czy świadomość tego, że tworzą aplikacje dla darmowego systemu, w którym jest już prawie wszystko, czego potrzebuje typowy użytkownik, nie jest zniechęcające? A jeszcze bardziej, gdy powstaje darmowy odpowiednik tej aplikacji? Dla mnie byłoby, więc z tego powodu często "ucieka się" w usługi (odpłatne rozszerzenie funkcjonalności programu, odpłatna pomoc techniczna). Na szczęście, coraz więcej firm opiera swój biznes właśnie na Linuksie, więc może nie jest tak źle, a ja, zgodnie z powiedzeniem, że "darowanemu koniowi w zęby nie zaglądaj", powinienem po prostu wysłać podziękowania autorom tych wszystkich aplikacji, z których najczęściej korzystam, i cieszyć się z tego, co mam. No i może stworzyć coś samemu.
Zapraszam do lektury tego numeru, z którego będziecie mogli dowiedzieć się, co nowego w świecie Linuksa i jak można wykorzystać ten wspaniały system operacyjny.
Redaktor Naczelny Linux+
Krzysztof Krawczyk
Newsy
Krzysztof Krawczyk
Jądro Linux
Maja Królikowska
Debian
Grzegorz Prokopski
Mandrake
Daniel Koć
Aurox
Robert Główczyński
KDE
Paweł Biliński
LinuxFresh
Piotr Machej
Multimedia
Linux w studiu nagrań
Paweł Wolniewicz
Kolejne zastosowania Linuksa stają się coraz bardziej dostrzegalne. Tak jest w przypadku multimediów. Już teraz można z powodzeniem wykorzystywać nasz system operacyjny w studiu nagrań. Paweł opisze Wam, jaki sprzęt i oprogramowanie będzie potrzebne w tym celu, jak je skonfigurować oraz jak użyć. Skoncentruje się serwerze dźwięku JACK oraz aplikacjach MuSE i Ardour.
Recenzje
SUSE Linux 9.1 Professional
Piotr Truszkowski
Na naszym linuksowym rynku pojawiła się nowa gwiazda, a jest nią SUSE. Przez wiele lat niedostrzegana, głównie z powodu braku promocji, teraz staje się kolejną główną dystrybucją wykorzystywaną przez polskich użytkowników. Swoje wrażenia z nowej wersji (9.1), którą dostaliśmy od firmy Novell, aktualnego właściciela tej marki, przedstawi Wam Piotrek.
Wywiad
Wywiad z Matthiasem Ettrichem, założycielem projektu KDE
Krzysztof Krawczyk, Paweł Biliński, Piotr Truszkowski
Nie wszyscy pamiętają, że Kool Desktop Environment powstał w 1996 roku. Wtedy to Matthias Ettrich wysłał list, w którym namawiał ludzi do przyłączenia się do projektu. Opisał w nim motywację do rozpoczęcia KDE oraz jego główne założenia (w tym oparcie go na bibliotece Qt, udostępnionej parę tygodni wcześniej publicznie przez firmę TrollTech). Postanowiliśmy porozmawiać z nim i zadać mu parę pytań.
Dla początkujących
Serwer DHCP i algorytm HTB
Piotr Machej
W większości sieci lokalnych podstawowy serwer usług jest uruchamiany na Linuksie. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie, że pozwala na wygodne administrowanie taką siecią. Bardzo pomocny jest wtedy serwer DHCP oraz podział dostępnego łącza internetowego. Piotrek, jak zwykle, pokaże Wam, że przygotowanie odpowiedniej konfiguracji Linuksa wcale nie jest takie trudne.
Sprzęt
Zarządzanie energią w Linuksie, część pierwsza
Piotr Wolny
Nasze komputery domowe często zostawiamy włączone przez cały dzień, nawet gdy na nich w danej chwili nie pracujemy. To wszystko jednak kosztuje - licznik energii elektrycznej nie zatrzymuje się. Pomocne może się wtedy okazać wykorzystanie mechanizmów zarządzania energią dostępnych w ACPI, które nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla komputerów przenośnych. W tym miesiącu Piotrek pokaże Wam, jak usypiać procesor, gdy nie jest potrzebny.
Dla programistów
Książka teleadresowa w Mono
Marek Sawerwain
Technologia .NET jest coraz bardziej popularna, a ponieważ Linux nie może zostawać w tyle, stale rozwijany jest projekt Mono, będący otwartą implementacją tego rozwiązania. Język C# jest bardzo zbliżony do C/C++, więc warto zapoznać się z jego możliwościami. W tym miesiącu Marek pokaże Wam, jak wykorzystać bibliotekę GTK# do stworzenia własnej książki teleadresowej. Okazuje się, że Mono jest oprogramowaniem naprawdę godnym polecenia.
Dla graczy
Crimson Fields
Piotr Truszkowski
Czy pamiętacie grę Battle Isle? To turowa gra strategiczna, bardzo popularna nie tak dawno temu. Do swojej dyspozycji otrzymywaliście jednostki wojskowe i waszym celem było zdobycie terenu wroga lub obrona własnego. Na tym pomyśle bazuje gra Crimson Fields. Piotrek postanowił zbadać, czy nowa inkarnacja starego przeboju jest godna polecenia.