Kategoria: Linux - czasopisma,
Grupa: Linux - miesięczniki,
Rodzaj: Linux CD,
- !HIT! - Puppy Linux 1.0.7
- !HIT! - Kodek MP3 firmy Fluendo
- !HIT! - Mediainlinux 4-RC5
- !HIT! - Magazyn Tux i Blenderart
Poza tym najnowsze wersje aplikacji ze świata Open Source.
Artyści Wolnego Oprogramowania
Twórcy Wolnego Oprogramowania to przede wszystkim deweloperzy, którzy umieją bardzo dobrze programować, ale najczęściej nie posiadają zdolności artystycznych (muzycznych bądź graficznych). W związku z tym projekty, które rozwijają, z reguły posiadają jedynie najprostszą oprawę audiowizualną. W grach ma to kluczowe znaczenie. Przykładowo, Frozen Bubble, wydana trzy lata temu, była prostą grą, ale posiadała również bardzo ładną i efektowną muzykę i grafikę. Właśnie to przyciągnęło uwagę i szybko została uznana za grę roku (niestety, jej rozwój stanął w miejscu, chociaż wszyscy liczyli na dalsze wersje). Twórcy wielu darmowych gier, będących np. klonami znanych przebojów komercyjnych (Freeciv, FreeCraft, FreeOrion), które albo wykorzystują udostępniony przez producenta silnik gry, albo odtwarzają go od podstaw, mają problemy z przygotowaniem dobrego zestawu grafik i dźwięków. W przypadku gier komercyjnych sytuacja wygląda inaczej, gdyż można do tego celu zatrudnić profesjonalistę. Już teraz może się to jednak zmienić, gdyż powstają coraz lepsze programy dźwiękowe dla Linuksa. Artyści mogą masowo przechodzić na nasz system operacyjny, a tym samym, identyfikując się z nim, pomagać innym członkom społeczności Wolnego Oprogramowania w uatrakcyjnianiu ich programów, a w szczególności gier.
Bieżący numer Linux+ koncentruje się właśnie wokół zagadnienia nagrywania i obróbki dźwięku na Linuksie. Każdy z Was może spróbować własnych sił, gdyż początki nie są trudne. Bardzo możliwe, że przy odrobinie cierpliwości uda się Wam stworzyć dźwięki lub nawet cały utwór, które mogłyby być wykorzystane w jakiejś grze. Narzędzia są i tylko czekają na to, aby z nich skorzystać. A jeśli ktoś z Was posiada jeszcze gitarę lub inny instrument, na pewno nie pożałuje chwil spędzonych razem z nim przy komputerze. Zachęcam.
Krzysztof Krawczyk
Redaktor Naczelny Linux+
Aktualności
Newsy
Witold Kieraś
Jądro Linux
Tomasz Torcz
Debian
Bartosz Feński
Mandriva
Florent Villard
Aurox
Michał Niwicki
Gentoo
Witold Kieraś
Dźwięk w Linuksie
Nagrywanie i edycja plików dźwiękowych w Ardour
Marcos Germán Guglielmetti
Sekwencer wielościeżkowy Ardour jest darmowym programem dla muzyków i techników dźwięku, który dotarł najdalej w poszukiwaniu profesjonalizmu, funkcjonalności i doskonałości: jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcieliby przejść z takich programów, jak ProTools, do świata GNU/Linuksa. W artykule pokażemy, jak zainstalować i skonfigurować aplikację, oraz wykonamy kilka przykładowych projektów.
MusicPD – sieciowy serwer muzyki
Guillois Loic
Osobom znajdującym się w sieci lokalnej pokażemy, jak zainstalować, skonfigurować i uruchomić serwer muzyki, dzięki któremu będziemy mogli transmitować w naszej sieci lokalnej pliki MP3 i OGG, czyli np. stworzyć własne radio internetowe. Pokażemy też, jak skonfigurować odpowiednie programy klienckie, aby odbierać naszą audycję.
Komunikatory internetowe
Kadu – klient Gadu-Gadu na Linuksie
Wojciech Treter
Nie istnieje oficjalna wersja GG dla Linuksa, a nie każdy jest w stanie w sposób bezstresowy przystosować się od razu do obsługi klienta tekstowego, np. EKG. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być Kadu. Funkcjonalnością i liczbą dostępnych funkcji juz dawno przerósł konkurenta, a jego zaletą jest ponadto brak reklam i szybkość działania.
Wywiad
Wywiad z Guillaumem Laurentem
Krzysztof Krawczyk
Z Guillaumem Laurentem, inżynierem oprogramowania, a przede wszystkim głównym deweloperem programu Rosegarden rozmawiamy o historii powstania projektu, planach na przyszłość i możliwościach aplikacji na polu tworzenia i edycji muzyki.
Oprogramowanie
KrawlSite – robot internetowy i menedżer pobierania
Witold Kieraś
Czasami zachodzi potrzeba ściągnięcia na twardy dysk pojedynczych stron WWW lub całych serwisów. Bywa tak, gdy chcemy pobrać z Internetu kolekcję zdjęć lub opracowaną w HTML-u do użytku on-line dokumentację do oprogramowania. Warto wówczas mieć pod ręką program KrawlSite, który dokona tego w prosty i szybki sposób.
GNOME Sudoku – wciągająca łamigłówka logiczna
Claus Schwarm
Jeżeli uwielbiasz rozwiązywać łamigłówki, GNOME Sudoku jest czymś w sam raz dla ciebie. Nie przejmuj się, jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o Sudoku: 18 miesięcy temu nie słyszał o niej prawie nikt, a obecnie według niektórych jest to najsłynniejsza łamigłówka na świecie.
Blender – program do grafiki 3D
Jean-Pierre Féval
Blender to rozbudowany program do modelowania i renderowania obrazów oraz animacji trójwymiarowych. Z jego pomocą można również tworzyć prezentacje interaktywne (np. pozwalając użytkownikowi zwiedzać trójwymiarowy model domu), a nawet gry. Od ponad trzech lat Blender jest otwartym programem, udostępnianym na licencji GPL.
KSquirrel – przeglądarka obrazków dla KDE
Jean-Pierre Féval
KSquirrel jest przeglądarką stworzoną z myślą o środowisku KDE, prostą i wygodną w użyciu. Obecnie KSquirrel obsługuje 41 formatów rysunków, wśród których znajdują się nawet takie, jak Photoshop PSD, CRW, WMF, MNG, SVG czy JPEG2000. Dostępne są także takie opcje, jak zmiana rozmiaru rysunków, obracanie czy nakładanie różnych filtrów.
Dosage – narzędzie do pobierania pasków komiksowych
Jean-Pierre Féval
Dosage jest działającym w linii poleceń programem napisanym w języku Python. Poszczególne komiksy są obsługiwane z pomocą osobnych modułów, których w obecnej wersji posiada 789. Użytkownik może samodzielnie stworzyć nowy moduł, jeśli poczuje taką potrzebę. Może również wskazać autorowi programu odpowiednią stronę WWW wraz z prośbą o dołączenie jej obsługi w kolejnych wersjach Dosage.
DROD: Journey to Rooted Hold
Niels Weber
Deadly Rooms Of Death, tak bowiem rozwija się skrót DROD, to nietypowa gra. Jest prawie niemożliwym przypisanie jej do konkretnego gatunku; można by ją nazwać czymś w rodzaju logicznej RPG z elementami Robots. Naszym zadaniem jest zbadanie głębokich lochów i rozwiązanie napotkanych po drodze zagadek.
Dla początkujących
Firefox 1.5 i jego ogromne możliwości konfiguracyjne
Piotr Machej
Jeśli mielibyśmy wskazać program, z którego praktycznie każdy użytkownik Internetu korzysta na co dzień, to najprawdopodobniej byłaby to – coraz popularniejsza – przeglądarka Firefox. I nawet usunięcie reklam z darmowej wersji Opery nie było w stanie na dłużej odciągnąć rzeszy użytkowników Internetu od Firefoksa. W artykule omawiany możliwości najnowszej wersji oraz jej rozszerzenia.
Sztuczki i kruczki
Grzegorz Niewęgłowski
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
Zapis pakietowy dla płyt CD oraz DVD
Piotr Wolny
Pod tajemniczo brzmiącym terminem “nagrywanie pakietowe” kryje się odmienny sposób zapisu danych na płytach, w założeniu wygodniejszy dla użytkownika. Zamiast każdorazowego kasowania dysku, tworzenia nowej sesji czy nowej ścieżki na płycie CD-RW czy DVD(+/-)RW, możemy w Linuksie zapisywać dane, podobnie jak na dyskietce.
Dla programistów
Osobisty wygaszacz ekranu
Marek Sawerwain
Opracowanie wygaszacza ekranu w ramach środowiska XScreenSaver nie jest zadaniem skomplikowanym. W artykule pokazujemy, jak – wykorzystując do tego celu język C++ – stworzyć program, który będzie podczas bezczynności komputera realizował Grę w Życie (ang. Game of Life).
Dystrybucja miesiąca
SymphonyOS
Krzysztof Krawczyk
Testy
Samsung SyncMaster 173P Plus
LS50-U64Y
Krzysztof Krawczyk