Kategoria: Linux - czasopisma,
Grupa: Linux - miesięczniki,
Rodzaj: Linux CD,
- !HIT! - Kubuntu 5.10
- !HIT! - Damn Small Linux 2.0
- !HIT! - Quake 4 Demo
- !HIT! - DemoRecorder Standard
Poza tym najnowsze wersje aplikacji ze świata Open Source.
Radzimy sobie sami!
Niedawno miałem okazję zapoznać się z nowymi modelami monitorów LCD jednego z wiodących ich producentów (przy okazji zauważyłem, że w redakcji większość monitorów CRT mamy właśnie od niego). Są dobre, bez dwóch zdań. Nie ma jednak róży bez kolców, jak powszechnie wiadomo. Coraz wyraźniejsza jest tendencja, aby całość sterowania monitorem LCD przerzucać na oprogramowanie (na obudowie jest tylko przycisk włączania!). Gdy to sobie uświadomiłem, poczułem przez skórę, że będą kłopoty. No pewnie. Zgadnijcie, dla jakich systemów operacyjnych zostało przygotowane oprogramowanie? Właśnie, tylko dla Windows. Gdy już to potwierdziłem, zapytałem producenta, czy nie widzi w tym nic złego. Zaskoczyło mnie, że wie o tym problemie i nawet uważa, że jest istotny (to dobrze) – ustawienia fabryczne takich monitorów LCD są bardzo niekorzystnie dobrane i wymagają natychmiastowej korekty. A jak to zrobić na Linuksie? Idealnie byłoby, gdyby grupa deweloperów z tej firmy przygotowała analogiczne rozwiązanie dla innych systemów. Nie zrobiła tego. Na szczęście, rozwiązanie pojawiło się samo, a w zasadzie zostało opracowane przez samych linuksowców. W ramach projektu Ddccontrol (http://ddccontrol.sourceforge.net/) przygotowali oni narzędzie (również z graficznym interfejsem), które pozwala na swobodną zmianę ustawień monitorów LCD. Fantastycznie, że ktoś podjął się takiego zadania, ale nie nastraja optymistycznie to, że to klienci sami muszą dbać o własne interesy. Moim zdaniem producenci monitorów, które są obsługiwane przez to rozwiązanie (a jest ich coraz więcej), powinni zasponsorować ten projekt i brać w nim czynny udział. Należy przecież wspierać takich programistów, chociaż oni zapewne robią to dla własnej satysfakcji. Co ważne, opisana sytuacja nie dotyczy wyłącznie monitorów LCD (już od dawna jest znana kwestia modemów, kart bezprzewodowych, drukarek czy skanerów, do których sterowniki tworzą osoby z zewnątrz). Radzimy sobie, to dobrze, ale czy tak być powinno?
Ten numer Linux+ jest poświęcony programowaniu. Możecie z niego nauczyć się, jak tworzyć aplikacje przy wykorzystaniu biblioteki Qt (wspomniana aplikacja Ddccontrol ma tylko nakładkę w Gtk+, więc...). Ciekawa jest również możliwość tworzenia programów dla przenośnej konsoli firmy Sony. Programowanie to dobra zabawa, o czym przekonuje autor Gambasa, środowiska programistycznego opartego na BASIC-u. Zachęcam do uczestniczenia w niej korzystając z naszego magazynu.
Krzysztof Krawczyk
Redaktor Naczelny Linux+
Aktualności
Newsy
Witold Kieraś
Jądro Linux
Tomasz Torcz
Debian
Bartosz Feński
Mandriva
Florent Villard
Aurox
Michał Niwicki
Gentoo
Witold Kieraś
Programowanie
Qt ISO Maker – moja pierwsza aplikacja w Qt
Tomasz Pielech
Wbrew obiegowym opiniom, programowanie aplikacji okienkowych w Linuksie jest proste. Z pomocą tego artykułu wykonamy pierwszą aplikację, która będzie służyła do tworzenia obrazów iso płyt CD. Program będzie też umożliwiał przeglądanie plików i katalogów znajdujących się na dysku i dodawanie ich do obrazu.
Tworzenie aplikacji dla Sony PlayStation Portable
Jaime Penalba Estebanez
PlayStation Portable (PSP) to konsola do gier, oparta na 333 megahercowym procesorze, posiadająca 32 MB pamięci RAM i dwa układy graficzne. Jest to świetny gadżet dla graczy i osób potrzebujących przenośnego centrum multimedialnego, ale czy można dla niego tworzyć własne aplikacje za pomocą Linuksa? W artykule pokazujemy, w jaki sposób nasz system może pomóc w ulepszaniu PSP.
Diagram części Twojego komputera
Marek Sawerwain
W tym miesiącu piszemy program, który będzie przedstawiał budowę komputera, na którym został uruchomiony (typ procesora, karty graficznej oraz muzycznej) w postaci diagramu. Aplikację napiszemy dla środowiska GNOME, wykorzystując obiekt Canvas, widget o bardzo dużych możliwościach tworzenia wszelkiego rodzaju wykresów.
Wywiad
Wywiad z Benoîtem Minisinim, liderem projektu Gambas
Krzysztof Krawczyk
Z Benoîtem Minisinim, autorem i głównym deweloperem środowiska programistycznego Gambas, rozmawiamy m.in. o pracy nad projektem, inspiracjami pochodzącymi z Javy i podobieństwie do VisualBasic-a. Dowiemy się także, jakie były najtrudniejsze elementy do zaprogramowania oraz jakie są plany związane z wydaniem kolejnej wersji.
Oprogramowanie
KleanSweep – wyszukiwarka zbędnych plików
Witold Kieraś
Katalog domowy każdego użytkownika Linuksa jest jego największym skarbem. Jest on też wielkim śmietniskiem, w którym można znaleźć dużą liczbę plików zupełnie niepotrzebnych, jak choćby automatycznie tworzone przez różne programy kopie zapasowe czy miniaturki grafik. W takich przypadkach właśnie KleanSweep pomoże nam rozpoznać, a później usunąć zbędne pliki.
Gajim – klient komunikatora Jabber
Claus Schwarm
Gajim to napisany w Pythonie klient Jabbera, oparty na bibliotece GTK+. W przeciwieństwie do tzw. wieloprotokołowych klientów, aplikacji pozwalających na jednoczesne logowanie się do wielu sieci IM, Gajim koncentruje się tylko na Jabberze, ale dzięki mechanizmowi transportów może obsługiwać też inne sieci.
Umbrello – narzędzie do modelowania aplikacji w UML
Jean-Pierre Féval
Tworzenie odpowiednich diagramów i modeli znacząco ułatwia pracę nad aplikacją każdemu programiście. Wśród wielu narzędzi wspomagających proces projektowania systemu informatycznego znajduje się m.in. Umbrello, przeznaczony właśnie do tworzenia diagramów i modeli. Aplikacja pozwala też na podstawie diagramu generować gotowy kod w różnych językach programowania.
Tvtime – program do oglądania telewizji na komputerze
Jean-Pierre Féval
Komputer może pełnić najróżniejsze role. Można z jego pomocą oglądać także filmy dostępne w telewizji. Wystarczy do tego karta telewizyjna i odpowiedni program. Najlepszą aplikacją tego typu jest obecnie Tvtime, posiadający ciekawy interfejs wzorowany na tym wykorzystywanym w normalnych telewizorach.
JFtp – program do przesyłania plików z użyciem różnych protokołów
Jean-Pierre Féval
Najwygodniej byłoby móc używać jednego, dobrego programu, niezależnie, czy się jest akurat w pracy, czy w domu, a także czy pracuje się na Linuksie, czy w Windows. Jeśli chodzi o przesyłanie plików, to takim uniwersalnym programem może okazać się napisany w Javie program JFtp.
Darwinia – niezwykły RTS
Niels Weber
Trudno porównać Darwinię z innymi grami; jeżeli już trzeba przypisać ją do jakiegoś gatunku, prawdopodobnie wybierze się strategię czasu rzeczywistego. Wedle historii opowiadanej przez grę, genialny naukowiec Dr Sepulveda stworzył sieć komputerową, wewnątrz której żyje sztuczna forma życia zwana Darwinianami, a naszym zadaniem jest im pomóc przetrwać ataki przeciwników i rozwijać się.
Dla początkujących
Dokumenty PDF w Linuksie
Piotr Machej
Obecnie najczęściej wykorzystywanym formatem plików w wymianie informacji jest PDF, stworzony i rozwijany Adobe. Jest on otwarty, dzięki czemu powstało wiele konkurencyjnych aplikacji, pozwalających na generowanie lub przeglądanie dokumentów PDF. W artykule opisujemy różne sposoby pracy z tym formatem plików, dostępne w Linuksie.
Sztuczki i kruczki
Grzegorz Niewęgłowski
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
Udev – zarządzanie plikami urządzeń
Piotr Wolny
Pliki urządzeń umieszczone w katalogu /dev są jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek systemów uniksowych, w tym oczywiście Linuksa. Dzięki nim możemy w wygodny sposób zorientować się, jaki sprzęt jest dostępny w systemie, łatwo ustawimy dowolne prawa dostępu do poszczególnych urządzeń, czy – w sposób wręcz intuicyjny – wykonamy rozmaite operacje.
Dystrybucja miesiąca
T2
Leonel Iván Saafigueroa
Testy
A4Tech NB-95 i Creative FreePoint oraz Konica Minolta DImage Z3
Krzysztof Krawczyk, Marek Bettman