Kategoria: Linux - czasopisma,
Grupa: Linux - miesięczniki,
Rodzaj: Linux CD,
Na dołączonych płytach znajdziesz między innymi:
- !HIT! - Opera 8.50
- !HIT! - Cedega 4.2.2 Time Demo + Diablo 2 Demo
- !HIT! - Hikarunix 0.4
- !HIT! - OpenOffice.org 1.1.5 PL i Firefox 1.0.7 PL
Poza tym najnowsze wersje aplikacji ze świata Open Source.
A w numerze możesz przeczytać :
Aktualności
Newsy
Witold Kieraś
Jądro Linux
Tomasz Torcz
Debian
Bartosz Feński
Mandriva
Florent Villard
Aurox
Michał Niwicki
Gentoo
Witold Kieraś
Rozrywka
Gra w Sieci – instalacje serwerów gier
Łukasz Langa
W erze Internetu gry komputerowe łączą graczy z całego świata. W artykule pokazujemy, jak uruchomić i skonfigurować własny serwer gier sieciowych na przykładzie gry Counter Strike: Source.
Podcast na Linuksie
Witold Kieraś
Podcast to forma publikacji internetowej, będąca skrzyżowaniem radia z kanałem RSS. Są to po prostu cykliczne audycje, dostępne do ściągnięcia i odsłuchania w dowolnej chwili. W artykule przedstawiamy narzędzia służące do tworzenia, odsłuchiwania i publikacji danych za pomocą techniki podcast.
Wywiad
Wywiad z Ryanem C. Gordonem, niezależnym deweloperem przenoszącym gry z Windows na Linuksa
Krzysztof Krawczyk
Z Ryanem C. Gordonem, niezależnym deweloperem, zajmującym się przenoszeniem gier z Windows na Linuksa i MacOS rozmawiamy o problemach, z jakimi borykają się osoby pracujące nad możliwością uruchamiania popularnych gier na różnych systemach operacyjnych.
Oprogramowanie
DigiKam – menedżer zdjęć cyfrowych
Witold Kieraś
Dziś fotograficzne aparaty cyfrowe są szeroko wykorzystywane tak w zastosowaniach amatorskich, jak i profesjonalnych. DigiKam to jeden z najlepszych programów do obsługi aparatów cyfrowych w Linuksie.
Drivel i inne aplikacje do blogów
Eugenia Loli-Queru
Środowisko GNOME oferuje szeroką gamę użytecznych aplikacji, które ułatwiają obsługę blogów. Z tego powodu w tym miesiącu prezentujemy przegląd aplikacji pomocnych przy korzystaniu z tej nowej technologii: Drivel, LogJam, BloGTK, Gnome-Blosxom oraz Gnome-Blog.
Cinelerra – program do nieliniowej edycji multimediów
Jean-Pierre Féval
Za pomocą programu Cinelerra można zgrać materiał filmowy z różnych źródeł, np. z kamery DV czy tunera telewizyjnego, a następnie dowolnie go zmodyfikować – przyciąć materiał, wyciąć niechciane fragmenty, zmontować sceny w innej kolejności, zmienić ścieżkę dźwiękową, a także dodać różnorodne efekty i przejścia.
QGo – klient lokalnych i sieciowych rozgrywek w Go
Jean-Pierre Féval
QGo jest jednym z programów umożliwiających sieciową rozgrywkę w Go. Program ten można wykorzystać również do analizowania zapisów rozegranych partii lub gry z komputerem (np. dzięki programowi GnuGo). Każda rozgrywka może być także zapisana i opatrzona komentarzem.
Klavaro – program do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze
Jean-Pierre Féval
Istnieje wiele programów wspomagających naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Jednym z najlepszych jest Klavaro. Dzięki tej aplikacji będziemy w stanie opanować umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze, co zwiększy naszą wydajność i ułatwi pracę z tekstem.
GL-117 – symulator myśliwca bojowego
Niels Weber
W tym miesiącu przedstawiamy grę GL-117 – wciągający symulator walk powietrznych, w którym zasiadamy za sterami nowoczesnego myśliwca. Świetna grafika 3D i bardzo duża grywalność to dodatkowe atuty tej aplikacji.
Dla początkujących
Neostrada TP na Linuksie
Jacek Fedoryński
W artykule pomagamy skonfigurować łącze Neostrada TP w Linuksie, niezależnie, czy korzystamy z modemu USB, czy ethernetowego.
Sztuczki i kruczki
Grzegorz Niewęgłowski
Podczas pracy z Linuksem mogą przydać się różnego rodzaju sztuczki i kruczki. Ich znajomość świadczy również o tym, czy użytkownik jest początkujący, czy zaawansowany.
Sprzęt
Nowoczesne myszki
Piotr Wolny
Gdy podłączamy nowo zakupione urządzenie do zainstalowanego systemu, albo chcemy dostosować konfigurację do własnych potrzeb, dobrze jest wiedzieć więcej o sposobie obsługiwania wieloprzyciskowych myszek w Linuksie.
Joysticki w Linuksie
Piotr Wolny
Przy pomocy joysticka możemy sterować każdą grą (nawet jeśli jej twórcy wcale nie przewidzieli takiej możliwości), kontrolować działanie popularnych aplikacji multimedialnych (XMMS, MPlayer), a nawet dosyć szybko wpisywać tekst.
Dla programistów
Piszemy grę River Raid z wykorzystaniem silnika Kyra
Marek Sawerwain
W artykule pokazujemy, jak napisać własną wersję gry River Raid – przeboju z czasów komputerów 8 bitowych. Przy tworzeniu aplikacji wykorzystamy język C++ oraz biblioteki SDL i Kyra.
Dystrybucja miesiąca
Hikarunix
Krzysztof Krawczyk
Testy
TechniSat SkyStar 2 TV PCI i SkyStar USB
Krzysztof Krawczyk
Listy od Czytelników
Listy od Czytelników
Krzysztof Krawczyk