Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Liściaste krzewy OZDOBNE tom 1+2 Czekalski PWRiL

19-11-2014, 18:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 100 zł     
Użytkownik dyktanda-zbiory
numer aukcji: 4719767608
Miejscowość szybka wysyłka
Wyświetleń: 5   
Koniec: 19-11-2014 18:25:37

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Liściaste krzewy ozdobne. Część 1

 

Książka zawiera kompletny zakres wiado­mości dotyczących liściastych gatunków krzewów ozdobnych, przydatnych do uprawy w Polsce. Mogą one być wykorzystane w rozmaity sposób. Oprócz gatunków podstawowych opisano także liczne mało rozpowszechnione, uprawiane do tej pory tylko w ogrodach botanicznych i arboretach, które wykazują pozytywną adaptację w naszych warunkach przyrodniczych. Zasługują na poznanie i wprowadzenie do rodzimej produkcji szkółkarskiej. Znane są natomiast w wielu krajach należących do Unii Europejskiej. Książka ta może służyć także jako podręcznik studentom Wydziałów Ogrodniczych Akademii Rolniczych w Polsce oraz wszystkim zainteresowanym krzewami ozdobnymi, np. projektantom ogrodów, specjalistom z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, szkółkarzom oraz producentom zamierzającym rozwinąć uprawy specjalistyczne, na zieleń i kwiaty cięte, łącznie z pędzeniem i przyspieszaniem kwitnienia. Wprowadzenie do jej treści gatunków rzadkich ma ułatwić absolwentom Wydziałów Ogrodniczych kontakt z europejskim asortymentem krzewów ozdobnych, co może się okazać korzystne dla ich przyszłej pracy zawodowej w kraju i ewentualnie zagranicą. Szkoła wyższa typu akademickiego zobowiązana jest bowiem do kształcenia dla przyszłości!

Nazewnictwo łacińskie krzewów w zdecydowanej większości oparte jest na słowniku nazw roślin "ZANDER, Handworterbuch der Pflanzennamen" (ErhardtW, Gotz E., Bodeker N., Seybold S., 2000. Verl. E. Ulmer Stuttgart) oraz na najnowszych publikacjach naukowych. Nazwy polskie zaczerpnięto z „Dendrologii" 2003, autorstwa W. Senety i J. Dolatowskiego i innych dzieł, zwłaszcza W. Senety. Niektóre nazwy, zwłaszcza gatunków u nas rzadko uprawianych, są propozycją autora tej książki.

Ze względu na zbyt dużą objętość publikację podzielono na dwie części. W tej części - pierwszej, opisano krzewy liściaste o liściach opadających na zimę oraz azalie i różaneczniki zawsze zielone, a w drugiej krzewy o liściach zawsze zielonych, pnącza, krzewy mało znane i rzadko uprawiane oraz uprawiane w pojemnikach do dekoracji wnętrz.

Liczba krzewów ozdobnych, zwłaszcza ich odmian zwiększa się szybko, dlatego każde opracowanie zwarte o nich musi być co pewien czas uzupełnione. Do napisania książki posłużyły liczne selektywnie wybrane publikacje, ale w znacznym stopniu ma ona charakter autorski, wykorzystują­cy czterdziestoletnie doświadczenie prak­tyczne, badawcze i dydaktyczne niżej pod­pisanego.

 

 

Liściaste krzewy ozdobne. Część 2.

Oddajemy do rąk Czytelników drugą część opracowania poświęconego liściastym krzewom ozdobnym, z powodzeniem uprawianym w Polsce. Opisano tutaj najpiękniejsze gatunki i odmiany pnączy (między innymi powojniki, wiciokrzewy, bluszcze, czy aktinidie, które dostarczają także jadalnych owoców). W opisie każdej rośliny uwzględniono jej właściwości biologiczne, wymagania glebowe i klimatyczne, a przede wszystkim propozycje jej prak­tycznego zastosowania.

Sporo miejsca poświęcono krzewom i krzewinkom zawsze zielonym, zdobiącym ogrody przez cały rok, oraz gatunkom mało znanym i rzadko uprawianym, poszukiwanym nie tylko przez amatorów, ale i szkółkarzy. Niektóre krzewy można tak­że uprawiać w pojemnikach, wykorzystując do dekoracji wnętrz.

Przekazujemy drugą część książki poświeconą liściastym krzewom ozdobnym, przydatnym do uprawy w Polsce. Opisano w niej najpiękniejsze gatunki i odmiany pnączy, z uwzględnieniem właściwości biologicznych, w tym sposobów wspinania się po podporach oraz praktyczne aspekty ich stosowania. Niektóre gatunki pnączy oprócz walorów zdobniczych dostarczają także jadalnych owoców, np. aktinidie.

Najobszerniej prezentuję róźnobarwnie kwitnące powojniki, a wśród nich również odmiany polskich hodowców.

Pokaźną objętość zajmują krzewy zawsze zielone, zdobiące ogrody i inne obiekty w ciągu całego roku. Są wśród nich gatunki u nas już znane i uprawiane oraz mało rozpowszechnione, ale ze względu na swe walory dekoracyjne zasługujące na wprowadzenie do produkcji szkółkarskiej, a następnie wykorzystanie na terenach zieleni. Wiele krzewów zawsze zielonych ze względu na trwałe ulistnienie służy do aranżacji rozmaitych kompozycji kwiatowych, jako tzw. zieleń cięta.

W obszernym rozdziale omówiono krzewy mało znane i rzadko uprawiane, zasługujące na przybliżenie polskiemu Czytelnikowi, zwłaszcza młodzieży ogrodniczej, która zapewne już w niedalekiej przyszłości zacznie je wprowadzać do uprawy z większą śmiałością, aniżeli dzieje się to obecnie. Zastosowanie mogą mieć rozmaite. Zwrócono także uwagę na gatunki rodzime zasługujące na wykorzystanie w ogrodnictwie ozdobnym.

Wreszcie ostatni rozdział mówi o wybranych krzewach ozdobnych odpowiednich do uprawy w pojemnikach z przeznaczeniem do dekoracji wnętrz.

 

Spis treści

PRZEDMOWA

PNĄCZA

Właściwości biologiczne pnączy

Praktyczne aspekty stosowania pnączy

KRZEWY I KRZEWINKI ZAWSZE ZIELONE

Właściwości krzewów zawsze zielonych

KRZEWY MAŁO ZNANE I RZADKO UPRAWIANE

KRZEWY W POJEMNIKACH DO DEKORACJI WNĘTRZ

LITERATURA

SKOROWIDZ

INDEX



Dodano 2[zasłonięte]013-07 13:19
JEST MOŻLIWOŚĆ WYSYŁKI KURIEREM- SIÓDEMKĄ. KOSZT TAKI WYNOSI PRZY PRZELEWIE 14 ZŁ, PRZY POBRANIU 15 ZŁ