Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

LEOPOLD CARO SOCYOLOGIA SOCJOLOGIA LWÓW 1912

17-10-2014, 20:03
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4678628955
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 17-10-2014 19:35:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 10 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).


KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

LEOPOLD CARO
SOCyOLOGIA
TOM I. WSTĘP DO SOCyOLOGII
CZĘŚĆ PIERWSZA
LWÓW 1912. - NAKŁADEM AUTORA.
SKŁAD GŁÓWNY: W KSIĘGARNI H. ALTENBERGA WE LWOWIE




Przedmowa.

Od lat 20 nosiłem się z myślą napisania niniejszej książki, zawsze dotąd atoli skutkiem różnycb okoliczności odkładałem na później wykonanie tego planu. Dziś po trzyletniej wytężonej pracy, w ciągu której starałem się krytycznie opracować większą część narosłej dziś do olbrzymiej rozmiarów literatury, ogłosić mogę zaledwie drobną część dzieła, zakrojonego na większe rozmiary. Niestety nie mieści się tu nawet cały: „Wstęp do socyologii" jak pierwotnie miałem zamiar; w ciągu ostatniego roku zbyt często inne obowiązki odrywały mnie od tego najmilszego wytchnienia, jakiem była dla mnie ta praca. I dla tego ogłaszam dziś bodaj ułomek w nadziei, że samo pojawienie się tej książki stanie się dla mnie pewnego rodzaju kategorycznym imperatywem, zniewalającym do uiszczenia sie z długu zaciągniętego wobec społeczeństwa —. oczywiście o ile z ocen się nie przekonam, że ono do tego uiszczenia nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi.
Starałem się oszczędzić czytelnikowi lektury jało-wycf) sporów, pragnąłem być zwięzłym i jak najbardziej objektywnym. Trzymałem się jednak zasady Car-lylea, że „nie należy tworzyć t. zw. złotego środka tą drogą, by niebezpieczną prawdę sprządz razem z kłam-
stwem". W takich razach podawałem śmiało ową, „niebezpieczną" prawdę bez obłudnego kojarzenia jej z tem, co raz uznałem za błędne i bez łagodzenia jej w interesie zyskania sobie kogokolwiek podobna dypló-macyą.
Kto kocha wiedzę prawdziwą i chętnie jej siebie składa w ofierze, zrozumie, że nie może ona nigdy stać się służebnicą światowych względów i nie ma nic wspólnego z oportunizmem i krótkowidztwem augurów politycznych-
Politykowi chodzi o sukces bezpośredni, najbliższy, zwłaszcza gdy brak mu wielkich i głębokich haseł; dlatego bezwzględna miłość prawdy krępowałaby go nieraz, przeszkadzała nawet powodzeniu. Że zaś bez tej miłości nie ma prawdziwej nauki, ani ludzi nauki, więc łatwy stąd wniosek, że kto z nich oddaje sie_ polityce, już do dawnych zasług na tem polu nie wplecie nowego listka.
Nadto polityk żąda często posłuszeństwa w imię karności partyjnej i niejednokrotnie ma słuszność ; nauka nie zna zasady większości a jej problemów nie rozstrzyga ani samowola jednostek, ani kartka wyborcza.
Trzeba to podnieść zwłaszcza u nas, gdzie zasada podziału pracy jest tak mało zrozumianą i gdzie każdego człowieka pracującego naukowo zaprzęga się często wbrew jego woli do działalności praktyczno-po-litycznej, bardzo skądinąd ważnej i doniosłej, ale nie dla każdego odpowiedniej.
Z drugiej strony nauka podnieść może i praktyczną politykę na poziom wyższy, oświecać jej wąskie ścieżki i zaułki, rozszerzać je i torować, służyć za drogowskaz ku szczytnym celom.
Wiedza nie jest nigdy balastem, wydać się nim może tylko ideologom, którzy szybują po obłokach fan-tazyi, ignorując świat rzeczywisty i jego stosunki albo rutynistom, których jcdynem pragnieniem jest Taaffow-skie bezmyślne przepychanie się z dnia na dzień.
Mamy zawielu ideologów i rutynistów wśród polityków naszych, a za mało wśród nich ludzi wiedzy — dlatego polityka u nas przedstawia się tak marnie. Że zaś rządzą nami politycy, więc spodziewać się wolno, że będą rządzili lepiej, gdy rozszerzymy i pogłębimy naszą wiedzę socyologiczną i ekonomiczną, bo wówczas zwiększy się także skala naszych wymagań od kandydatów poselskich i zmieni się na korzyść fizyo-gnomia naszych ciał prawodawczych- Do osiągnięcia tego celu, w pierwszym zaś rzędzie do obudzenia zamiłowania do samej nauki socyologii pragnie przyczynić się niniejsza książka.

AUTOR




SPIS RZECZY

Przedmowa......^^B 5 7
Wykaz obcej literatury . . . II........ 9—15
Czasopisma socyologiczne . . ^B........10
ROZDZIAŁ I.
Wstęp.
Przedmiot nauki. - Szczegółowy jej zakres. - „Prawa" so-cyologiczne. - Nauki pomocnicze. - metody badania. - Plan
dzieła.
ROZDZIAŁ II. Zarys historyi sacyologii — Bodin, Vico, Montesquieu, Rousseau, VorLire, Herder, Kant, Hegel, Humboldt, — Comte, Spertcer, Schäffle, Carey, Supiński, Lilienfeid, Fouillée, Worms, Waxwei-ler, Kidd, Mackenzie, Winiarski, Vîajewski, — ogólne uwagi o kierunku biologicznym i mechanicznym — Marx, Engels, Durckheim — Ward, Roberty, Tarde, Hauriou, Giddings, Tonńies, Simmel, Greef, — ocena kierunku psychologicznego i materyalistycznego w socyologii ;— Lamprecht, Mougeolle, Lindner, Breysig, Lacombe, Pat-ten, Taine, Gobineau, Buckle, Morgan, Maine, Gumplo-wicz, Ratzenhofer, Bastian, Le Bor., Vacher de Lapouge, Ammon, Galton, Le Play, Demolins, de Tourville, Ra-tzel, — ocena teoryj rasowych i geograficznych - Lazarus, Steinthal, Letourneau, Sighele, Michels, Wundt . 31—96 ROZDZIAŁ III. Podstawowe pojęcia ustroju społecznego : mężczyzna i kobieta, mowa ludzka, wierzenia, obyczaj, gospodarstwo, prawo, naród, państwo, trzy czynniki kultury : własność prywatna, różnica stanów i zawodów oraz walka ; indywidualizm i kolektywizm; praca i radość; przyszły postęp ludzkości......97—136
Spis poprzednich prac autora.........137—141
Spis rzeczy............... 143



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ