Pocztówka: Leon Wyrwicz Artysta Monologista
Wydawnictwo Akropol w Krakowie
Malował: Tadeusz Waśkowski
Nie była w obiegu.
Stan: b. dobry
Tadeusz Waśkowski: brat Antoniego, literata i malarza, a także kuzyn S. Wyspiańskiego, sam studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1905 -1911 u J. Mehoffera. Otrzymywał w tym czasie nagrody za akty i portrety. Chętnie malował sceny rodzajowe i portrety używając prostych środków artystycznych i starając się uwypuklić cechy modela. Stworzył cykle, w których ukazał malarzy, poetów, aktorów swoich czasów. Dużo wystawiał, przede wszystkim w Towarzystwie Przyjaciół sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, na przestrzeni lat 1931 - 1956. W 1931 roku odbyła się tutaj wystawa zbiorowa prac artysty. Waśkowski zajmował się również grafiką, zwłaszcza litografią, i karykaturą. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Historycznego m. Krakowa i w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Leon Wyrwicz:
właściwie Leon Haraschin (ur. 11 maja 1885 w Krakowie, zm. 30 marca 1951 wKrakowie
) − polski monologista, aktor teatralny, kabaretowy i radiowy. Autor ponad 100 monologów.Urodził się w rodzinie kolejarskiej. Był synem Józefa Haraschina i Julii z Pilarskich. Szkołę średnią skończył w Krakowie. W 1904 zaczął występować w epizodycznych rolach w Teatrze Ludowym pracując jednocześnie jako urzędnik na kolei. Przez pewien czas należał również do objazdowej grupy teatralnej Tadeusza Pilarskiego.
Jako monologista zadebiutował w 1910 roku. Występował w licznych kabaretach warszawskich i krakowskich ("Morskie Oko", Cyrulik Warszawski, "Miraż", "Stańczyk") oraz również na innych estradach Polski a także Wiednia i Kijowa.
Występował również w kawiarniach (np. Ziemiańska w Warszawie), jednak głównie związany był z Teatrem Nowości w Krakowie oraz Teatrem Bagatela w Warszawie. W 1918 roku stworzył w Krakowie kabaret "Rozmaitości", który mieścił się w tzw. Drobnerionie[1], a 16 marca 1921 utworzył "Kabaret Literacki" w kawiarni Odrodzenie przy ul. Sławkowskiej 30.
Na swoim koncie miał również role teatralne, a także zagrał w jednym filmie (1936).
Po II wojnie światowej występował sporadycznie i związany był głównie z Teatrem Powszechnym w Krakowie.
Styl Leona Wyrwicza charakteryzował się dużą indywidualnością. Począwszy od stroju (w czasach gdy na scenie standardem był frak, występował w zwykłym garniturze), braku jakiejkolwiek charakteryzacji i rekwizytów, używanym języku (często używał gwary). Bez uśmiechu, zachowując śmiertelnie poważną minę, opisywał najśmieszniejsze sytuacje. Będąc niezwykle naturalnym, bardzo sugestywnie i plastycznie przedstawiał każdą postać. Nie korzystał z gotowych tekstów, lecz wymyślał je samodzielnie często improwizując na scenie i dorzucając aktualne żarty.
Mieszkał w Krakowie przy ul. św. Filipa 23.
Leon Wyrwicz spoczywa na