Lewa strona obudowy: gniazdo zasilania, port USB, wyjście na monitor, port
Prawa strona obudowy: port USB, wyjście słuchawkowe, wyjście na mikrofon, port modemu, napęd optyczny
Klawiatura oraz trackpoint:
Klawiatura ThinkPad serii X zawsze była niewygodna ze względu na mobilność urządzenia. Obecnie dzięki szerszej obudowie skurczone klawisze jakie były w X61, w X200 pojawiają się w pełnych wymiarach. Naprawdę, klawiatura laptopa X200 jest dokładnie taka sama w jaką wyposażone są modele z serii T, a rozmiar w żaden sposób nie pogarsza mobilności tego urządzenia.
Klawiatura X200 jest zapewne hitem w swej klasie. Przy każdym klawiszu, nieważne jak mocno go naciśniesz, reakcja jest zawsze tak doskonała, że budzi satysfakcje. Ponadto klawisze są wyjątkowo ciche i nie grzechoczą, więc w czasie pracy nie drażnisz swoich współpracowników gdziekolwiek jesteś.
Brak touchpad’a prawdopodobnie wywoła szok u niektórych użytkowników, kiedy na pulpicie zobaczą jedynie „czerwony kapturek” trackpointa. Trackpoint jest prosty w użyciu i pozwala na swobodne ruchy kursorem oraz efektywniejsza pracę jednocześnie z klawiaturą. Jednakże, niektórzy użytkownicy przywiązani do touchpad’a poświęcą wiele czasu, aby nauczyć się korzystać z jego alternatywnej wersji.
Przyciski myszy umiejscowione tuż pod klawiszem spacji są wykonane doskonale, charakteryzują się odpowiednią sztywności i nie drażnią “klikaniem” jak ma to miejsce w zwykłych myszkach.
Ekran:
Na szczęście firma Lenovo w przypadku laptopa X200 zdecydowała się zwiększyć jasność ekranu z 150 jednostek, jak to miało miejsce w X61 do 200 jednostek. Ten zabieg wpłynął na dużo lepszą ocenę X200, chociaż i tak 200 jednostek, które wystarcza do komfortowej pracy w budynkach okazuje się niewystarczające w przypadku pracy na zewnątrz. Jasność matrycy możemy ustawić na jednym z piętnastu poziomów, podczas pracy w ciemnych pokojach polecamy ustawić ją mniej więcej na siódmym poziomie by chronić oczy. Kąty widzenia ekranu są podobne jak w przypadku większości laptopów. W poziomie są dość przyzwoite, jednak w pionie wraz z oddaleniem ekranu od siebie dochodzi do „odwrócenia kolorów”. Dla użytkowników biznesowych i tak nie robi to różnicy bo często dodatkowo zakładają filtry 3M, aby zmniejszyć kąt widzenia ekranu i zachować prywatność podczas pracy w publicznym miejscu.
Głośniki:
Jak się zapewne domyślacie głośniki, przepraszam, głośnik (laptop generuje dźwięk w systemie mono) w X200 oferuje dźwięk bardzo słabej jakości. Umieszczono go na dnie laptopa, przez co wydobywający się z niego głos jest “mdły i duszący”. Firma Lenovo twierdzi, że głośnik został ulepszony od wersji X61, ale to stwierdzenie względne. Dźwięk z głośnika jest słyszalny, ale na dłuższą metę nie do wytrzymania, więc słuchawki są niezbędne do odsłuchania ulubionych utworów, które możemy zgromadzić na dysku
Bateria:
ThinkPad X200 dostarczany jest w jednej z trzech wersji zasilania baterią: 4-ogniwową, 6-ogniwową lub 9-ogniwową. Największa z nich 9-ogniwowa umożliwia najdłuższy czas pracy, jednak powoduje zwiększenie masy urządzenia. Dla przykładu posiadając baterię 9-ogniwową masa komputera zwiększa się do 1.63 kg, zamiast 1.34 kg w przypadku korzystania z baterii 4-ogniowowej. Dodatkowa waga zupełnie nie przeszkadza jeśli jesteś wyczulony na punkcie ciągłych przystanków w celu naładowania baterii. Lenovo pozwala na średni czas pracy w wymiarze 9 godzin i 10 minut. Przy ustawienie jasności matrycy na poziomie 4 oraz korzystaniu z łączności bezprzewodowej system pracował przez około 8 godz. Natomiast kiedy ograniczyliśmy się do przeglądania stron internetowych czas pracy wyniósł bagatela 9 godzin i 53 minuty. Podczas testu, który nie był skrajną torturą dla baterii, ale przy dość wysokim użyciu zasobów systemowych oraz wysoką jasnością matrycy, bateria wytrzymała 5 godzin.
Zasilacz dla X200 pozostał takich sam jak użyty do modeli X61 i X300, chociaż bateria X200 nie jest kompatybilna z żadnym z pozostałych modeli serii X. Interfejs oprogramowania ThinkVantage również się zmienił, stał się niewiele bardziej przyjazny dla użytkownika, chociaż użytkownicy korzystający z ThinkPada od dłuższego czasu muszą przyznać, że wiele opcji jest przedstawiona w bardzie przejrzysty, niż do tej pory sposób.
Temperatura oraz głośność pracy:
Inżynierowie ThinkPada mieli jeszcze jedną szanse na redukcję wzrastającej temperatury i hałasu generowanej przez notebook X200. Zapożyczono system nowoczesnego kształtu wentylatora z X300. Wentylator pracuje wyjątkowo cicho i spokojnie przy czym doskonale spełnia swoje zadanie. Nawet jeśli nie dostrzegasz zalet nowoczesnej inżynierii w projektowaniu wentylatorów, na pewno dostrzeżesz fakt zmniejszonej temperatury podczas pracy na tym komputerze. Często spotykamy się z tym, że mobilność notebooka i jego niewielkie rozmiary nie pozawalają na jednoczesne spełnienie norm cichej i chłodnej pracy. X200 udowadnia, ze nie musi tak być, jeśli odpowiednio zaprojektowano całość. Zmniejszenie temperatury pracy jest ważne zarówno dla komfortu pracy, jak również ochrony systemu przed awarią.
Łączność bezprzewodowa:
ThinkPad X200 posiada wiele opcji Wi-Fi: Intel WiFi Link 5100, WiFi Link 5300, Intel WiMAX/WiFi Link 5350 oraz ThinkPad 11b/g Wireless LAN Mini PCI Express. Chipset Intel "WiFi Link" dostępny wraz z platformą Intel Montevina jest kolejnym przykładem komplikacji wprowadzonych przez firmę Intel, za co możemy jej serdecznie podziękować kiedy nie wiemy, na co zdecydować się podczas zakupów. Dokładnie nie wiemy jak jest różnica pomiędzy WiFi Link 5100 i 5300, wiemy tylko, że 5300 obsługuje protokół 802.11 a/b/g/n.
Nowy Intel WiFi Link 5300 pracował bardzo dobrze, chociaż parę razy na 10 sekund był bezużyteczny kiedy karta próbowała ponownie połączyć się z siecią. Przeważnie połączenie było bardzo dobre chociaż zasięg wcale by na to nie wskazywał. Antena umieszczona na szczycie kalpy doskonale sprawdziła się kiedy zasięg sieci był słaby.
BlueTooth jest również standardowym wyposażeniem X200. Polecamy ją jeśli korzystacie z takich urządzeń jak bezprzewodowa mysz czy telefon komórkowy, dzięki niemu mamy łatwy kontakt pomiędzy tymi urządzeniami. Ciekawą i przydatną opcją jest także wbudowana funkcji GPS.
Wydajność i osiągi:
ThinkPad X200 imponuje mocą zawartą w tak małej obudowie. Jest to pierwszy system, w którym zainstalowano platformę Intel Montevina, jaki widzieliśmy, jednak plusy niosą za sobą minusy, jakimi jest krótsza praca na baterii oraz zwiększona ilość emitowanego ciepła. Szczerze, procesor Dual Core 2.40GHz z 3MB L2 pamięci cache, Pamięć Intel Turbo, dysk twardy w technologii SSD oraz 4GB pamięci RAM DDR3 taktowanej z częstotliwością 1066 MHz wydaje się przesadą dla laptopa, jednak jeśli lubisz dysponować dużą mocą to ten laptop jest dla Ciebie.
Przetestowaliśmy ten sprzęt na kilku benchmarkach, oto wyniki:
wPrime – 32.119 sekund
PCMark05 – 4,298 PCMarks
3DMark06 – 927 3DMarks
wPrime jest programem, który zmusza procesor, do wykonania rekursywnych obliczeń matematycznych, angażując do tego jego obydwa rdzenie, następnie podaje jaki czas zajęło procesorowi wykonanie kompletnego obliczenia. P8600 w tym teście wypadł nadzwyczaj dobrze.
PCMark05 jest benchmarkiem, który sprawdza konfiguracje jako współpracująca całość, a więc bierze pod uwagę procesor, pamięć, dysk twardy itp.
3DMark06 jest benchmarkiem, który mierzy wydajność karty graficznej, albo inaczej sprawdza efektywność komputera podczas działania gier 3D. Wynik oparty jest po części na wydajności karty graficznej, a najważniejszym czynnikiem jest to czy mamy do czynienia z dedykowaną czy zintegrowaną kartą graficzną. Test X200 ze zintegrowaną kartą graficzną wypadł nieźle jednak na pewno w „Crysis” na tym komputerze nie pogramy.
Podsumowanie:
Notebook