Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Lejkin Pod hiszpańskim niebem Hiszpania rosyjska

25-02-2012, 19:48
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 35 zł     
Użytkownik boni_mores
numer aukcji: 2082750540
Miejscowość Krosno
Wyświetleń: 6   
Koniec: 05-02-2012 20:51:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł:

­Tytuł:

Pod hiszpańskim niebem: Opis humorystyczny podróży małżonków Iwanowów do Biarritz i Madrytu

 

Autor:

 

Lejkin Nikołaj Aleksandrowicz

 

 

Wydanie:

 

Spółka Wydawnicza Polska 1900

 

Seria:

 

Nowa Biblioteka Uniwersalna

 

Stron:

 

320

 

Stan:

 

Oprawa twarda, płócienna, odeszła od grzbietu – luzem, blok szyty, kompletny

 

Wymiary:

 

20,5 x 13,5 cm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Płatność: przelew bankowy bezpośrednio na moje na konto
43 2490 [zasłonięte] 0[zasłonięte]0050000 [zasłonięte] 434336 (Alior Bank S.A.)
Dostawa: list polecony, koszt wysyłki 8 zł.

 

 

     

Przedmowa,

W kwietniu bieżącego roku obchodzono w Petersburgu równocześnie czterdziestoletni jubileusz działalności literackiej dwóch wybitnych pisarzy rosyjskich: Mikołaja Aleksandrowi­cza Lejkina i Mikołaja Konstantynowicza Michajłowskiego. Dwaj ci pisarze-rówieśnicy pracują wprawdzie na odrębnych niwach literackich, gdyż pierwszy z nich jest rozgłośnym w  Rosji humorystą, drugi zaś znakomitym krytykiem i so-cyologietn, obaj jednak cieszą się równem i zasłużonem uzna­niem czytającej publiczności rosyjskiej.

Mikołaj Aleksandrowicz Lejkin zakreślił sobie od po­czątku swej karyery literackiej właściwą swemu talentowi sferę obserwacji i trzyma się jej dotychczas ściśle i wytrwale. Po­znał on i zbadał dokładnie charakterystyczne cechy, zwyczaje, poglądy i poziom umysłowy petersburskiego mieszczaństwa i kupiectwa, kreśli więc obrazki na tle życia przedstawicieli tego stanu, uważającego się za żywioł cywilizowany i inteli­gentny, lecz w rzeczywistości składający się z ludzi przesią­kniętych jeszcze wielu przesądami, oryginalnymi poglądami i pojęciami, właściwymi nieokrzesanemu i ciemnemu ludowi wiejskiemu, z pośród którego większa część stołecznych kup­ców rosyjskich pochodzi. Bystry i spostrzegawczy umysł Lej­kina śledzi pilnie od lat czterdziestu życie pseudo - inteligen­tnego kupiectwa i mieszczaństwa petersburskiego, to też hu­morystyczne obrazki i powieści, wychodzące z pod pióra tego  pisarza, odtwarzają wiernie i prawdziwie typy z tej sfery spo­łeczeństwa rosyjskiego i przedstawiają śmieszne strony i upo­dobania bogatych kupców.

Utalentowany humorysta rosyjski wydal już około 57 tomów swych utworów, a przeważna ich część powstała z 10.000 scen i obrazków, drukowanych różnymi czasy w od­cinkach rozmaitych dzienników. Lejkin ma bardzo licznych czytelników, a niektóre wydania książkowe jego satyry-czno - humorystycznych powieści powtarzano po 18 razy, każdy zaś z tych nakładów bywał w niedługim czasie wyczer­pany. Powodem tej niesłychanej popularności utworów Lejkina jest niewętpliwie szczery, niewymuszony humor autora, o któ­rym śmiało rzec można, iż ridendo castigat mores. Wyśmiewa on wady tej sfery społecznej, którą opisuje, ale ośmieszani przez niego mieszczanie i kupcy odczytują z wielkiem zacie­kawieniem przygody podróżne Mikołaja Iioanowicza Iwanowu i Głaftry Siemionowny, śmieją się nawet serdecznie z naiwno­ści bohaterów powieści, nie oburzając się wcale na autora za to, że przedstawia śmieszne słabostki kupców, niedorzeczne ich przesądy i pojęcia, brak ogłady i obycia towarzyskiego, skłon­ność do nadmiernego używania trunków jakoteż ulubionego »czaju«, mającego być koniecznie przyrządzonym w samowarze.

Wpływ, wywierany przez Lejkina na znaczną część czy­telników rosyjskich, jest nader dodatni i pożyteczny, gdyż uta­lentowany autor nietylko ich bawi, ale leczy zarazem z wad, cywilizuje i uszlachetnia, przyczyniając się w ten sposób do przyspieszenia postępów kultury w swej ojczyźnie, wśród li­cznego a bogatego stanu kupieckiego. Krytycy i inteligencya rosyjska oceniają właśnie i podnoszą zasługi długoletniej dzia­łalności literackiej popularnego pisarza z tego punktu widze­nia i zaznaczają, że typy lejkinowskie nie grzeszą bynajmniej przesadą, oraz że w humorystycznych jego opisach nie za­brzmiała ani jedna fałszywa nuta.

Z pośród licznych prac Lejkina wyróżnia się niewątpli­wie cykl   humorystycznych   opisów   podróży,   odbywanych   po zagranicy, przez parę małżeńską kupców rosyjskich, Iwano­wów. Lejkin wzorował się tu prawdopodobnie na głośnych przed kilkunastu laty i po dziś dzień jeszcze poczytnych po­wieściach niemieckiego autora Juliusza Ernesta Stindego, który z niezrównanym humorem i werwą opisał przygody po­dróżne i wrażenia rodziny Buchholców. Nie można naturalnie pomawiać na tej zasadzie rosyjskiego pisarza o plagiat, ale w każdym razie zaznaczyć wypada, iż pomysł tego rodzaju powieści nie jest już nowym i oryginalnym.

Opis podróży małżonków Iwanowów do Biarritz i Ma­drytu, zatytułowany Pod hiszpańskiem niebem, jest równie zabawny i dowcipny, jak inne tego rodzaju humorystyczne narracye Lejkina, noszące tytuły: W gościnie u Turków (po­byt i podróż do Konstantynopola przez Bułgaryę i Serbię), Nasi zagranicą (podróż i pobyt w Paryżu podczas przeszłej wystawy), oraz Kędy pomarańcze dojrzewają (podróż po Ki-vierze i Włoszech).

Z utworów Lejkina przełożone zostały przez G. W. na język polski Kędy pomarańcze dojrzewają, Pod hiszpańskiem niebem i humoreska pod tytułem Kasa ogniotrwała, druko­wana w dziale literackim Puchu społecznego.

Przed paru miesiącami wydaną została w Petersburgu nadzwyczaj zabawna i interesująca jednotomowa powieść Lej­kina, pod tytułem Na pobyivlde, osnuta na tle życia wieśnia­ków z gubernii jarosławskiej, udających się do miast stołecznych w charakterze kelnerów, kucharzy i subjektów, a przybywają­cych następnie na wieś, w odwiedziny do familii. Najświeższe wiadomości bibliograficzne przynoszą też bardzo pochlebne wzmianki sprawozdawców literackich o dwóch nowych tomach pomniejszych utworów płodnego humorysty, opisującego mię­dzy innemi kłopoty letników petersburskich, marznących na chłodzie w podmiejskich willach.