Legendy i podania Kurpiów
Autor: opracowanie zbiorowe Wydawca: Związek Kurpiów ISBN: 978-83-[zasłonięte]252-0-6 Rok wydania: 2008 Ilość stron: 207 + 14 kolorowych ilustracji Oprawa: twarda Format: 21 x 30
Wysyłka w ciągu 3-5 dni
EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]16252
Zawiera 57 najpiękniejszych legend regionu napisanych przez 29 autorów.
Jest to pierwsze wydanie legend i podań w historii Kurpi. Skierowana do czytelników nie tylko regionu, ale całej Polski.
Utwory w większości zapisane zostały językiem literackim. Niektóre pisane są w gwarze kurpiowskiej. Zamieszczone w zbiorze opowieści mają różne formy literackie - znajdziemy tutaj prozę i poezję. Legendy skierowane są do czytelników dorosłych, jak również młodszych. W księdze znajdziemy 57 opowieści z terenu całych Kurpi i okolic napisanych lub spisanych przez 29 autorów (m.in. Adam Chętnik, Roman Zmorski, Maria Kownacka, ks. Stanisław Tworkowski, Waleria Żarnoch, Alfred Borkowski, Janina Krzyżewska, Czesław Parzych ).
Wydawnictwo powstało wysiłkiem wielu osób: Wyboru i redakcji tekstów dokonali - Iwona Choroszewska-Zyśk, Maria Samsel, Mirosław Grzyb. Przedmowę napisał Czesław Parzych. Konsultacja etnograficzna - Bernard Kielak. Konsultacja gwaroznawcza - Leszek Czyż. Konsultacja literacka - Katarzyna Werstak. Ilustracje i projekt okładki przygował - Marcin Sutuła.
Wydana księga nie jest książką z jakimiś ot sobie bajeczkami.
Z księgi bije poświata wielkiej historii, charakteru i kultury Kurpiów oraz tajemniczej i wręcz seraficznej urody Puszczy Kurpiowskiej. Z księgi słychać echo opieki Boskiej Opatrzności nad tutejszym puszczańskim ludem. Zresztą nie pozbawionym także ludzkich słabości.
Z kart książki dowiemy się: - dlaczego Ostrołęka ma w herbie niedźwiedzia i jak Pan Bóg stwarzał zwierzę na nadnarwiańskie bagna? - Jak Kurpie poszli do Pana Boga po język dla siebie i skąd wziął się bursztyn? - Poznamy historię Jana z naszego Kolna, co odkrył Amerykę przed Kolumbem oraz tajemnicę zniknięcia pięknego jeziora Krusko za Łysymi? - Także dlaczego Kurpie nie zabili króla szwedzkiego, choć mieli go pod strzelbą oraz jak mieszkańcy Zalasa poradzili sobie z wilkami? - Dlaczego powstały kościoły w Dąbrówce i w Świętym Miejscu oraz jak Kurpie potrafili pokonać nawet samego diabła?
I tak dalej, i tak dalej.
I na koniec czytelnikom, przecież nie zawsze entuzjastom legend, życzymy miłej lektury i dedykujemy myśl Stanisława Witkiewicza - ojca: "Legenda to skarb i siła, często potężniejsza niż historia, niż rzeczywistość."
Mirosław Grzyb-Współredaktor, prezes Związku Kurpiów
|