Zestaw
Legendy Górnego Śląska
Format: B5
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Wersja: dwujęzyczna
Górnoślązacy są narodem, który długo stał w cieniu. Dopiero powoli odnajdują swoją odrębność i odważają się wyrażać własną wolę. Dlatego też lubią swoje legendy – dziś bardziej niż dawniej uważają je za wyraz swojej tożsamości.
Ten zbiór 105 legend wyraźnie ukazuje, że Górny Śląsk jest skupiskiem niespożytych sił ludowych. Górnoślązak zamienił uprawę dziedziczonej rolniczej ziemi na inne zawody, ale pozostała w nim jednak miłość do swojej ojczyzny i legend. Dopóki będzie pamiętał o swoich legendach, dopóty zachowa swoją tożsamość i siłę życiową.
Pani Legenda, uśmiechając się przyjaźnie, podała nam swoje zwierciadło, w którym wartko i barwnie przetoczyły się obrazy z naszej górnośląskiej Ojczyzny. Widzieliśmy śląskie wzgórza oraz daleką nadodrzańską równinę; wielkie miasta oraz spokojne wioski schowane po lasach; rolnika, górnika oraz baśniowe postacie; widzieliśmy teraźniejszość i często odsuwaliśmy zasłonę przeszłości. Mimo tej wielości poruszanych spraw nie powstało zagmatwanie, ponieważ w tle stał obraz, który wszystkie okrutne postacie i zdarzenia połączył w jedną całość. Każda z opowiadanych tu legend jest tylko kreską lub plamką farby na tym wizerunku, który – na początku zamazany i ciemny – po przeczytaniu kolejnej strony staje się pełniejszy, jaśniejszy i cieplejszy w barwach, aż w końcu daje się wyraźnie rozpoznać. Jest to obraz Górnoślązaka.
+
Słownik gwar śląskich
Autor: Barbara Podgórska , Adam Podgórski
Liczba stron: 356
Wymiary: 15 x 21 cm
Oprawa: twarda
O tym, że polszczyzna nasza jest zróżnicowana terytorialnie - wiemy wszyscy. Co my jednak tak naprawdę wiemy o owych gwarach, dialektalnych odmianach naszego języka literackiego, z których to - nota bene - wyrósł nasz piękny język polski? Zgoła nic. Albo niewiele. Wiedzą pasjonaci, studenci filologii polskiej przed egzaminem, ich wykładowcy Tymczasem gwary - to słownictwo piękne, słownictwo, którym posługują się jeszcze starsi mieszkańcy miast, to słownictwo, w którym możemy dopatrywać się etapów rozwoju naszego współczesnego języka polskiego. Gwara śląska jest językiem obfitującym w sporą ilość różnic, dzielących ów dialekt od języka ogólnego. Śląsk bowiem przed długi czas znajdował się poza granicami naszego państwa, zamieszkiwany był przez ludność niemiecką - która żyjąc na tymże terenie - posługując się swoim ojczystym językiem - sprawiła, że na obszarze Śląska język jest zanieczyszczony mnóstwem zapożyczeń. Chociaż, należałoby się zastanowić - czy zanieczyszczony? A może właśnie przez owe "zanieczyszczenia językowe" dialekt śląski zyskał swą odrębność, oryginalność? Może warto by przyjrzeć się mu bliżej? Porozkoszować? W tym na pewno pomocny będzie ów słownik. Język jest tworzywem szalenie ciekawym. W języku zapisana jest nasza rzeczywistość, którą każda terytorialna odmiana polszczyzny definiuje na swój sposób.