Na okładce: Stanisław Prauss, Legenda o powstaniu miasta Kielc - pocztówka, przed 1939 r. (ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Lorka z Kielc)
Ładne wydanie, twarda oprawa, 344 stron
Ziemia świętokrzyska od dawna uchodzi za prawdziwą perłę w rodzimej tradycji podaniowej i nieprzebrany skarbiec folkloru, mitów i legend, żywych wciąż w pamięci i lokalnej kulturze mieszkańców regionu.
Legendy świętokrzyskie nie doczekały się dotychczas szczególnego zainteresowania w nauce lub opracowania monograficznego, nie były również przedmiotem odrębnej debaty naukowej. Materiały z interdyscyplinarnej konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, które prezentujemy w niniejszej książce, to rezultat pionierskiej inicjatywy w tej mierze i próba wyniesienia tematyki z zupełnego cienia i zaniechań, wreszcie zachęta do dalszej pogłębionej refleksji heurystycznej.
Z natury rzeczy naukowe seminarium poświęcone tematyce legend nie mogło ograniczyć się do jednej dyscypliny, lecz wymagało współpracy badaczy różnych specjalności szeroko pojętej humanistyki - historyków, archeologów, antropologów, etnologów i filologów. Książka nie pretenduje do miana kompleksowego ujęcia tej niezwykle bogatej problematyki, lecz jest wyborem najbardziej spektakularnych motywów.
Część omawianych w książce zagadnień ma już całkiem sporą tradycję badawczą, część zaś to absolutne debiuty w polskiej humanistyce.