Witam!
Mam dziś do zaoferowania legendarny średnioformatowy aparat fotograficzny:
PentaconSix TTL + Biometar f2.8
Produkowany: NRD, VEB Pentacon Dresden, 1[zasłonięte]956-19
Format zdjęć: 6x6, błona 120 i 220
Obiektyw: ZEISS BIOMETAR 2,8/80 mm
Przysłona: f/2.8 – f/22
Mocowanie obiektywu: bagnet Pentaconsix
Migawka: płócienna szczelinowa o przebiegu poziomym - 1sec - 1/1000s, B.
Zakres odległości: 1m - ∞ (nieskończoność)
Wyzwalacz: ręczny wyzwalacz z możliwością mocowania wężyka spustowego oraz samowyzwalacz
Lustro: ustawiające się przy napinaniu migawki do położenia roboczego, po wyzwoleniu migawki zostaje w górnym położeniu, bez możliwości wcześniejszego podniesienia.
Synchronizacja błysku lampy: synchronizacja X przewodem synchronizacyjnym przy czasie 1/30 lub dłuższym.
Licznik zdjęć: zliczający do przodu z automatycznym zerowaniem po wymianie błony, automatyczna blokada naciągu po 12 i 24 zdjęciu.
Wymiary: 172 x 140 x 157 mm
Waga: 2000g
PentaconSix TL (wcześniej na przełomie lat 50-tych i 60-tych zwany Praktisixem, później, po pewnych modyfikacjach, sprzedawany na zachodzie w latach 80 i 90-tych jako Exakta 66) należał do czołowych aparatów średnioformatowych dostępnych na polskim oficjalnym rynku. Był wykorzystywany przez fotografów zawodowych, naukowców a także przez entuzjastów fotografii. Posiadanie takiego aparatu nobilitowało. Aparat świetnie nadawał się (i nadaje nadal) do wykonywania zdjęć artystycznych. Pentacon six był drogim sprzętem.
Aparat cechuje się poręcznością, dużą ilością sprzętu dodatkowego oraz świetnymi obiektywami firmy Carl Zeiss Jena. Szczególnie bogate jest wyposażenie układu celowniczego. Pentacon six ma 4 wymienne celowniki oraz 7 różnych matówek (w tym matówki z dalmierzem i z rastrem). Dodatkowo do aparatu nadają się obiektywy produkcji zakładów Arsenał Kijów z bagnetem do Kijewa 60 (np. rybie oko Arsat 3,5/30, wcześniejsza nazwa Zodiak).
Na zakończenie ciekawostka. Nazwa PENTACON pochodzi od skrótu określenia PENTAprism CONtax i związana jest z zakazem używania przez wschodnioniemiecką fabrykę nazwy CONTAX dla swoich małoobrazkowych lustrzanek (i nie tylko), w których po raz pierwszy na świecie zastosowano pryzmat pentagonalny wbudowany na stałe.
Podłużny, płaski korpus, nieproporcjonalnie wielki celownik pryzmatyczny wystawał wysoko ponad górną ściankę. Znacznie smuklej i zgrabniej prezentował się ze złożoną osłoną matówki. Był kontynuacją rozwojową równie wówczas popularnego Practisixa.
Do Pentaconsixa produkowane było 8 obiektywów. Część z nich była produkowana w Jenie i nosiła oznaczenie Carl Zeiss Jena (obecnie Schneider) oraz Pentacon z Goerlitz Do najbardziej poszukiwanych należał szerokokątny Flektogon, portretowy Biometar oraz „trzysetka” - Sonnar. Zakres ogniskowych produkowanych obiektywów wynosił od 50 mm do 1000 mm. Listę kończył obiektyw lustrzany o czterech soczewkach i dwóch lustrach, pozwalających na skrócenie odległości konstrukcyjnej do 512 mm. Obiektyw nie miał przysłony (cecha obiektywów lustrzanych), filtry były zamontowane wewnątrz obiektywu na obrotowej tarczy, masa obiektywu była niebagatelna - 14 kg!
ZEISS FLEKTOGON 4/50 mm - pieciosoczewkowy, kąt widzenia 78 stopni, najmniejsza przysłona - 22, najbliższa odległośc nastawienia - 0,5 m.
ZEISS BIOMETAR 2,8/120 mm - pięciosoczewkowy, kąt widzenia 41 stopni, najmniejsza przysłona - 22, najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 1,3 m.
ZEISS SONNAR 2,8/180 mm - pięciosoczewkowy, kąt widzenia 24,5 stopni, najmniejsza przysłona - 32, najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 1,7 m.
ZEISS SONNAR 4/300 mm - sześciosoczewkowy, kąt widzenia -15,5 stopni, najmniejsza przysłona - 32, najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 4 m.
PENTACON 4/300 mm - pięciosoczewkowy, kąt widzenia -16 stopni, najmniejsza przysłona - 32, najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 3,6m.
PENTACON 5,6/500 mm - czterosoczewkowy, kąt widzenia -10 stopni, najmniejsza przysłona - 32, najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 6 m.
ZEISS LUSTRZANY 5,6/1000 mm - cztery soczewki i dwa lustra, kąt widzenia -5 stopni, bez przysłony , najbliższa odległośc nastawienia ostrości - 16 m.
Zalety:
- niewielkie wymiary (z obiektywem standardowym i pryzmatem) około 165x150x120 mm
- wygodny w obsłudze
- tani - (z obiektywem standardowym i pryzmatem TTL)
- możliwość wymiany płytki dociskającej film na specjalną płytkę dociskową do zdjęć na błonie płaskiej
- duży wybór osprzętu do uniwersalnej eksploatacji aparatu
Aparat jest sprawny technicznie, migawka działa, trzyma czasy, obiektyw jest sprawny, przesłona sucha i działa w pełnym zakresie, samowyzwalacz działa. Pierścienie pracują płynnie z należytym oporem.
Stan wizualny bardzo dobry jak na zdjęciach.
Do aparatu dorzucam oryginalny futerał wraz z paskiem jak na zdjęciach.
Od kilkunastu lat zajmuję się branżą fotograficzną i śmiało mogę zapewnić, że opisywany stan techniczny jest zgodny z faktycznym.
Egzemplarz o charakterze zarówno kolekcjonerskim i użytkowym.
Aparat dla miłośników lomografii, fotografii klasycznej i kolekcjonerów.
Jest oczywiście możliwość uzyskania dokładniejszych zdjęć.
To oraz wszelkie pytania poprzez:
| Zadaj pytanie sprzedającemu |
lub
mail @ | [zasłonięte]@gmail.com
Zastrzegam sobie prawo do zakończenia aukcji przed czasem.
Gorąco zachęcam do składania ofert, jestem chętny skończyć aukcję przed czasem.
Na pewno się dogadamy.
Pozdrawiam i zapraszam na inne moja aukcje! (:
http://alle/listing/user/listing.php?us_id=[zasłonięte]89367