Wpływ elektrofonoforezy levamisolu na wyznaczniki symetrii ciała i stężenie kompleksów immunologicznych w wybranych zespołach bólowych okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa
ANDRZEJ DYSZKIEWICZ
188 s., 170 x 240 mm, 350 g
oprawa broszurowa foliowana
bibliogr., tab., rys.
summ., Zsfg.
Katowice, 2005
ISBN/ISSN 83-[zasłonięte]-1483-7
Index [SP 594]
Nowością tej pracy jest zastosowanie komputerowych systemów do pomiaru asymetrii funkcji związanej nie tylko z ogniskiem bólu, lecz również zjawisk reflektorycznych w obszarach odległych. Stąd oceniając ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kregosłupa, posłużono się oceną toru oddechowego, testem podoskopowym, czucia skórnego, dynamicznych wyznaczników chodu, łącznie z testami biochemicznymi, radioplanimetrycznymi i psychologicznymi.
W zakresie terapii postawiono tezę o immunologicznej etiologii torbieli zlokalizowanej w obrębie krążka międzykręgowego, której cechy kliniczne (podwyższone stężenie kompleksów immunologicznych i reakcja na leki modyfikujące procesy zapalne) są zbliżone do immunologicznego zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych.
Inną nowością terapii było opracowanie, opatentowanie i wdrożenie do produkcji seryjnej oraz leczenia systemu terapii nazwanego elektrofonoforezą®, umożliwiajacego przezskórne podawanie leków na głębokość 6-8 cm.