W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.
Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie.
“Ta druga powieść jest jeszcze bardziej wciągająca i zadziwiająca niż pierwsza (...) To bardzo współczesna powieść pisana ze świadomością tego, w jaki sposób przestępczość i inne sieci przenikają narodowe granice. Wyróżnia ją zdolność autora do prowadzenia dziesiątek postaci i równoległej narracji bez utraty napięcia. Larsson fantastycznie potrafił opowiadać. Ta powieść trzyma czytelników w nieustannym napięciu.”
Sunday Times
Najlepszy thriller, jaki czytałem od wieków (...) Jeśli mielibyście wybrać książkę w podróż życia koleją transsyberyjską, to zabierzcie “Dziewczynę, która igrała z ogniem.”
Evening Herald (Irlandia)
“Umberto Eco przeniósł Sherlocka Holmesa do innego czasu i gatunku literackiego i zaczerpnął sporo z historii, teologii, filologii i innych dyscyplin. Podobnie jest z książkami Larssona: świetnie się je czyta, a przy tym stanowią kompendium odnośników do popkultury i wiedzy akademickiej (...) Salander to Lara Croft dla dorosłych, kobieta-Terminator (...) To ogromny skarb w tych książkach, fascynująca postać o pełnej i złożonej psychice.”
Guardian
“Aby docenić Stiega Larssona należy przede wszystkim wyzbyć się wszelkich stereotypów na temat szwedzkiej powieści kryminalnej. O ile książki Mankella to szwedzki ponury kryminał, to powieści Larssona należą do szwedzkiego kryminału noir (...) Lisbeth to bohaterka bez precedensu w powieści kryminalnej (...) Jej siła umysłu i siła fizyczna wykraczają poza to, czym dysponują zwykli ludzie. Mimo to Larsson potrafi uczynić z niej postać intrygującą, godną podziwu, a nawet sympatyczną (...) “Dziewczyna, która igrała z ogniem” to wciągająca, ekscytująca i krwawa opowieść dziejąca się na wielu płaszczyznach (...) Niesamowita lektura.”
Times