Skład
1 tabl. zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu.
Wskazania
- Objawowe leczenie biegunki ostrej i przewlekłej występującej w: zaburzeniach czynnościowych jelit,
- chorobach zapalnych jelit. Zmniejszanie objętości wydaliny u pacjentów z przetoką zewnętrzną jelita krętego,
- po kolektomiach lub rozległych resekcjach jelit.
Działanie
Lek przeciwbiegunkowy.Wiąże się z receptorem opioidowym ściany jelita, co przez bezpośrednie
działanie na mięśnie gładkie powoduje zmniejszenie ruchów perystaltycznych i wydłużenie czasu
przejścia pokarmu przez przewód pokarmowy. Zwiększa napięcie zwieracza odbytu oraz zmniejsza wydalanie
wody i elektrolitów.Maksymalne stężenie we krwi występuje po około 4 h od podania.Około 35% wchłoniętej
dawki jest wydalane z kałem.Działanie leku utrzymuje się przez 24 h. W dawkach terapeutycznych
nie wykazuje działania ogólnego. U pacjentów z chorobami wątroby stężenie leku we krwi może się zwiększać.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na loperamid lub inne składniki preparatu. Nie stosować, jeżeli istnieją przeciwwskazania do zahamowania perystaltyki jelit: porażenna niedrożność jelit, zaparcie, wzdęcie brzucha u krańcowo odwodnionych dzieci, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, przede wszystkim związane z podawaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania (może dojść do ostrego rozdęcia okrężnicy). Nie należy stosować w ostrej czerwonce bakteryjnej z krwią w kale i podwyższoną temperaturą ciała oraz w innych ostrych biegunkach bakteryjnych. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy stosować ostrożnie w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: ostra biegunka - początkowo 4 mg (2 tabl.), następnie 2 mg (1 tabl.) po każdym płynnym stolcu, dawka maksymalna wynosi 16 mg (8 tabl.) na dobę; przewlekła biegunka - początkowo 2 mg (1 tabl.) 2 razy na dobę, w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 8 mg (4 tabl.), maksymalnie do 12 mg (6 tabl.) na dobę, nie stosować dłużej niż 10 dni. Dzieci 7-12 r.ż.: 2 mg (1 tabl.) po każdym kolejnym nieprawidłowym wypróżnieniu; w ciągu doby nie należy stosować więcej niż 4 mg (2 tabl.) u dzieci do 8 r.ż. i więcej niż 6 mg (3 tabl.) u dzieci do 11 r.ż. W czasie leczenia należy podawać pacjentowi odpowiednie ilości wody i soli mineralnych. Po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić senność oraz zawroty głowy, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.
Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.