Lampa Wooda - przenośna lampa kwarcowa, w której dzięki zastosowaniu specjalnego czarnego filtra, (filtr Wooda zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem 9% tlenku niklu, którego pasmo przepustowości wynosi od 320 do 400 nm z maksimum w 365 nm), emitowane jest długofalowe promieniowanie nadfioletowe.
Zastosowania w leczeniu
Stosowana w dermatologii i kosmetologii do szybkiej diagnostyki, gdyż ogniska w świetle tej lampy w warunkach zacienienia silnie fluoryzują. Stosuje się ją m.in. do diagnostyki Microsporum wywołujących grzybicę skóry nieowłosionej. Do tych zastosowań zalicza się wykorzystanie lampy Wooda w kosmetyce (w gabinetach kosmetycznych) do zbadania przydatków skóry. Emitowane promienie UV wywołują fluorescencję skóry. Diagnozę stawia się na podstawie barwy emitowanego w wyniku zjawiska fluorescencji światła. Obserwacji dokonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu, ze względu na słabą intensywność świecenia. W zależności od rodzaju cery oraz schorzeń występuje różnobarwne świecenie:
· skóra normalna - w kolorze niebiesko-fioletowym
· skóra sucha, odwodniona - słaba fluorescensja
· skóra zawierająca odpowiednią ilość wody - ciemnoniebieskie
· skóra tłusta - prawie czarne
· nadmierne rogowacenie skóry - białe.
Mimo, że obsługa lampy jest prosta i nie wymaga specjalnego przeszkolenia, należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków, aby wykonać badanie prawidłowo i zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy.