L-Carnosine
500 mg
50 kapsułek
data przydatności 09.2015 r
L-carnosine (karnozyna) jest dwupeptydem, w którego skład wchodzą dwa aminokwasy: alanina i histydyna. Wielu ekspertów przepowiada, iż karnozyna w niedługim czasie stanie się podstawą kuracji wszystkich grup wiekowych – jednak szczególnie ludzi około czterdziestki i starszych.
Występuje w dużej koncentracj mięśniach szkieletowych i podtrzymuje ich pełną aktywność, wydajność, żywotność, a także w mózgu, mięśniu sercowym, skórze, nerkach.
Poziom L-carnosine spada w naszym organizmie wraz z wiekiem.
L-carnosine jest także antyutleniaczem stabilizującym błony komórkowe i ochraniającym je przed zniszczeniem przez wolne rodniki.
Bardzo jest pomocna w przypadku: cukrzycy, autyzmu, epilepsji, choroby Parkinsona, Alzheimera.
Ponieważ L-carnosine występuje tylko u kręgowców, jej suplementacja jest szczególnie ważna dla osób, które nie spożywają mięsa.
Glikolizacja
Wiele studiów prowadzi do wniosku, że jednym z najważniejszych działań karnozyny jest jej umiejętność zapobiegania procesowi glikolizacji. Co to jednak znaczy – glikolizacja?
W każdej sekundzie w całym organizmie przebiega niszczycielski proces glikolizacji. W jego trakcie molekuły białka wiążą się z molekułami glukozy, prowadząc do powstania uszkodzonej i niefunkcjonalnej struktury. Poprzez glikolizację zmienia się struktura proteiny i zmniejsza jej aktywność biologiczna. Zgromadzenie się takich protein w tkance jest jednoznaczną oznaką choroby. Wiele związanych z wiekiem chorób jak stwardnienie arterii, katarakta i choroby neurologiczne powstają, co najmniej w części, na skutek glikolizacji.
Karnozyna łączy się z tymi zdenaturyzowanymi strukturami, przeznaczając je do rozkładu.
Glikolizacja jest od dawna uznawana za decydujący czynnik w procesie starzenia się i odgrywa rolę przy powstawaniu chorób nowotworowych oraz komplikacji wynikających z cukrzycy. Glukoza dostarcza paliwa dla glikolizacji, w efekcie której powstają produkty zaawansowanej glikolizacji, nazwane z angielskiego AEGs (advanced glycosylation end products).
Po powstaniu, AEGs tworzą poprzeczne wiązania ze znajdującymi się w ich pobliżu proteinami, powodując zesztywnienie i stwardnienie tkanki. U diabetyków AEGs znajdują się już w młodym wieku, zakłócając funkcjonalność organów zależnych od elastyczności. Badania wykazały, że glikolizacja jest odpowiedzialna za stwardnienie arterii u cukrzyków.
Skutkiem powstania AEGs jest około 50 razy wyższa produkcja wolnych rodników. Przy cukrzycy – przyspieszonym starzeniu się - arterie, soczewka i siatkówka oka, nerwy i nerki wystawione są na zmasowany i nieustanny atak. Również katarakta (też często występująca u diabetyków) jest najprawdopodobniej skutkiem glikolizacji. Karnozyna, zapobiegając glikolizacji, chroni więc również oczy.
Co prawda proces starzenia się przebiega u cukrzyków szybciej, niemniej jednak AEGs powodują u starzenie się nas wszystkich i dlatego pobieranie karnozyny przynosi korzyść każdemu człowiekowi.
Odmładzanie
W Ameryce, Japonii i krajach skandynawskich zalecana jest już teraz przez specjalistów zajmujących się problematyką starzenia. Nie ma ona żadnych niepożądanych skutków ubocznych ani nie koliduje z żadnymi lekarstwami.
Ostatnia fazę życia dzielących się komórek nazywamy senescencją. Karnozyna ma niezwykłe właściwości odmładzania komórek zbliżających się do senescenji, wydłużając w ten sposób ich okres życia.
Karnozyna przeciwdziała na wiele sposobów procesowi starzenia się i – chociaż to brzmi wręcz nieprawdopodobnie – jest w stanie odnawiać nasze komórki. Zawsze uważano, że zestarzałych komórek nie można odnowić – aż do czasu odkrycia działania karnozyny.
Nauka wychodzi obecnie z założenia, że komórki mogą dzielić się tylko określoną ilość razy. Im więcej karnozyny znajduje się jednak w komórkach, tym większą liczbę razy mogą się one dzielić. Wynika z tego, że im zdrowsze będą komórki, tym dłuższy będzie odstęp pomiędzy podziałami i tym dłużej może trwać nasze życie.
W opublikowanym niedawno artykule doktor Marios Kyriazis donosił, że pacjenci przyjmujący karnozynę często słyszą komplementy w związku z ich młodzieńczym wyglądem. W badaniach laboratoryjnych okazało się, że karnozyna faktycznie odmładza kultury starych komórek. Myszy otrzymujące karnozynę żyły o 20% dłużej niż ich „normalne” towarzyszki.
Karnozyna odmładza również skórę. W interesującej serii doświadczeń australijscy naukowcy pod kierownictwem doktora McFarlanda udowodnili, że karnozyna odmładza komórki zbliżające się do senescencji. Najbardziej interesująca jest obserwacja, że karnozyna jest w stanie cofnąć już zaistniałe oznaki starości. Komórki znajdujące się na nośniku zawierającym karnozynę szybko nabywały młodego wyglądu i często nawet ponowną zdolność do dzielenia się. Na dodatek grupowały się ponownie w równoległe wzory, charakterystyczne dla młodych komórek. Po przesadzeniu ich na nośnik bez zawartości karnozyny, znowu pojawiły się oznaki senescencji.
Te zjawiska zostały potwierdzone przez brytyjskich naukowców. Również i oni udowodnili, że karnozyna wydłuża życie ludzkich komórek (fibroblastów).
Dawkowanie
Jedna kapsułka 1 - 2 razy dziennie w raz z posiłkiem.