Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kwintet metafizyczny

23-02-2014, 19:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł     
Użytkownik macbog21
numer aukcji: 3961733376
Miejscowość Tychy
Wyświetleń: 4   
Koniec: 23-02-2014 19:07:05

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2005
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Kwintet metafizyczny

autor, Barbara Skarga


Zbiór esejów poświęconych rozważaniom nad źródłami filozoficznych pytań, które ludzkość stawia od stuleci i które budzą ciągle tak samo wiele tajemnic. Szukanie źródeł owych pytań nie oznacza jednak w ujęciu Barbary Skargi wykładu z historii filozofii, a raczej prześledzenie szeregu przyczyn, jakie te pytania prowokowały, i wydarzeń, które modyfikowały udzielane przez kolejnych filozofów odpowiedzi. Autorka - pisząc o czasie, złu czy doświadczeniu - utożsamia poszukiwanie źródeł metafizyki z odsłanianiem prawdy o kolejnych jej fenomenach. Unika przy tym konstruowania definicji, zamiast tego pokazując wielość znaczeń poszczególnych pojęć, splatanie się sensów i różnorodność rozwiązań proponowanych w poszczególnych epokach. Historia filozofii jest w tym ujęciu historią zagadek, i to wielu zagadek nierozwiązanych.

W swojej refleksji nad metafizyką Barbara Skarga zajmuje się samym pojęciem źródłowości, głównie w obszarach czasu, zła i doświadczenia. W pięciu esejach filozoficznych, z których składa się książka, mówi o wielkiej filozoficznej trudności w poszukiwaniu i definiowaniu źródłowości, ale i o intelektualnej i etycznej wartości tych poszukiwań w refleksji wybitnych myślicieli. Podejmuje dyskusję z klasycznymi koncepcjami czasu - fizykalną, psychologiczną i kosmologiczną, analizuje przeżycie czasu w indywidualnym doświadczeniu, którego strukturalnym elementem jest kres. Ukazuje, jak filozofia boryka się z pojęciem zła: jako braku dobra, skażenia natury ludzkiej, nieuniknionej przemocy w życiu społecznym - realnego zła, któremu jednak zawsze towarzyszy utopijne marzenie o Królestwie Dobra. Przedstawia krytycznie najważniejsze koncepcje źródłowości doświadczenia odwołując się m.in. do Plotyna, Husserla i Heideggera.

I na koniec stawia pytanie zasadnicze dla tych rozważań: co skłania nas do refleksji nad metafizyką, jaką filozofowie tworzyli na przestrzeni wieków, i do uprawiania metafizyki, która nie daje wiedzy pewnej, a za to daje świadomość ograniczeń ludzkiego rozumu. Skarga odpowiada, że ponawianie pytań metafizycznych pozwala przekraczać ograniczenia empirii i racjonalności, i niesie nadzieję.


s. 208.

Wydawnictwo Universitas

Kraków 2005

stan: bardzo dobry

możliwość bezpłatnego odbioru na terenie Krakowa