Tytuł: Kwestia węgierska mniejszości narodowej w Słowacji w latach 1[zasłonięte] 945-19.
Autor: Renata Zawistowska.
Liczba stron: 308
Rok wydania: Warszawa 2009. Wydanie I Wydawca: Neriton
Format: B-5 16,5x24,00 cm
Waga: 0,530 kg
Okładka: miękka
Stan: 4,75 w skali od 1,00 do 5,00. Stan b. dobry minus (u spodu książki małe przebudzenie reszta stan b. dobry)
Język: 100 % j. polski
Cena okładkowa/ detaliczna: brak
Na co czekać do jutra? „Kup teraz”. Dziś już masz!
/// Słowacja, Węgry, konflikty etniczne, II wojna, ///
Kwestia węgierskiej mniejszości narodowej w Słowacji w latach 1[zasłonięte] 945-19 Książka stawia sobie za cel całościowe pokazanie sytuacji ludności węgierskiej w Słowacji w latach 1[zasłonięte] 945-19. Słowacy razem z Czechami chcieli doprowadzić do tego, by ich wspólne państwo było państwem tylko tych dwóch narodów. W związku z tym postanowili część ludności węgierskiej wysiedlić, a część resłowakizować. Plany i działania Słowaków należy rozumieć również jako próbę rewanżu na Węgrach za wielowiekowe doznawane od nich upokorzenia, Dekrety prezydenta Edvarda Benesa pozbawiły Węgrów ich własności i praw obywatelskich. Autorka przedstawia te wydarzenia na tle międzynarodowym. W obydwu państwach: na Węgrzech w 1947 roku a w Czechosłowacji na początku 1948 roku pełnię władzy przejęli komuniści i natychmiast system stalinowski w tych krajach ujawnił swoje zbrodnicze metody. Książka jest jedną z nielicznych w Polsce monografii, które jednakowo podmiotowo traktują Słowaków i Węgrów.
Abstrakt:
Problematyka rozprawy dotyczy kwestii mniejszości narodowej węgierskiej w Słowacji - niewielkim państwie położonym w centrum Europy Środkowej w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej. Praca składa się z siedmiu rozdziałów: I. Słowacy na Węgrzech, Węgrzy w Słowacji (1918 -1945); II. Wielkie mocarstwa wobec kwestii państwa narodowego Czechów i Słowaków w latach drugiej wojny światowej; III. Czechosłowackie plany rozwiązania kwestii węgierskiej w Słowacji; IV. Kwestia węgierska na forum międzynarodowym w latach 1[zasłonięte] 945-19; V. Wysiedlanie i wymiana ludności; VI. Resłowakizacja; VII. Wymuszona zmiana planów przesiedlenia i resłowakizacji słowackich Węgrów. Pierwszy rozdział rozprawy ma charakter wprowadzający i obejmuje lata 1918 -1945. Pokazuje on, jak w wyniku powstania po l wojnie światowej państwa czechosłowackiego, obok kwestii słowackiej na Węgrzech pojawiła się także kwestia węgierska w Słowacji. Druga część tego rozdziału ukazuje stosunki Republiki Słowackiej z Węgrami w okresie II wojny światowej. Tym okresem zajmuje się również rozdział drugi rozprawy przedstawiający zabiegi czeskiej i słowackiej emigracji na forum międzynarodowym, mające na celu odbudowanie Czechosłowacji jako państwa narodowego bez Niemców i Węgrów. W czterech kolejnych wzajemnie uzupełniających się i powiązanych ze sobą rozdziałach w układzie problemowo-chronologicznym została przedstawiona tytułowa problematyka rozprawy. W pierwszym z nich - czyli w kolejności w trzecim rozdziale rozprawy - zostały przedstawione plany władz czechosłowackich, zmierzające do rozwiązania kwestii mniejszości narodowej węgierskiej i zbudowania narodowego państwa Czechów i Słowaków. Problematyka rozdziału czwartego skupia się na ukazaniu tych elementów działań wielkich mocarstw w okresie spotkania w Poczdamie i konferencji w Paryżu, które miały doprowadzić do uregulowania sytuacji ludności węgierskiej zamieszkałej w Słowacji. Kolejne rozdziały przedstawiają próby rozwiązania tej kwestii przy realizacji dwóch wariantów. Końcowy etap realizacji planów rozwiązania problemu ludności węgierskiej zamieszkałej w Słowacji został przedstawiony w rozdziale siódmym. W oparciu o materiały archiwalne dotychczas niewykorzystane a także historiografię czeską słowacką i węgierską rozprawa przedstawiła całościowo tytułowy problem, osadzając go na tle międzynarodowym. Zamierzonym osiągniętym celem rozprawy było zestawienie i skonfrontowanie krytycznie przeanalizowanego różnorodnego materiału, różniących się między sobą ocen i stanowisk a także podjęcie próby wyciągnięcia wyważonych wniosków.
1). Kupuj więcej niż jedną rzecz zapłacić mniej za przesyłkę. 2) Licytowana rzecz ma dobry sejwink, warta pieniędzy. Nie kupuj na „wariata”, niech kupi ten komu się przyda. 3). Im wcześniej przelew dotrze tym przesyłka szybciej wpadnie w skrzynkę. 4). Przy braku przelewu do 10 dni wystawiam negatywny komentarz na Allegro. Brak zamknięcia transakcji w długim terminie. 5). Proszę dokonać opisanych wpłat na konto. Następnie proszę o e-mail, przyspieszy wysyłkę. Pamiętaj o podaniu opcji dostawy. 6). Indywidualnie informuję o kosztach nadania kilku przedmiotów i zagranicznego. Inne taryfy opłat. Note. When you send a package overseas air fares are other postal charges. Individually inform you about the cost of foreign shipping.
Dobra okazja, warta pieniędzy.
Licytuj, bo ktoś cię uprzedzi i możesz żałować straconej, cennej publikacji!!
Bum-Bum-Bum!
Miło o prezencie tu pamiętać! Radość wielka czeka cię, gdy z marszu kupisz mnie!