Pamietajmy aby po zabiegu
Przez okres co najmniej 4 tygodnie musimy unikac promieni UV i nie opalac się dlatego stosujmy kremy z wysokim filtrem. Nie należy także stosowac kremów z kwasami owocowymi AHA, przeprowadzać depilacji woskiem na skórze poddanej peelingowi i pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łuszczącego się naskórka.
Po przeprowadzonym zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się zaczerwienienie twarzy. Po około 2-3 dniach, na powierzchni naszej skóry pojawi się łuszczaca siś skorupka. Taki stan może potrwac około 4 dni wszytsko jest uwarunkowane rodzajem użytego.
Sam zabieg peelingu chemicznego to nałożenie związków chemicznych na obszar skóry poddawany zabiegowi.
Po nałożeniu związków chemicznych dochodzi do utraty połączeń między komórkami warstw naskórka i do ich złuszczania. Związki o właściwościach złuszczających to między innymi: kwasy owocowe (AHA), kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas migdałowy, pirogronowy, salicylowy, bądź mieszanki kwasów. W preparatach mogą znajdować się substancje wspomagające, mające właściwości bakteriobójcze, wybielające, zmniejszające wydzielanie łoju czy stymulujące regenerację naskórka. Doboru preparatu dokonuje lekarz po dokładnym zbadaniu skóry i po analizie oczekiwań pacjenta.
- Opis rodzajów peelingów chemicznych:
Kwas TCA (trójchlorooctowy) występuje w stężeniach od 10% do 50%. W zależności od oczekiwanych rezultatów stosuje się odpowiednie stężenie preparatu i aplikuje w kilku warstwach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zarumieniona. Następnie skóra zmienia kolor na brązowy i można mieć poczucie „skorupki” na skórze. Właściwe złuszczanie rozpoczyna się po 2-3 dniach od zabiegu i trwa ok. 3-4 dni.
Roztwór Jessnera jest to mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i etanolu. Bezpośrednio po peelingu skóra może być zarumieniona. Po 2-3 dniach od zabiegu rozpoczyna się proces złuszczania, który w zależności od intensywności użytego preparatu, może być delikatny lub bardziej nasilony. Trwa kolejne 3-4 dni.
Glykopeel to żel złuszczający stosowany u młodych i dojrzałych pacjentów. Zawiera kwas glikolowy, kojowy, ekstrakt mącznicy lekarskiej, morwy białek i witaminy A, C, E. ma wszechstronne działanie- odnawia, odmładza, wyrównuje koloryt skóry, sprawia też, że drobne zmarszczki – szczególnie z okolicy oczu i ust – ulegają spłyceniu.
Peeling pirogronowy jest to peeling z zastosowaniem kwasu pirogronowego, który w naturze występuje w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. Jest ceniony za swoje wszechstronne właściwości – reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tłustość skóry, działa antybakteryjnie, a dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze i ją rozjaśnia.
Peeling migdałowy uzyskiwany jest z wyciągu z gorzkich migdałów. Można go wykonywać nawet latem i to bez ryzyka wystąpienia podrażnień słonecznych. Ze względu na swoje właściwości poleca się go nawet osobom z wrażliwą cerą. Dzięki niemu skóra staje się odmłodzona, bardziej elastyczna i jędrna, a opalenizna równomierna i świetlista.