Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KUTANI Filiżanka i spodek litofania - gejsza

03-07-2012, 4:55
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 24 zł     
Użytkownik baublis
numer aukcji: 2452663332
Miejscowość Ostróda
Wyświetleń: 25   
Koniec: 12-07-2012 11:23:28
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Filiżanka i spodek litofania - gejsza

Mokka
dekoracja moriage

1[zasłonięte]920-19
Kutani

Wysokość: 5,8 mm
Średnica góra: 5,3 mm
Średnica dół: 4 mm
Spodek
Średnica: 11,5 mm
nr1

 

 

Ręcznie malowane japońskie wyroby Kutani są już od dawna doceniane przez kolekcjonerów na całym świecie. Kutani i Satsuma stała się współcześnie jedną z najbardziej popularnych rodzajów ceramiki japońskiej. Niektórzy kolekcjonerzy specjalizują się w zbieraniu jej według okresów np. z czasów okupowanej Japonii itp inni według własnego klucza lub bez. Warto wiedzieć że większość znanych dziś wyrobów Kutani to porcelana eksportowana do USA i Europy od 1868roku aż po dzień  dzisiejszy. Najczęściej wykonywana była w tak zwanym stylu Shoza. Powstawał on już w trakcie okresiu Meiji (1[zasłonięte]868-19) i w większości przeznaczony był na eksport. Styl Mori prezentowany na tym wyrobie produkowany jest od około 1924 roku do dziś. Styl Mori jest rodzajem ozdobnej tekstury wprowadzonej w Kutani przez Takichi Nishi. Jest on często i chętnie stosowany w przy udziale kolorystyki błyszczącego złota.

LITOFANIA - technika zdobienia porcelany lub matowego szkła wklęsłym reliefem, który w prześwicie daje obraz o delikatnych efektach światłocieniowych. Technika litofanii (prześwitów) stosowana była po raz pierwszy przez Chińczyków. w Europie produkcję litofanii podjęła w 1828r Królewska Fabryka Porcelany w Berlinie.
Kutani - Styl japońskiej porcelany. Pierwszy piec założył Goto Saijiro członek klanu Maeda w dzisiejszej Yamanaka Onsen w mieście Kutani (obecnie część miasta Kaga), po odkryciu w okolicy wysokiej jakości garncarskiej gliny. Właśnie tam w 1655 roku po raz pierwszy została wyprodukowana porcelana Kutani. Pierwsze wyroby zwane były Kokutani i cieszyły się dużą popularnością przez kilkadziesiąt lat aż do czasu kiedy produkcję Kutani zamknięto około 1730 roku. W 1810 roku produkcja Kutani została wznowiona. współcześnie załorzyciel Goto Saijiro został upamiętniony pomnikiem który został wzniesiony w pobliżu starego pieca w mieście Kaga.Styl Kutani został uznany jako tradycyjne rzemiosło ceramiczne Japonii.Obecnie istnieje kilkadziesiąt firm które wciąż produkują tego rodzaju porcelanę.
Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze jednak pozostaję otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach.Staram się tez fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila.Nie uznaję gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi w okoliczności wyceny oraz pozbawia przedmioty wartości dodanych. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu.

Przedmiot aukcji jest oryginalny!!!
POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!!
Gwarantuję jego pochodzenie !!!

Pozdrawiam zainteresowanych i Polecam serdecznie :-)