AJAX to technologia, która umożliwia interakcję z serwerem bez konieczności przeładowywania całej strony. W praktyce oznacza to możliwość tworzenia bardzo dynamicznych witryn, które potrafią reagować na zdarzenia wywołane przez użytkownika. Przykłady zastosowania AJAX to np. walidacja formularzy, wygodne w obsłudze elementy nawigacyjne lub atrakcyjne galerie.
Nasz kurs pozwoli w krótkim czasie poznać tą niezwykle przydatną technologię. Zaczniemy od omówienia programów i narzędzi z którymi będziemy pracowali w dalszej części kursu. Potem pokażemy jak wykonać żądania do serwera w sposób asynchroniczny czyli bez konieczności przeładowywania całej strony. Przy okazji dowiesz się jak sprawdzić status żądania, jak wczytać zawartość z plików umieszczonych na serwerze i jak wyświetlić ją na stronie w przejrzysty sposób.
Całą grupę rozdziałów poświęciliśmy na omówienie współpracy AJAX z PHP. Dowiesz się m.in. jak wykonać walidację formularza. Stworzymy skrypt, który będzie sprawdzał czy wymagane pola zostały uzupełnione. Omówimy także przesyłanie danych za pomocą metod GET i POST. Kolejny istotny temat to JSON czyli JavaScript Object Notation. Pokażemy ci jak użyć tego wszechstronnego formatu wymiany danych do komunikacji z serwerem.
Z technologią AJAX nieodłącznie powiązany jest format XML, który omówimy w kolejnych rozdziałach. Stworzymy odwołania do węzłów w strukturze dokumentu. Pokażemy także jak prawidłowo odczytać zawartość pliku XML w różnych przeglądarkach.
Sporą część kursu poświęciliśmy na omówienie jQuery. Ta doskonała biblioteka umożliwia stworzenie bardzo atrakcyjnej witryny wzbogaconej o ciekawe efekty wizualne. Wielką zaletą jQuery jest możliwość tworzenie żądań AJAX w bardzo prosty sposób.
W ostatniej grupie rozdziałów będziemy tworzyli ciekawy projekt, który umożliwi podsumowanie i utrwalenie zdobytej wiedzy. Połączymy w całość różne technologie. Użyjemy żądań AJAX, biblioteki jQuery, napiszemy skrypty PHP oraz połączymy się z bazą danych MySQL.
Procesor 1GHz, 256 MB RAM, Windows 9.x/Me/XP/Vista/7, MAC OS, Linux, dowolna przeglądarka internetowa, Adobe Flash Player 9.0 lub nowszy, rozdzielczość ekranu 1024x768, karta dźwiękowa, głośniki.