Poleca kurs:
„Specjalista ds. psychologii i socjologii”
(komplet materiałów + opieka nauczyciela)
Opis kursu:
Kurs ESKK stanowi niezbędnik każdego pracującego i zatrudniającego – przystępnie wyjaśnia, jak funkcjonować w dużej firmie, uczy, jak być lepszym pracownikiem, a omawiane zagadnienia ilustrowane są interesującymi przykładami. Informacje omawiane w kursie przydadzą się menedżerom, którzy chcieliby efektywniej zarządzać swoimi pracownikami, a także osobom pracującym w dziale personalnym lub wiążącym z tym swoją przyszłość.
Kurs „Specjalista ds. psychologii i socjologii” dostarcza wiedzy z zakresu zarządzania personelem, rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy, radzenia sobie ze stresem, planowania pracy i zarządzania czasem. W materiałach omówiono szczegółowo zasady przeprowadzania procesu rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy oraz prowadzenia rozmów oceniających. Poruszana w kursie tematyka pozwala w pełni zrozumieć, jak dużą rolę odgrywa w każdym przedsiębiorstwie tzw. kultura organizacyjna.
Zalety kursu:
* Uczysz się w komfortowych warunkach – bez stresu i w dowolnie wybranym czasie oraz miejscu – masz w tym zakresie pełną swobodę
* Przez cały kurs masz zapewnioną opiekę doświadczonego nauczyciela
* Kurs zawiera wiele praktycznych przykładów z życia wziętych
Elementy kursu:
Kurs jest podzielony na 14 pakietów lekcyjnych. Lekcje składają się z takich samych, logicznie ułożonych elementów. Dzięki temu wiesz, kiedy robić przerwy i każdorazowo przyswajasz spójną, łatwą do zapamiętania dawkę wiedzy. Wystarczy 15-30 minut nauki dziennie, by w ciągu miesiąca – bez pośpiechu i stresu – przyswoić materiał przeznaczony na jeden miesiąc. Ułatwieniem w nauce są zamieszczane w lekcjach symbole i wyróżniki, które wskazują Ci, że wprowadzamy np. ważne pojęcie albo odwołujemy się do wcześniejszych lekcji.
Przedstawiamy wiedzę praktyczną, prezentując ją „od szczegółu do ogółu”, poszczególne zagadnienia objaśniając na przykładach z życia wziętych. Nowe tematy wprowadzamy, odwołując się do tego, czego już wcześniej dowiedziałeś się z kursu. W każdym zeszycie znajdziesz wiele ćwiczeń, które pomogą Ci opanować konkretne umiejętności. Dzięki podsumowaniu na zakończenie lekcji jeszcze raz prześledzisz najważniejsze treści i będziesz gotowy do odrobienia pracy domowej.
Opieka nauczyciela:
Opieka nauczyciela to bardzo ważny element każdego kursu oferowanego przez ESKK. Twój nauczyciel będzie sprawdzał Twoje prace domowe, wyjaśniał zagadnienia, które sprawiają Ci problemy, i… motywował do nauki. Odrabianie prac domowych nie jest obowiązkowe. Warto jednak korzystać z tej możliwości sprawdzenia postępów w nauce. Nauczyciel nie koryguje jedynie Twoich błędów, lecz na bieżąco śledzi Twoje postępy w nauce, pomaga Ci korzystać z materiałów, udziela stosownych wyjaśnień na pytania i wątpliwości. Jego rolą oprócz motywowania do nauki jest przekazywanie profesjonalnej wiedzy tak, abyś zdobyte umiejętności mógł od razu wykorzystywać w praktyce.
Program kursu:
- Lekcja 1
Ogólne wiadomości z zakresu psychologii i socjologii pracy
Wprowadzenie w problematykę – czym zajmuje się psychologia i socjologia pracy i jakie są między nimi różnice. Podstawowe problemy, jakimi zajmują się specjaliści ds. psychologii i socjologii w przedsiębiorstwie. Od czego zależy efektywność pracowników. Wykorzystywane techniki i narzędzia – testy psychologiczne... ale nie tylko.
- Lekcja 2
Zarządzanie zasobami ludzkimi czy zarządzanie kadrami
Polityka personalna przedsiębiorstwa. Dobór pracowników – jak znaleźć odpowiednich ludzi. Metody doboru personelu – czy rozmowa kwalifikacyjna pozwala nam sprawdzić kandydatów. Ocena wykonywania zadań. Szkolenia i doskonalenie pracowników – badanie potrzeb szkoleniowych i ocena efektywności szkoleń.
- Lekcja 3
Motywowanie do pracy
Czy ludzie są z natury leniwi. Czy pracownik zadowolony z pracy bardziej się angażuje. Czynniki motywujące ludzi do pracy – czy chodzi tylko o pieniądze. Praktyki zwiększające motywację pracowników.
- Lekcja 4
Przywództwo i zarządzanie
Psychologiczne właściwości dobrego szefa. Umiejętności menedżerskie i przywódcze – kompetencje społeczne i inteligencja emocjonalna – konieczność czy moda. Czy kierownicy, którzy liczą się z pracownikami, mogą być skuteczni. Style kierowania. Dlaczego menedżerowie chcą wszystko zrobić samodzielnie. Partycypacja, delegowanie zadań.
- Lekcja 5
Stres w pracy
Co powoduje stres w pracy. Wypalenie zawodowe – jak sobie pomóc. Rozpoznawanie symptomów stresu i sposoby radzenia sobie ze stresem. Rodzina – pomoc czy przeszkoda.
- Lekcja 6
Patologie w przedsiębiorstwach
Miejsce czynu: praca; oskarżony: pracownik. Rodzaje niewłaściwych zachowań pracowników i przyczyny występowania tych zachowań. Hodowla patologii: jak organizacja może się przyczynić do powstawania szkodliwych zachowań pracowników. Pracoholizm – promować czy zwalczać, powód do dumy czy zaburzenie.
- Lekcja 7
Konflikty i ich rozwiązywanie
Czy konflikty mogą się do czegoś przydać. Przyczyny powstawania konfliktów w przedsiębiorstwach. Fazy rozwoju konfliktów – eskalacja. Klimat organizacji. Jak można zarządzać konfliktem – sposoby radzenia sobie z konfliktami. Twój styl rozwiązywania konfliktów.
- Lekcja 8
Psychologia zespołu pracowniczego
Dlaczego 2 + 2 = 5, czyli o efekcie synergii w zespole. Grupa w terenie, czyli o metodach budowania zespołu. Kto jest kim, czyli o rolach zespołowych. Struktura zespołu. Kierowanie zespołem pracowniczym.
- Lekcja 9
Komunikacja w przedsiębiorstwie
Asertywność przynosi efekty również w miejscu pracy – komunikowanie się w sytuacjach trudnych i konfliktowych. Nie tylko to co słychać – język ciała i zależności przestrzenne. Tworzenie odpowiedniego wizerunku. Nie tylko co, ale jak mówić – wystąpienia publiczne i prowadzenie zebrań. Komunikowanie w kryzysie.
- Lekcja 10
Kultura a organizacja
Czym jest kultura organizacyjna. Dlaczego kultura organizacyjna jest istotna. Funkcja kultury organizacyjnej. Pozytywne i negatywne wpływy kultury organizacyjnej. Kultura narodowa – praca w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Różnice kulturowe a zachowania w biznesie.
- Lekcja 11
Twórczość w miejscu pracy
W jaki sposób można wykorzystać twórcze myślenie w zarządzaniu. Twórcze rozwiązywanie problemów – czy można się go nauczyć. Metody rozwiązywania problemów.
- Lekcja 12
Planowanie pracy – zarządzanie czasem
Czy czasem da się zarządzać. Dlaczego odwlekamy wykonanie zadań na ostatnią chwilę. Cele a efektywność działań – zarządzać przez cele. Wydajność pracowników w ciągu dnia. Rola przerw i zakłóceń. Czy jesteś „skowronkiem”, czy „sową” – rytmy chronobiologiczne. Reguły i zasady zarządzania czasem. Organizacja spotkań i narad.
- Lekcja 13
Zachowania konsumenckie
Wyprodukowaliśmy... i co dalej. Rola marketingu we współczesnym przedsiębiorstwie. Wszyscy jesteśmy konsumentami – psychologia nabywcy. Jak odbieramy reklamy – projektowanie działań promocyjnych. Rola badań marketingowych. Psychologiczne aspekty komunikacji z rynkiem.
- Lekcja 14
Gdy przychodzi się rozstać
Zagrożenie utratą pracy. Outplacement – fanaberia czy konieczność. Jak rozmawiać ze zwalnianym pracownikiem. Psychospołeczne konsekwencje utraty pracy. Przygotowanie do poszukiwania nowego zatrudnienia.
Uwaga!!!!
Taniej, niż w standardowej ofercie!!!