KURS AGENT NIERCHOMOŚCI
Cel szkolenia
Kurs na pośrednika w obrocie nieruchomości przeznaczony jest dla osób, zajmujących się zawodowo obrotem nieruchomości, które chcą poszerzyć swoją wiedzę, jak również dla wszystkich, którzy rozglądają się za pracą charakterze agenta nieruchomości.
Kurs ten przyczyni się do uzyskania podstawowych informacji na temat organizacji i obsługi firmy. Pozwoli zadbać o przejrzyste konstruowanie opisu nieruchomości i skuteczne promowanie ich w Internecie. W zakresie programowym kurs dla agenta nieruchomości przewiduje podstawowe informacje o wycenie i zarządzaniu nieruchomościami.
Program szkolenia
Blok prawny:
Podstawowe pojęcia prawa cywilnego (podmioty prawa, zdolność do czynności prawnych, reprezentacja)
1. Nieruchomości – pojęcie, rodzaje, własność, lokale, użytkowanie wieczyste, prawa spółdzielcze, służebności i inne
2. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami - stan obecny i po 01.01.2014 r.
3. Źródła informacji o nieruchomościach (księgi wieczyste, kataster nieruchomości i inne ewidencje)
4. Umowy dotyczące nieruchomości - sprzedaż, zamiana, najem, dzierżawa, darowizna, prawo pierwokupu
5. Umowa przedwstępna - zadatek, zaliczka, forma
6. Planowanie przestrzenne, geodezja, prawo budowlane
7. Ochrona danych osobowych, pranie brudnych pieniędzy
8. Elementy prawa spadkowego i rodzinnego (testament, nabywanie nieruchomości w drodze spadku, potwierdzanie praw do spadku w sądzie i u notariusza, ustroje majątkowe małżeńskie, intercyza, rozwód)
9. Podatki w obrocie nieruchomościami (podatek dochodowy, VAT, PCC, od spadków i darowizn)
Blok ekonomiczny:
Nieruchomość jako dobro ekonomiczne
1. Funkcjonowanie rynku nieruchomości (cykle koniunkturalne, badania rynku, źródła informacji rynkowych)
2. Finansowanie rynku nieruchomości – system bankowy, kredyty hipoteczne
3. Podstawy rachunku inwestycyjnego (zwrot z inwestycji, rentowność najmu)
4. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku nieruchomości (zakładanie firmy, formy opodatkowania, samodzielne założenie i prowadzenie biura nieruchomości, narzędzia pracy pośrednika - oprogramowanie specjalistyczne, współpraca z portalami, MLS)
5. Negocjacje, rozmowa z klientem, zwalczanie obiekcji
Blok praktyczny:
Umowa pośrednictwa (sporządzanie umowy, ocena wzorców umów funkcjonujących na
rynku, klauzulę abuzywne, umowy otwarte i wyłączne)
1. Umowa przedwstępna (konieczne postanowienia, postanowienia istotne dla sprawnego przeprowadzenia transakcji, forma umowy,
2. Podstawy nabycia, zaświadczenia
3. Symulacje transakcji - najem, sprzedaż, dzierżawa, różne rodzaje nieruchomości (mieszkanie własnościowe-spółdzielcze, nieruchomość lokalowa, dom w budowie, działka niezabudowana, nieruchomość rolna, lokal użytkowy)
Szanowni Państwo!
W odpowiedzi na częste pytania co zyskujecie Państwo po tym kursie, chciałbym dokładnie wyjaśnić parę kwestii.
Zapewne Państwo wiedzą, że do końca 2013 roku obowiązywały bardzo rygorystyczne warunki, które należało spełnić aby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.
1. Studia wyższe (I lub II stopnia) + studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami/ pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, alternatywnie studia wyższe, których program uwzględnia co najmniej minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami/ pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Obowiązek zamieszczenia przez zarządcę/ pośrednika w umowie oświadczenia o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem działalności.
2. Odbycie co najmniej 6 miesięcznej i nie krótszej niż 200 godzin praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami. Dokumentami potwierdzającymi odbycie praktyki zawodowej są: wypełniony przez kandydata dziennik praktyki zawodowej podpisany przez prowadzącego praktykę zawodową oraz organizatora praktyki oraz w przypadku ubiegającego się o wpis do rejestru zarządców, samodzielnie sporządzony przez kandydata plan zarządzania, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych ( Dz. U. Nr 31, poz. 189, z późń. zm.) potwierdzony przez organizatora praktyki zawodowej
3. Egzamin państwowy nie jest przeprowadzany. Postępowanie kwalifikacyjne jednoetapowe bez udziału kandydata. W trakcie postępowania kwalifikacyjnego Państwowa Komisja Kwalifikacyjna stwierdza, wyłącznie czy kandydat spełnia wymogi określone w art. 187 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Od 2014 roku WYSTARCZY UKOŃCZENIE KURSU !!!