Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kumaniecki - Twórczość poetycka Filipa Kallimacha

19-01-2012, 15:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł     
Użytkownik kralach
numer aukcji: 2036702837
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 14-01-2012 08:48:08
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam Wszystkich Allegrowiczów!
Serdecznie zapraszam do udziału na moich innych aukcjach

:oto moje warunki sprzedaży:

1.Nie wysyłam za granicę
2.Nie wysyłam za pobraniem
3.Wpłata tylko na konto,w którym należy podać swój login
4.Przesyłki wysyłam w ciągu 96 godzin
5.Komentarz wystawiam jako drugi
6.Zgadzam się na udział w aukcjach, osób które nie mają w pełni aktywowanego konta

7.Przedmioty staram się pakować bardzo bezpiecznie aby nie zniszczyć przesyłki;
   

8.Wszystko wysyłam paczką poleconą priorytetową i ekonomiczna wyłącznie na terenie kraju (Polska).
9. UWAGA
nie ponoszę odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe z winy Poczty Polskiej oraz opóźnień w dostawie;.

10. PROSZĘ O ROZWAŻNE LICYTOWANIE -
NIE ODWOŁUJĘ OFERT!!!
________________________________________________________________________________________          

   Kumaniecki - Twórczość poetycka Filipa Kallimacha


  •  Wydawnictwo i rok wydania: PIW 1953
  • Okładka:  miękka
  • Stron: 147
  • Stan: db- (zabrudzenia , podniszczona okładka)

_________________________________________________________________________________________
  POD  ZNAKIEM  SYLWII
Filip Buonaccorsi, który miał odegrać tak wielką rolę kulturalną i polityczną z końcem XV wieku w Polsce, urodził się 2 maja 1437 roku w San Giminiano, niedaleko Florencji i Sieny.1 Chociaż pochodził z San Giminiano, nigdy nie nazywał sam siebie Geminianensis, lecz w pierwszym okresie swego życia Venetus, potem w Polsce Florentinus, Etruscus, Tuscus lub żartobliwie Tuscoscytha. Do przezwania siebie Wenecjaninem2 miał niewątpliwie prawo, gdyż już pradziadek jego Cri-
1 Rok 1437 podaje G. V. Coppi, Annali. Memorie, ed Huomini illustri di S. Giminiano, Firenze 1695, II, 114—124. Dzień urodzenia 2 maja Apostolo Zeno, Dissertazioni Vossiane, Venezia 1753, II, 421, opierając się na aktach metrykalnych San Giminiano: come si cava del libro dell eta, esistente nella casa delia publicche Tratte di S. Giminiano. Wolę przyjąć tę datę nie kwestionowaną przez naukę włoską (por. VI. Zabughin, Pomponio Leto, I, 58; E. Marri Cocciotti, Un umanista italiano, duce delia Polonia nel secolo XV, Callimaco Esperiente; Firenze, Rassegna mensile del Commune VII, 1938, 70), ani przez polską (J. Gar-bacik, Kallimach jako dyplomata i polityk, Kraków, PAU 1948, 9 uw. 23) niż datę 11 maja 1438, którą podaje K. Morawski w Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1900, II, 133, na podstawie notatki udzielonej mu przez Sierakowskiego z biblioteki komunalnej w S. Giminiano, która została prawdopodobnie błędnie odczytana (11 zamiast rzymskiej II).
* Calimacus Venetus nazwał siebie w dedykacji, jaką umieścił w zbiorze Epigramatów poświęconych niejakiemu Carbo z ziemi piceńskiej rkp. Urb. lat. foL 68.
stoforo di Neri Buonaccorsi posiadał obywatelstwo weneckie *, podobnie jak je posiadał ojciec Kallimacha, Piero d'Angiolo, jak również i sam Kallimach. Rodzina Buonaccorsich2 należała do średnio zamożnego mieszczaństwa w San Giminiano i odegrała pewną rolę w życiu miasta. Uczony włoski L. Pecori3 przypomniał fakt, że dziadek Kallimacha, Angiolo Buonaccorsi, piastował w roku 1453 godność posła z San Giminiano do Republiki Florenckiej. Mimo że zajmująca się handlem rodzina Buonaccorsich nie należała do najbiedniejszych w San Giminiano, młody Filip, który potem przyjął przydomek Kallimacha, niedługo pozostawał w rodzinnym mieście, lecz dość wcześnie zaczął wędrówkę, najpierw po miastach włoskich, by zdobyć wiedzę humanistyczną, nauczyć się tworzyć gładkie wiersze łacińskie i szukać protektora, co by mu zapewnił utrzymanie. W przeciwieństwie do ojca rzymskiego poety Owidiusza, odradzającego synowi parania się poezją przez wzgląd na los Homera, który „nie pozostawił po sobie żadnego majątku", ojciec Kallimacha, Piero d'Angiolo Buonaccorsi, zmuszał swojego syna do uprawiania artes ingenuas, które zapewnią mu sławę i bogactwo. W gorącej elegii, napisanej już w Polsce w roku 1472 do ukochanej Fannii, wspomina Kallimach te rady ojcowskie (rkp. Vat. 5156 fol. 45).
1 Por. G. Dalia, Santa di Callimaco Esperiente in Polonia e di sua proposta alla Republica di Venezia nelV 1495, Nuovó> Archivio Veneto, Nuova serie XIII 1913.
a O rodzinie Buonaccorsich por. J. Garbacik 1. 1. 9 i nn., str. 11 tablica genealogiczna rodu Kallimacha.
3 StoHa delia terra di San Giminiano scritta dal Luigi Pecori, Firenze 1853, 489.