Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kultura włoska wieków średnich w Polsce PTAŚNIK

25-01-2014, 21:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 22 zł     
Użytkownik historycznySquad
numer aukcji: 3832127008
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 1   
Koniec: 25-01-2014 20:21:23

Dodatkowe informacje:
Tematyka: Historia miast, regionów
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

historycznySquad

 

PWN 1959
332 s., 20 cm, tw
stan db (skreslone stemple, zagięte rogi kilku kart, jeden róg naddarty)

SŁOWO   WSTĘPNE...........                    5

I.    IMICRACJA    WŁOSKA    I    JEJ    POWODY    ....                     7

Pierwsi zakonnicy z Włoch. — Wpływy waloń­skie. — Biskupi włoscy i legaci z wieku XII. — Liczni Gallici z XIII i XIV wieku na Śląsku i w Krakowie byli Włochami. — Stosunki fiskalne ze Stolicą Apostolską — Kolektorzy. — Włoscy bankierzy XIII i XIV wieku w Brugii. — Genu­eński charakter imigracji w wieku XIV. — Zmiana charakteru imigracji z końcem XIV i po­czątkiem XV wieku. — Bankierzy kamery papie­skiej Turchi i Moriconi z Lukki, Guidotti z Bo­lonii. — Medyceusze z Florencji wysyłają swoich pełnomocników do Polski. — Stosunki polityczne z Mediolanem, Neapolem, Florencją i Wenecją.

II.   GENUEŃSCY    ORGANIZATORZY    GÓRNICTWA   W    POLSCE XIV    WIEKU...........45

Najważniejsze kopalnie w Polsce. — Gallikowie w ustawie górniczej z roku 1368. — Nazwiska żup­ników w wieku XIV i ich narodowości. — Pauli-nus i Peterlinus Cavallo z Genui. — Gotfryd Fat-

329

tinanti długoletnim żupnikiem generalnym.__Mi­kołaj Manente żupnikiem Władysława Łokiet­ka. — Rola genueńczyków w walce z Niemca­mi. — Przeniesienie sią do Lwowa.

III.   W   OBU   KRAKOWSKICH   SALINACH   WIEKU   XV

Piotr  Bikarani   i  Jan  Bonajunta  z  Wenecji.  __

Antoni i Leonard Ricci z Florencji. — Mikołaj Serafin, zwany Zawrzykrajem. — Włoscy współ­pracownicy.

IV.   NA    ZIEMI    CZERWIEŃSKIEJ.......

Dawne stosunki ze Wschodem. — Kapitał żydow­ski i niemiecki na ziemi czerwieńskiej. — Przy­bycie Włochów. — Genueński charakter osad­nictwa włoskiego w pierwszej połowie XV wie­ku. — Dzierżawa żup ruskich i ceł. — Rodzina De s. Romolo i De Valetariis. — Ajnolfo Tedal-di z Florencji i jego bratankowie. — Stosunek z Kalimachem. — Rodzina Guccich.

V.   HANDEL

Genueńczycy   i   ich   handel   flandryjsko-czarno-morski. — Bezpośrednie stosunki Niemiec, Czech i Wrocławia z Wenecją. — Fondaco dei Tedeschi w Wenecji. — Bezpośredni handel Polski z Wło­chami. — Towary przywożone przez kupców wło­skich: towar wschodni i wyroby włoskie. — Polski czerwiec,  futra   i   niewolnicy.   —  Droga   lądowa kupców włoskich do Polski. — Stosunki handlowe rodziny Riccich. — Handel genueńczyków drogą lądową w wieku XV. — Upadek kolonii genueń­skich   nad   Czarnym   Morzem.   —   Genueńczycy wycofują się ze wschodnich granic Polski. — Epi­gonowie  handlu  genueńskiego  działają  w  Wiel­kopolsce. — Niewielu kupców włoskich w Polsce w drugiej połowie XV wieku w porównaniu i. cza­sami  dawniejszymi.  — Powody.

VI.    W    SŁUŻBIE    DYPLOMACJI.......

Legaci papiescy. — Dyplomaci włoscy w służbie Bolesława Chrobrego. — Brak stosunków w wie­ku XIII. — Mikołaj Manente dyplomatą Włady­sława Łokietka. — Legat papieski Galhard z Ca-hors orędownikiem Polski. — Włosi w służbie dyplomatycznej Władysława Jagiełły. — Quirini Zanacchio i Piotr Bikarani jako pośrednicy w stosunkach z Wenecją. — Mediolańczyk Jakób de Paravicino i jego legacje do Włoch. — Wia­domość o działalności politycznej Krzysztofa de s.   Romolo  za  Kazimierza   Jagiellończyka.

VII.   KALIMACH  JAKO   DYPLOMATA  I  POLITYK   .

Pochodzenie. — Spisek na Pawła II. — Przybycie do Polski. — List do Dersława z Rytwian. — Na królewskim dworze. — Pierwszy występ politycz­ny. — Poselstwo do Wenecji i Rzymu. — Memo­riał z roku 1478. — Sprawy mołdawsko-turec-kie. — Drugie poselstwo do Wenecji. — Posłem w Konstantynopolu. — Oratio ad Innocentium Papam VIII. — Ucieczka do Wiednia. — Zjazd Jagiellonów w Lewoczy i jego cele. — Porozu­mienie między Karolem VIII, Maksymilianem i Ludwikiem Moro. — Projekt ligi Jagiellonów z Wenecją. — Zygmunt niedoszłym kondotierem republiki weneckiej. — Plany prusko-mołdaw-skie. — Śmierć i pogrzeb. — Rady Kalimacha. — Nieszczęśliwa ręka. — Machiawel a Kalimach.

VIII.   SZTUKA    I    RZEMIOSŁO

Modus italicus w budowlach XI—XII wieku. — Romańscy budowniczowie w Pradze XIV wie­ku. — Stosunki Polski z Awinionem w wieku XIV. — Sarkofag Kazimierza Wielkiego i Mar­ka Carelliego w mediolańskiej katedrze. — Złotnicy    włoscy    w    Krakowie    za    Kazimierza

331

Wielkiego. — Warsztat szmuklerski grabiny fer-rarejskiej za Władysława Jagiełły. — Mincerze włoscy w Polsce. — Aptekarze. — Sukiennicy włoscy na Kazimierzu.

IX.    NAUKA    I    LITERATURA........

Biskupi Włosi w Polsce XI wieku i ich wpływ na naukę. — Ugerus qui dicitur Buzakarini profe­sor praw. — Znaczenie kulturalne Włochów w Czechach XIII i XIV wieku. — Franciszek de Treviso notariuszem Kazimierza Wielkiego. — Katedry na Uniwersytecie Kazimierzowskim. — Tomasz de Amelia i Jan Sacchi z Pawii medycy na Uniwersytecie Krakowskim z początkiem XV wieku. — Kalimach i jego znaczenie kulturalne w Polsce. — Kalimach jako historyk.

X.   POLACY   NA    WŁOSKIEJ   ZIEMI......

Piastowicz eremita we Włoszech. — Uniwersytety włoskie i inne. — Uczniowie uniwersytetu boloń-skiego w wieku XIII. Mistrz Wincenty, Jakób ze Skaryszowa i Jakób z Wrocławia. — Najwybit­niejsi bolończycy. — Polacy z wieku XIV: Jaro­sław  Bogoria   Skotnicki,   Janusz  Suchywilk,  Jan Grot i Florian Mokrski. — Uczniowie i profeso­rowie  uniwersytetów włoskich w wieku XV. — Aleksander   ks.   Mazowiecki   biskupem   tryden­ckim.   —   Powoływanie   Polaków   na   stanowiska kościelne. — Polacy starostami w jego zamkach.— Polak dowódcą wojsk w walce z wenecjanami. — Stosunek do humanistów włoskich. — Znaczenie pobytu Polaków na południu dla kultury włoskiej w Polsce.

POSŁOWIE

SPIS   ILUSTRACJI

Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki Darmowy Hosting na Zdjęcia Fotki i Obrazki