Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KULTURA POLSKA LISTA STRAT WOJENNYCH LUDZIE ARCT

25-01-2012, 11:26
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 79.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2063702554
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 27-01-2012 19:45:43
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - LISTA STRAT KULTURY POLSKIEJ (1.IX.1939 - 1. III. 1946)
AUTOR - ZESTAWIŁ BOLESŁAW OLSZEWICZ - PROFESOR UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO, OKŁADKA M. BILIŃSKA
WYDAWNICTWO - S. ARCTA, WARSZAWA 1947
WYDANIE - 1
NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, NIERÓWNE BRZEGI KART, POLUZOWANE LUB LUŹNE BLOKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - XVI, 336
WYMIARY - 17 x 12,5 x 2,7 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,303 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - NIE ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

LISTA STRAT KULTURY POLSKIEJ
(1. IX. 1939 - 1. III. 1946)
ZESTAWIŁ
BOLESŁAW OLSZEWICZ
PROFESOR UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
WARSZAWA
WYDAWNICTWO S. ARCTA 1947
LISTA STRAT KULTURY POLSKIEJ 1[zasłonięte]939-19

PRZEDMOWA

Rejestrację strat osobowych kultury polskiej rozpocząłem w Warszawie w okresie okupacji niemieckiej, o ile się me mylę w r. 1941. Zachęcili mnie do niej moi przyjaciele, towarzysze pracy konspiracyjnej oraz moi koledzy uniwersyteccy, w niemniejszym stopniu także moi wydawcy, zawsze gotowi do poparcia pożytecznej inicjatywy. Byliśmy wszyscy zgodni co do potrzeby oraz znaczenia takiego zestawienia, znaczenia nie tylko narodowego i naukowego, ale również i politycznego na forum międzynarodowym.
W tym pierwszym etapie rejestracji głównym jej źródłem były wiadomości ustne, w dalszej dopiero kolejności prasa podziemna. Najmniej materiału dostarczały oczywiście czasopisma ukazujące się jawnie, przez okupantów wydawane. Kartoteka powiększała się stopniowo i w przeddzień powstania liczyła około 600 nazwisk. Ze zrozumiałych wzgłędów była zręcznie schowana wśród mych licznych (później, niestety, utraconych) notatek naukowych. Niektóre szczegóły, np. o egzekucjach lub o wypadkach śmierci w obozach, notowałem na kartkach przy pomocy specjalnie obmyślonego znakowania. W pewnym momencie - wiosną 1944 r. — ostrożność nakazała usunięcie kartoteki z mego mieszkania i temu zawdzięcza ona swe ocalenie. Ukryta, dzięki pomocy kierowniczki Biblioteki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego p. Jadwigi Hausbrandt oraz bibliotekarki tejże Szkoły, p. Zofii Rybickiej, w piwnicach gmachu przy ul. Rakowieckiej 8, przetrwała tam szczęśliwie walki warszawskie. Wydobyłem !Q stamtąd dopiero wiosną 1945 r. i włączyłem do niej infor-
macie, które zdołałem zebrać w międzyczasie na tułaczce popowstaniowej, przeważnie już po wyzwoleniu Kraju w Krakowie. Kartoteka wzrosła do tysiąca przeszło nazwisk, co wydawało się wówczas wielką liczbą. Zacząłem myśleć o opublikowaniu zgromadzonych przeze mnie materiałów. Przeszkód nie brakło. Kontaktów z mymi wydawcami nie udało mi się jeszcze nawiązać. Ze względu na trudności finansowe nie mogłem marzyć o podjęciu na własną rękę oddzielnej publikacji, choćby to miała być (jak się wtedy zdawało) cztero-arkuszowa zaledwie lub pięcioarkuszowa broszura.
Pozostawało jedno tylko wyjście: drukowanie pracy w czasopiśmie i sporządzenie odbitki. Zwróciłem się z propozycją w tej sprawie do redakcji „Tygodnika Powszechnego", która projekt mój przyjęła nader życzliwie. W rezultacie, począwszy od lipca 1945 r., na łamach tego pisma pojawiają się kolejnte odcinki „Listy strat kultury polskiej". / tu, wbrew oczekiwaniom, rozpoczął się nowy, najcięższy etap pracy. Od chwili rozpoczęcia druku, zarówno pod adresem redakcji jak i moim, napływać poczęły setki listów od czytelników, bądź uzupełniających spis opuszczonymi w nim nazwiskami lub nieznanymi mi szczegółami, bądź też prostujących nieuniknione błędy. Po odpowiedniej selekcji starałem się wciągać natychmiast do kartoteki zasługujące na to uzupełnienia oraz wprowadzać do niej niezbędne poprawki. Wiele z tych dodatków, które przeszło trzykrotnie powiększyły spis pierwotny, zdołałem jeszcze włączyć do drukującej się listy, wiele jednak nadeszło za późno. Tak trwało aż do końca druku. Ciągnął się on aż do czerwca 1946 r.; miast kilkunastu ukazało się w „Tygodniku" aż trzydzieści pięć odcinków listy. O odbitce nie było już mowy. Wydanie książkowe musiało uwzględnić nadesłane dodatki i poprawki, podobnie jak informacje zaczerpnięte z bieżącej prasy codziennej i z innych, coraz liczniejszych źródeł drukowanych.
Książka niniejsza powstała w warunkach szczególnych, nie jako rezultat kierowanej pracy zespołowej, lecz wysiłkiem indywidualnym. To co dla jakiejś instytucji, rozporządzającej odpowiednimi środkami i personelem, byłoby drobiazgiem, nie
było dla mnie wcale łatwe, np. uzupełnianie droga, korespondencji brakujących szczegółów albo wyjaśnianie kwestyj wątpliwych u rodziny, przyjaciół lub znajomych zmarłego. Obarczony licznymi obowiązkami naukowymi i pedagogicznymi i to w okresie wzmożonej pracy organizacyjnej, nie mogłem poświęcić się wyłącznie sprawie rejestracji. Inne, pilne roboty odrywały mnie nieraz od niej. Skoro się jednak rejestracji strat podjąłem, uważałem za swój obowiązek doprowadzić ją do końca. Muszę zaznaczyć, iż nigdybym tego nie dokonał, zdyby nie pomoc szeregu osób. Pragnąłbym wyrazić im tu mą szczerą wdzięczność.
W szczególności gorąco dziękuję redakcji „Tygodnika Powszechnego", przede wszystkim ks. J. Piwowarczykowi i redaktorowi J. Turowiczowi, nie tylko za tak doniosłe dla mnie w skutkach użyczenie łamów tego pisma na druk listy, ale i za stałe interesowanie się mą pracą. Dziękuję tei D. Z. Starowieyskiej-Morstinowej za niejednokrotnie udzieloną mi pomoc w pozyskiwaniu informacyj. Ile zawdzięczam p. J. Ilausbrandt i p. Z. Rybickiej, już wyżej wspomniałem; dziękuję Im równie serdecznie, podobnież pp. Stanisławowi i Jerzemu Arctowi, wydawcom, a równocześnie oddanym przyjaciołom książki niniejszej. Dalsze, podobnie gorące podziękowania kieruję pod adresem tych, którzy otaczali mą pracą życzliwą opieką, użyczali swych spisów, stale mnie informowali, udzielali rad, wskazówek, pomocy i zachęty, stając sit; przez to niejako współtwórcami listy: Są to pp.: dyr. Baumritter, prof. W. Borowy, prof. A. Grodek, P. Grze-gorczyk. ks. prof. Cz. Falkowski, prof. W. Halin, prof. St. Herbst, J. Jastrzębówska, dyr. K. Kaczmarczyk, prof. B. Knaster, dyr. A. Knot, inż. J. Kozłowski, dr J. Króli-kowski, prof. H. Mościcki, dyr. Olendzki, dyr. Pieczątkowski, L. Płoszewski, prof. E. Romer, mgr J. Reychman, M. Ruli-kowski, prof. Z. Szweykowski, K. Tarwid, prof. Wł. Tatarkie-wicz, ks. prof. J. U miński, śp. prof. W. Wolert, dr St. Wszelaki, ks. S. Wyszyński, dyr. J. Zborowski, prof. W. Ziembicki i prof. A. Zierhoffer. Licznych mych informatorów nie mogę tu wymienić w komplecie. Jest ich zbyt wielu. Podaję tyłka
tsoby, których wiadomości lub poprawki miały dla książki wybitna znaczenie. Należą do nichpp.: prof. A. Chojecki, prof. T. St. Grabowski, ks. rektor J. Grochocki, prof. K. Lepszy, p. F. Maciejewska, dr A. Minkowska, prof. K. Nitsch, inż. B. Palasiński, prof. J.~ Rostafiński, dr St. M. Sawicka, pułk. A. Thoman, prof. M. Tyrowicz, prof. A. Zajaczkowski, red. Wl. Zyglarski, inż. T. Żerański i p. R. Zywicki.
Wszystkim łaskawym mym informatorom, zarówno wyżej wymienionym, jak i z konieczności tu pominiętym, składam serdeczne dzięki. Pewną satysfakcja dla nich będzie może wiadomość, iż zgromadzone przeze mnie materiały, złożone z liczącej ponad 2000 listów korespodencji oraz wycinków prasowych, przekazałem Polskiej Akademii Umiejętności dla redakcji pomnikowego „Polskiego Słownika Biograficznego11. W ten sposób nic nie ulegnie zatracie, nawet przesyłane mi niekiedy (miast krótkiej notatki) obszerniejsze życiorysy nie przepadną bez korzyści dla pamięci zmarłych i dla nauki.
Jak już wspomniałem, obok informacyj ustnych i piśmiennych, wykorzystałem również wszelkie dostępne mi źródła drukowane, przede wszystkim prasę. Ważniejsze opracowania strat osobowych Polski w łatach 1939 -1946, ogólne i specjalne zawiera podana poniżej próba bibliografii z tego zakresu. Niektórych najnowszych zestawień tego rodzaju nie udało mi sit już należycie zużytkować. Przy redagowaniu poszczególnych wzmianek pomocne mi były przedwojenne encyklopedie i spisy (np. składy osobowe naszych szkół wyższych), a także dzieło St. Łozy („Czy wiesz kto to jest?" Warszawa 1938).
~M~ la umknięcia nieporozumień pewne wyjaśnienia co do f / charakteru i zakresu pracy są konieczne.
.Lista strat" obejmuje nazwiska osób, zmarłych między 1 wrześniem 1939 i 1 marcem 1946 r. Układ spisu jest alfabetyczny, ujęcie - treściwe, czysto informacyjne, skróty (poza specjalnie zestawionymi) -- powszechnie zrozumiałe. Naogół figurują tu nazwiska znane już z przedwojennych zestawień i encyklopedyj, uważałem jednak za konieczne pomieścić również w spisie nazwiska młodych pracowników, chociażby
mieli niewielki jeszcze dorobek, bez nich bowiem nie sposób byłoby ocenić należycie straty, jakie kultura polska w czasie wojny i okupacji po/iiosła. Starałem się w miarą możności wyodrębnić osoby zmarłe śmiercią naturalną od poległych w boju, zabitych podczas działań wojennych oraz od zamordowanych albo zamęczonych w obozach i więzieniach przez wroga. Nie zawsze było to, zresztą możliwe. Oczywiście spis ma charakter tymczasowy, ma niewątpliwie błędy, posiada i posiadać też musi luki poważne, gdyż wiadomości nasze są częstokroć jeszcze niewystarczające. W przyszłości ulegnie lista bezwątpienia znacznemu, niestety, powiększeniu. Najlepszym tego dowodem są uzupełnienia i poprawki, które napłynęły w czasie druku. Garść udało mi się pomieścić na końcu książki, resztę odłożyć musiałem do ewentualnego suplementu lub nowego wydania.
Niektóre rzeczy wymagają sprecyzowania. Dzień 1. IX. 1939 nie budzi wątpliwości - to data najazdu Niemiec na Polskę, budzi je natomiast 1. III. 1946 — dzień, w którym po 64/2 latach rejestrację zamknąłem. Przedłużyłem ją poza okres wojny i okupacji, ponieważ śmierć znacznej części osób już po zwycięstwie i kapitulacji Niemiec przypisać należy cierpieniom i chorobom nabytym w więzieniach i obozach niemieckich oraz warunkom wojennym. Należało może prowadzić dalej rejestrację, ale pozostawiam to już innym. Muszę dodać, że poważnie zniechęciło mnie do niej powstanie najboleśniejszych strat osobowych, strat poniesionych wskutek mordów bratobójczych, co uważam za wielką, niczym nie dającą się usprawiedliwić, zbrodnię.
Kultura polska przyjęta została w książce w sensie najobszerniejszym, dlatego, obok uczonych, artystów i literatów, figurują w spisie działacze społeczni i polityczni, lekarze, technicy Ud,, zatem ludzie różnych zawodów, którzy w życiu Polski odegrali jakąś rolę. Jedno z kryteriów stanowiła praca społeczna danych jednostek, bo tylko myślicielom i artystom wolno być chyba, gdy zechcą zupełnymi samotnikami. Oczy wiście nie pominąłem tych, którzy w obronie kultury polskiej walczyli (wybitnych wojskowych, partyzantów Ud.):
W spisie mniejszym figuruje około 4400 nazwisk. Jest to naturalnie drobna" tylko część strat osobowych Polski w czasie wojny i okupacji (według danych urzędowych przeszło 6 milionów osób). „Lisu strat11 jest wyborem nazwisk, jak każdy wybór, subiektywnym. Muszą jednak z całą stanowczością, stwierdzić, iż dokonałem go z zachowaniem jak najdalej posuniętej bezstronności. Przynależność do tej, czy innej grupy społecznej lub partii nie odgrywała żadnej roli w wyborze. Nie pozwoliłem też sobie na stopniowanie i szacowanie zasług zmarłych. Sąd o nich nie do mnie należy. „Lista strat" nie ma bowiem charakteru słownika bio-sraficznego, jest rejestracja i niczym więcej.
Z braków jej zdaje sobie sprawę. Sucha i schematyczna ma jednak swą wymowę. Jest hołdem złożonym zmarłym w tragicznym okresie dziejów naszych, tym zaś z nich przede wszystkim, którzy niezależnie od swych przekonań zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Ale jest też straszliwym aktem oskarżenia. Spośród wymienionych w książce osób około 50% stanowią ofiary zbrodni niemieckich w Polsce w latach 1939—1945. Teza, iż pragnąc zniszczyć Polskę, i Polaków rozmyślnie celowali Niemcy w mózg Narodu, znajduje tu w pełni potwierdzenie.
8. O.
P. S. Autor będzie szczerze wdzięczny za wszelkie uzupełnienia i poprawki nadsyłane pod jego adresem (Wrocław 8, Potockiego 37).





PRÓBA BIBLIOGRAFII STRAT OSOBOWYCH POLSKI W LATACH 1[zasłonięte]939-19

Ogólne : Golgota. Wyd. Frontu Odrodzenia Polski b,m. i r. [Warszawa 1942?]; Grzegorczyk P., Diariusz kultury polskiej 1945 (Twórczość 1946 zt. 2 i odb.); Nazi (The) Kultur in Poiand (pod red. W. Borowego], London 1945; Olsze-wicz B., Lista strat kultury polssiei (1939—1945) Tyg. Powszechny I, 1945 nr 18 do nr 24(65) roczn. II, 1946 [ogółem 35 odcinków]; III, 1947 nr 2(95) inast. [uzupełnienia]; Olsze-wicz B., Straty w świecie nauki polskiej (Nauka i Sztuka I, 1945 nr 1 s. 132—144); Wykaz pracowników kultur, zmarłych w latach 1939—1944 w pracy zbiorowej: Straty kultury polskiej 1939—1944... pod red. A. Ordęgi [J. Hulewicza] i T. Ter-leckiego. Glasgow 1945 t- I s. 513- 542; (Bzowski T. ks.), Ku pamięci zmarłych i poległych Chyrowiałrów w latach 1939—1946. Starawieś 1946: Rocznik Polskiej Akad. Umiejętności 1935—1945 Kraków 1946, toż r. 1945.— 1946. Kraków 1947 [zmarli członkowie]; Sprawozdania Poznańsk. Tow. Przyjaciół Nauk 1946 nr. 1 s. 124—149 [zmarli członkowie].
Regionalne: Bukowski A, Straty kultury polskiej na Pomorzu (Jantar IV, 1946 zt. 1 i 3); Groby mówią. Księga pamiątkowa ku czci pomordowanych Polaków—ofiai terroru hitlerowskiego w Bydgoszczy (Praca zbiorowa). Bydgoszcz 1945; Kwiatkowski A., Straty wśród działaczy polskich (Poiska Zachodnia z 25.VIII 1946); Sukertowa—Biedrawina Emilia, Bojownicy Warmij^.cy. Olsztyn 194.6; Wojtyński J. Na gruzach terroru hitlerowskiego. Dalsza próba oceny naszych, [łódzkich] strat kulturalnych (Tyg. Dsmokr. z 8.VIL 1945).
Straty wśród poszczególnych grup i zawodów: wśród artystów dramatycznych, recenzentów i dramaturgów: M. R.[uli-kowski], Pamięci zmarłych artystów (Teatr 1945 nr 1); wśród artystów plastyków : W a 11 i s M., (Życie Literackie, październik 1945); wśród bibliotekarzy: (Bibliotekarz XII, 1945
nr 1—3, XIII, 1946 nr 1); wśród botaników: (Acta Soc. Botan. Poioniae/XVII, 1946 nr 1); wśród duchowieństwa: Galecki St, Ks., Zamęczeni w katowniach hitlerowskich. Martyrologa kapłanów Pomorza, Wielkopolski i Śląska (Ilustr. Kurier Polski, lipiec 1946); Kapłani diecezji włocławskiej którzy oddali swe życie za Kościół Święty i Naród w latach 1[zasłonięte]939-19 (Kromka diecezji włocławskiej 1945 nr 2 i odb.); Urbański A. Z. Duchowni w Dachau... Kraków 1945; wśród działaczy społecznych: (Opiekun Społeczny 1946 nr 1—2); wśród dziennikarzy: Wojtyński ]., Stratv dziennikarstwa łódzkiego (Tyg. Demokr. z LVII 1945); Żałobna karta dziennikarstwa polskiego (Rzeczpospolita z 15.XII 1945 i inne dzienniki z tegoż dnia); wśród farmaceutów: (Farmacja Polska II, 1941 nr 5-6); wsrod fiłologów klasycznych: (Eos XLI, 1940/46, zt. 1,1); wśród filozofów: Wspomnienia o filozofach zmarłych 1[zasłonięte]939-19 (Przegląd Filozoficzny XLII, 1946); wśród geografów : Polscy geografowie i przedstawiciele nauk pokrewnych zamęczeni, zmarli i ci po których ślad zaginął w latach 1[zasłonięte]939-19 (Przegląd Geogr. XIX, 1939/45 s. 8-12); wśród historyków: Parnięci zmarłych (Roczniki dziejów społ. i gosp. VIII, 1939/46 s. 355—360); wśród Karaimów polskich: (Myśl Karaimska 1 1945/46 s. 139-141); wśród księgarzy: (Przegląd Księgarski 1946U wśród lekarzy: (Medycyna Społeczna i Kliniczna 1, 1945 II 1946); Gołąb ]., Lista strat na obszarze Izby Lekarsk. Krafc] (Przegl. Lekarski, Ser. II, t. I, 1945); wśród leśników-współpracowników Instytutu Badawcz. Dyrekcji Lasów Państw.: (Las Polski 1946 nr 2); wśród ludowych działaczy: Marcinkowski J., Ci co odeszli na zawsze... (Kalendarz ludowca na r. 1946. Warszawa, s. 72-84); wśród muzyków: (Ruch Muzyczny I, 1945 nr 1); wśród nauczycielstwa: Straty w szkolnictwie pomorskim (Dziennik Urzęd. Kuratorium Okręgu Szkoln. Pomorsk. 1945 nr 9, 1946 nr 1,4); wśród Polonistów: Szipper H., Straty wśród polonistów (Kuźnica, I, 1945 nr 4-5); wśród prawników: Wymiar Sprawiedliwości w Odrodzonej Polsce 22.VIII.44-22.VII 1945. Warszawa 1945; Pędow-sKi K., AdwoKatura warszawska pod okupacją (Gazeta Ludo-
wa z 25.XL 1946); Żałobna karta prawnictwa polskiego 1939—1945 (Demokr. Przegl. Prawniczy 1946 nr 3 i nast.); Akademia żałobna ku czci adwokatów — ofiar okupacji [z listą zmarłych z terenu Izby Adw. Warsz.J—tamże 1946 nr. 11—12 s. 76~83;w przemyślecukrowniczym (Gazeta Cukrownicza 1946 nr 1—6 oraz 11—12); w szkolnictwie, wyższym: Kowalenko Wł., Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich w latach 1940 — 1944. Poznań 1946; Lista strat Szkoły Głównej Handlowej w latach 1939—1945 (w Sidadzie osobowym i spisie wyicładów SGH w Warszawie na r. akad. 1945/46. Warszawa 1945); Olsze-w i c z B., Straty w gronie nauczycielskim szkół wyższych w Polsce (Szkoły Wyższe 1946 nr 1 s. 37—42-niedokończone); Politechnika Warszawska. Kronika, Spis wykładów i .skład osobowy w latach 1945—46 XLVIII. Warszawa 1946; Tragiczna lista strat kultury polskiej (straty Uniw. Jag. w Krakowie)-Dz. Polski z 23.111.1945); Uniwersytet Poznański 1939 — 1945 (Okupacja niemiecka i odbudowa po wojnie). Poznań 1946; wśród techników: Lista zmarłych lub zaginionych inżynierów i techników wodnych w okresie 1939—1945 (Gospodarka Wodna VI, 1946 s. 154—157).




WAŻNIEJSZE SKRÓTY UŻYTE W TEKŚCIE

AK — Armia Krajowa. AL — Armia Ludowa.
ASP __ Akademia Sztuk Pięknych.
BGK__Bank Gospodarstwa Krajowego.
CBW - Centralna Biblioteka Wojskowa. Dep. — Departament.
D0K__ Dowództwo Okręgu Korpusu.
q — Główny.
GUS - Główny Urząd Statystyczny.
IKC - Illustrowany Kurier Codzienny (Kraków).
Tps__Instytut Popierania Sztuki. , , , .
Kat. Uniw. Lubelski - Katolicki Uniwersytet Lubelski. Kom. Centr. - Komitet Centralny. Kom. Gł. — Komenda Główna.
KOP__Korpus Ochrony Pogranicza.
Kpp__Komunistyczna Partia Polski.
&RN - Krajowa Bada Narodowa. LOPP - Liga Obrony Powietrznej Państwa. MSW - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. MSZ - Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Mm Spr. Wojsk. - Ministerstwo Spraw Wojskowych.
Min". WE i OP - Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. . .
Naiw Tryb Adm. - Najwyższy Trybunał Administracyjny.
Nar. Org. Kobiet - Narodowa Organizacja Kobiet.
NKW - Naczelny Komitet Wykonawczy.
NPr - Narodowa Partia Robotnicza.
PAL __ Polska Akademia Literatury.
PAU __ Polska Akademia Umiejętności.
PBR__Państwowy Bank Rolny.
PCK — Polski Czerwony Krzyż. PIG — Państwowy Instytut Geologiczny. PINGW — Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego. (Puławy, Bydgoszcz). PKO — Pocztowa Kasa Oszczędności. PMS — Polska Macierz Szkolna. PKP — Polskie Koleje Państwowe. Poi. — Polski. Polit. — Polityczny. Pom. — Pomorski.
PO W — Polska Organizacja Wojskowa. Pozn. — Poznański. i
PPR — Polska Partia Robotnicza. PPS — Polska Partia Socjalistyczna. PSL — Polskie Stronnictwo Ludowe. PTK — Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. PTT — Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. PZUW — Państwowy Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. FZZ — Polski Związek Zachodni, red. — redaktor.
EGO — Rada Główna Opiekuńcza. Sąd Ap. — Sąd Apelacyjny. Sem. — Seminarium.
SGGW — Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. SGII — Szkoła Główna Handlowa. SO — Sąd Okręgowy. Str. Lud. — Stronnictwo Ludowe. Str. Nar. — Stronnictwo Narodowe. TCL — Towarzystwo Czytelń Ludowych. TUR — Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego. TJ — Towarzystwo Jezusowe.
TNSW .— Towarzystwo Nauczycieli Szkół Wyżizych. TSL — Towarzystwo Szkoły Ludowej. Ubezp. Społ. — Ubezpieczalnia Społeczna. Uniw. Jag. — Uniwersytet Jagielloński. Uniw. Warsz. — Uniwersytet Warszawski.
Warsz., warsz. — Warszawski.
WIG — Wojskowy Instytut Geograficzny.
Wkp — Wielkopolski.
WWP — Wolna Wszechnica Polska (Warszawa).
Wydz. — Wydział.
ZASP — Związek Artystów Scen Polskich.
ZHP — Związek Harcerstwa Polskiego.
ZNP — Związek Nauczycielstwa Polskiego.
ZOKrZ — Związek Obrony Kresów Zachodnich.
ZPP —. Związek Patriotów Polskich.
ZSRR — Związek Socjalistycznych. Radzieckich Republik.
ZUPU — Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.
ZUS — Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zw. Of. Rez. — Związek Oficerów Rezerwy.
Zw. ZZ — Związek Związków Zawodowych.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.