KULTURA MUZYCZNA POLSKI LUDOWEJ 1[zasłonięte]944-19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Podsumowanie wyników rozwoju muzyki polskiej ostatniego 10-lecia jest wyjątkowo trudne, a problematyka tego okresu wyjątkowo zawiła. Mimo że historia nie liczy systemem dziesiętnym i że krótki okres dziesięciu lat niczego nie zamyka i nie otwiera w procesie rozwoju, zdajemy sobie jednak sprawę z jego wyjątkowej ważności, a korzystając właśnie z „okrągłej55 daty 10-lecia próbujemy zdać sobie sprawę z charakteru zjawisk, jakie je wypełniały na różnych odcinkach kultury. W pracy zbiorowej, którą dziś oddajemy w ręce polskiego czytelnika, próbujemy to uczynić w odniesieniu do kultury m u-z y c z n e j.
Są w historii narodów daty, które musimy uważać za punkty przełomu. Takimi datami były niewątpliwie: ogłoszenie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (1944), wyzwolenie naszego kraju spod faszystowskiej okupacji i zakończenie drugiej wojny imperialistycznej (1945). Przełomowe były te lata nie tylko dlatego, że przyniosły upadek faszyzmu niemieckiego, ale również dlatego, że były końcem władania rodzimego systemu wyzysku — kapitalizmu w Polsce, że kraj nasz stanął niejako jednym skokiem na gruncie nowych założeń gospodarczych, społecznych, ideologicznych, że Polska stała się Polską Ludową, a więc państwem, które odwróciło nową kartę w swej historii i zaczęło budować zręby socjalizmu.
Te lata stanowiły również przełom w dziejach polskiej kultury. Przemiany gospodarcze i społeczne, które objęły ogromną większość narodu, życie miast i wsi, organizację wszystkich gałęzi życia — musiały w świadomości ludzkiej zacząć żłobić nowe tory, rodzić nowe pojęcia o świecie, nowe kryteria oceny zjawisk. Musiały stać się źródłem walki między ludźmi i w ludziach samych. Proces ścierania się starych pojęć, postaw, nawyków myślowych, starych nastawień i kryteriów wartościowania — z naporem tego wszystkiego nowego, co burzliwymi potokiem napływało z samym życiem codziennym, musiał prowadzić do konfliktów w kulturze i sztuce nie mniej niż w innych gałęziach życia Polski Ludowej. A ponieważ przeoranie świadomości ludzkiej, rewolucja wewnętrzna, światopoglądowa ma swoje własne tempo, różne od tempa rewolucji gospodarczej, proces ten toczy się dziś nadal, wcale nie zakończony i wcale nie osłabiony w swym nasileniu, w swej ostrości.
Procesy zachodzące w świadomości społeczeństwa najpełniej i najbardziej bezpośrednio przejawiają się w sztuce. Nic więc dziwnego, że rok 10-lecia, rok pierwszego podsumowania historii nowego etapu dziejowego, nie jest rokiem stabilizacji, ale rokiem wzmożonych „rachunków55, rokiem
Tytuł:
KULTURA MUZYCZNA POLSKI LUDOWEJ 1[zasłonięte]944-19
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo i rok wydania:
POLSKIE WYDAWNICTWO MUZYCZNE
1957 Wyd. I
2156 egz.
Stan: -bdb slad zagiecia dolnego rogu stron, lekkie przytarcia okladki
Oprawa: twarda
Ilość stron: 317 str.
Format: 17x24 cm
Ilustracje: posiada
Spis treści:
WSTĘP 7
ORGANIZACJA ŻYCIA MUZYCZNEGO
Ruch koncertowy i operowy- Elżbieta Dziębowska 17
Ruch amatorski —- Elżbieta Dziębowska 25
Wykonawstwo muzyczne w okresie 10-lecia — Tadeusz Marek 35
Związki muzyczne — Stefan Jarociński 53
Szkolnictwo muzyczne — Mirosław Dąbrowski 59
Działalność muzyczna Polskiego Radia —- Jan Prosnak 75
Wydawnictwa muzyczne —- Tadeusz Strumiłło 91
TWÓRCZOŚĆ MUZYCZNA
Muzyka symfoniczna — Zofia Lissa 107
Muzyka kameralna —- Stefania Łobaczewska 149
Opera i balet —- Mieczysław Drobner 161
Kantata — Józef Chomiński 183
Pieśń chóralna — Alicja Helman 197
Miniatura instrumentalna, sonata fortepianowa, literatura
dziecięca i liryka wokałno-instrumentalna — Józef Cho
miński 211
Pieśń masowa — Witold Rudziński 225
Muzyka rozrywkowa i taneczna — Lech Terpiłowski 233
Muzyka filmowa —- Zofia Lissa 245
TWÓRCZOŚĆ NAUKOWA
Historia i teoria muzyki —- Zofia Lissa 265
Polski folklor muzyczny — Jadwiga i Marian Sobiescy 279
Krytyka muzyczna —- Stefan Jarociński 293
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.