Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KULTURA CZYTELNICZA FRANCJI FRANCJA XVIII POWIEŚĆ

23-01-2012, 13:39
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2056011490
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 8   
Koniec: 23-01-2012 20:29:10
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
POWIEŚĆ W KULTURZE CZYTELNICZEJ FRANCJI XVIII WIEKU



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)


AUTOR -
ELŻBIETA ZAWISZA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO, WROCŁAW 1988
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 300 + 70 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
BARDZO DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PIECZĄTKA WŁASNOŚCIOWA NA STRONIE TYTUŁOWEJ) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, MIĘKKA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 172
WYMIARY - 23,5 x 16,5 x 1,1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,266 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA


KOSZT WYSYŁKI -
8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI, DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI.

ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU. (PREFEROWANYM JĘZYKIEM KONTAKTU POZA OCZYWIŚCIE POLSKIM JEST ANGIELSKI, MOŻNA OCZYWIŚCIE PRÓBOWAĆ KONTAKTU W SWOIM JĘZYKU NATYWNYM.)

I AGREE to SEND ITEMS ABROAD. The COST of DISPATCHING In SUCH CASE, IS ESTABLISH ACCORDING TO PRICE-LIST of POLISH POST OFFICE SEVERALLY And it IS DEPENDENT FROM WEIGHT of OBJECT. ( The PREFERRED LANGUAGE of CONTACT WITHOUT MENTIONING POLISH IS ENGLISH, BUT YOU CAN OBVIOUSLY TRY TO CONTACT ME IN YOUR NATIVE LANGUAGE.)


DODATKOWE INFORMACJE - W PRZYPADKU UŻYWANIA PRZEGLĄDARKI FIREFOX MOŻE WYSTĄPIĆ BŁĄD W POSTACI BRAKU CZĘŚCI TEKSTU LUB ZDJĘĆ, NIESTETY NARAZIE JEDYNYM ROZWIĄZANIEM JAKIE MOGĘ ZAPROPONOWAĆ TO UŻYCIE INTERNET EXPLORERA LUB WYSZUKIWARKI "OPERA", Z GÓRY PRZEPRASZAM ZA NIEDOGODNOŚCI.
PRZY OKAZJI PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.



SPIS TREŚCI LUB/I OPIS -

ACTA
UNIVERSITATIS WRATISLAVIENSIS No 915
ELŻBIETA ZAWISZA
Powieść
w kulturze czytelniczej Francji XVIII wieku
WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
WROCŁAW 1988
KOLEGIUM REDAKCYJNE
Karol Fiedor,! Ewa Kolasa, Ryszard Męclewski, Herbert Myśliwiec, Maria Staniszewska, Wojciech Wrzesiński, Janusz Trzciński /przewodniczący/
Redaktor tomu: Krzysztof Migoń




SPIS TREŚCI

Wstęp....................................................... 3
I . Autorzy. Próba charakterystyki socjologicznej.............. 7
1. Płeć.................................................. U
2. Data i miejsce urodzenia. Miejsce śmierci................ 16
3. Wiek pisarzy.............................,............ 19
4-. Pochodzenie społeczne.................................. 20
5. Wykształcenie.......................................... 22
6. Debiut powieściowy..................................... 25
7. Sytuacja materialna autorów powieści..................... 27
8. Działalność literacka................................... 31
9. Działalność pozaliteracka............................... 33
10. Formalne organizacje życia kulturalnego i literackiego..... 35
11. Nieformalne organizacje życia kulturalnego: przyjaźnie osobiste .................................................. 37
12. Nieformalne organizacje życia kulturalnego: kawiarnie, kluby, salony................................................. 38
13. Kontakty autorów powieści z zagranicą.................... 4-0
L. Charakterystyka osiemnastowiecznych generacji autorskich .. 43
II . Powieść między autorem a czytelnikiem...................... 53
1. Wydawca-"librairie". Status zawodowy i społeczny drukarzy
i księgarzy a problemy produkcji powieści................. 54
2. Wydawcy-autorzy powieści............................... 56
3. Cenzura prewencyjna..................................... 63
Ą. Cenzura represyjna powieści............................. 71
5. Produkcja typograficzna powieści......................... 75
6. Model typograficzny powieści............................. 80
Ul. Warunki i możliwości recepcji powieści...................... 87
1. Wznowienia, nakłady i ceny powieści ....,................. 87
2. Sposoby rozpowszechniania i reklamy powieści............. 93
3. Warunki ekonomiczne i społeczne odbioru powieści w jej postaci książkowej.............................................. 100
IV. Czytelnicy. Recepcja i funkcje społeczne powieści............ 109
1. Źródła bibliologiczne.................................... 110
2. Źródła piśmiennicze......................-.............. 121
Zakończenie................................................. 137
Tabele /1-17/............................................... 140
Bibliografia.................................................. 157
Wykaz skrótów.............................................. 168
Rćsume"...................................................... 169





WSTĘP

W niniejszej rozprawie pragnę przedstawić powieść francuskiego Oświecenia, wskazując na miejsce i funkcje tego gatunku w kulturze czytelniczej epoki. Do tej pory ukazało się wiele monografii dotyczących twórczości poszczególnych autorów powieści, a także opracowań poświęconych historii romansu , brakuje jednak nadal studium o charakterze syntetycznym. Praca ta próbuje z jednej strony zapełnić tę lukę, z drugiej zaś - zaproponować historykowi literatury nowe spojrzenie na gatunek powieściowy. Zainteresuję się nim jako faktem społecznym zachodzącym między grupą autorów i odbiorców, zaistniałym w określonej rzeczywistości historyczno-społecznej i kulturalnej. Nie będę jej tu zresztą szerzej opisywać. Stanowi ona przedmiot zainteresowania historyków i badaczy życia społecznego tego okresu. Na dokonane przez nich ustalenia będę się powoływać wtedy, gdy okażą się pomocne przy wyjaśnianiu fenomenu powieści. Skupię się natomiast całkowicie na fakcie literackim, jakim jest powieść nie w swej sferze czysto literackiej, ale postaci książkowej, w jakiej ostatecznie dociera do czytelnika.
Sposób ujęcia tematu warunkowany jest przebiegiem procesu bibliograficznego , który wyznacza kolejne etapy dotarcia tekstu powieści do czytelnika. Wydaje się, że nie można dać pełnego obrazu miejsca gatunku w kulturze czytelniczej epoki, jeśli sienie prześledzi fazy powstawania tekstu, produkcji książki, wreszcie jej rozpowszechniania i konsumpcji. Przyjęcie tego schematu wpłynęło jednocześnie na konstrukcję wewnętrzną niniejszej rozprawy. Przedstawiono w niej najpierw autorów, następnie prace nad nadaniem manuskryptowi formy książki, dalej - kształt typograficzny powieści, jej reklamę i dystrybucję oraz etap ostatni - kontakt odbiorców z powieścią2.
Tak nakreślony problem wymagał badań o charakterze interdyscyplinarnym. Sfera zainteresowań historyka literatury została wyraźnie poszerzona o ustalenia i metody socjologii, socjologii literatury, badań nad kulturą literacką, a przede wszystkim szeroko pojętej nauki o książce.
Tak więc przy próbie nakreślenia sylwetki socjologicznej autorów oparto się głównie na propozycjach socjologii literatury i badań nad kulturą literacką. Choć literatura nie jest prostym odbiciem warunków, w jakich powstaje, to okoliczności te mogą wyjaśnić wiele aspektów formalno-treściowych powieści, a w dalszej konsekwencji wpływać na jej odbiór.
Ustalenia i metody księgoznawcze były natomiast niezbędne w badaniach nad pierwszą fazą procesu bibliologicznego: nadania tekstowi powieści jej szaty książkowej. Do tej pory historycy literatury pomijali najczęściej fakt, że dzieło dociera do czytelnika w tej właśnie postaci. Tymczasem lektura tekstów literackich staje się możliwa dzięki udziałowi rozmaitych osób i instytucji pośredniczących. Ich ingerencja może w różny sposób wpływać na sam odbiór powieści. Może go ograniczać przez surową cenzurę lub stymulować poprzez odpowiednią dystrybucję, a nie są to wszystkie przejawy działalności instytucji pośredniczących w procesie bibliologicznym. Przedmiotem kolejnych rozważań była zatem całość zabiegów, jakim został poddany tekst powieści przed dotarciem do czytelnika, związanych z produkcją książki, nadaniem jej odpowiedniej formy typograficznej, jej reklamą i dystrybucją. Ostatni etap drogi książki to kontakt powieści z czytelnikami i ich reakcje na lekturę. Rozważania te są przedmiotem ostatniego rozdziału niniejszej rozprawy. Także i ten problem wymagał ścisłego zespolenia badań o charakterze literaturoznawczym z ustaleniami księgoznawczymi. Na pytanie o dostęp do książki, kupno, posiadanie i pożyczanie, odpowiadają źródła bibliologiczne. Jak czytelnik reaguje i co mówi na temat powieści, ta kwestia może być rozstrzygnięta głównie przez źródła literackie.
Syntetyczny charakter tej pracy skłonił mnie do równie szerokiego potraktowania jej przedmiotu, tj. powieści. Romansu francuskiego Oświecenia nie można ograniczyć do tych pozycji, które w myśl dzisiejszych kryteriów zaliczamy do gatunku powieściowego. W XVIII wieku teoria powieści była dopiero wypracowywana, a jej terminologia płynna i nie dostosowana do nowo tworzącego się gatunku. Powieść była wówczas pojęciem bardzo obszernym i obejmowała odmiany, które dziś starannie od powieści oddzielamy: nowelę, opowiadanie, list, bajkę itp. Ten sam tekst w jednej wypowiedzi krytycznej zwany był jednocześnie historią, nowelą lub powiastką. Zdecydowałam się zatem na możliwie szeroką definicję terminu "powieść", tak aby żaden tekst, który mógł być przez ówczesnych czytelników odebrany jako romans, nie został tu pominięty. Tę samą tendencję obserwujemy zresztą w bibliografiach osiemnastowiecznej powieści i w podręcznikach historii literatury. Przedmiotem niniejszej rozprawy byłaby zatem oryginalna francuska twórczość powieściowa, ale także tłumaczenia autorów zagranicznych oraz reedycje dzieł francuskich i obcych. W tej pracy ograniczę się głównie do pierwszego typu romansów.
Zarówno sprawi literatury obcej jak i wznowienie dawnych pozycji zasługiwałyby na zupełnie osobne potraktowanie. Starałam się jednak
w miarę potrzeby i możliwości o ustalenie ich udziału w kulturze czytelniczej epoki. Z rozprawy wykluczono także powieści rozprowadzane wśród ludu w serii " Biblio thćąue Bleue de Troyes". Jest to bowiem odmienny typ tekstów, krążący w innym obiegu literackim, który doczekał się już swoich monografii.
Podobnego wyjaśnienia domaga się zasięg chronologiczny niniejszej pracy. Przyjęto możliwie szerokie ramy czasowe, które każą dostrzegać początki Oświecenia już w końcu panowania Ludwika XIV, tj. od 1680 roku, a zamykają się wraz z nadejściem rewolucji. Tę drugą datę graniczną rozszerzymy nawet do 1814 roku, ponieważ aż do tego okresu działali i pisali autorzy powieści, wychowani w dobie Oświecenia. Wstępne założenia lat 1[zasłonięte]680-18. uległy z czasem zacieśnieniu, bowiem dopiero uważna analiza materiału pozwoliła ustalić rzeczywisty okres powstawania typowo oświeceniowej powieści.
Aby móc obserwować ten gatunek w jego dynamicznym rozwoju, wyróżniono w tak rozległym okresie pewne fazy. Podstawą tych podziałów nie były jednak żadne kryteria aprioryczne, ale ocena samego materiału. Pozwoliła ona na podział epoki na dwudziestoletnie okresy działalności różnych generacji autorskich. Jak później zobaczymy, okresy te mają swoje pokrycie w wypadkach natury historycznej, politycznej i kulturalnej-wyznaczają także pewne etapy w rozwoju samej powieści. Ich przyjęcie dla chronologicznej prezentacji materiału pozwoliło dostrzec spore zależności między sferą życia społecznego i politycznego, sytuacją samych generacji autorskich a powstającym wtedy typem twórczości.
Trudno przedstawić w tym miejscu wszystkie opracowania i źródła, które posłużyły w niniejszej rozprawie. Wyjaśnić jednak trzeba, iż podstawą wszelkich ustaleń co do zakresu materiału stały się dwie bibliografie ujmujące całość produkcji powieściowej XVIII wieku: 1/ S.P. Jones, "A List of French Prose Fiction from 1700 to 1750" /New York 1934/; 2/ R. Frautschi, A. Martin, V. Mylne "Bibliographie du genre romanes-que fran^ais 1751-1S00" /Paris-Londres 1977/. Autorzy obu bibliografii przyjęli w nich na tyle szerokie kryteria powieści, aby podane przez nich pozycje były wystarczającą bazą do sporządzenia kartoteki nie tylko powieści, ale i ich autorów, działających w XVIII wieku. Na pewno są to najdokładniejsze w tej mierze informacje, a pewne luki wynikać mogą z ewentualnych słabości pracy bibliografa w ogóle.
Zakres pozostałej bazy materiałowej wyznaczała już specyfika poszczególnych rozdziałów . Przy opracowaniu sylwetki autorów wielce pomocne były rozmaite biografie oraz wszelkie informacje w materiałach źródłowych i opracowaniach. Faza produkcji i czytelnictwa książki zmuszała do sięgnięcia po źródła z dziedziny księgoznawstwa: katalogi, inwentarze spadkowe etc. Niezbędnym ich dopełnieniem były materiały o charakterze literackim: korespondencja, pamiętniki, czasopisma, rozprawy. Rozmaitość źródeł uzasadnia jednocześnie rozmaitość stosowanych metod. Czasem był to opis i analiza, właściwe historii literatury; czasem dominowało ujęcie socjologiczne, statystyczne lub bibliograficzne. Opowiadam się za takim właśnie kompleksowym ujęciem w imię podstawowego celu niniejszej rozprawy, bowiem ocena miejsca powieści w kulturze czytelniczej francuskiego
Oświecenia wydaje się niemożliwa bez sięgnięcia po wszelkie dostępne źródła i metody o charakterze interdyscyplinarnym. Dopiero ich zespolenie w ramach jednej pracy pozwolić może na choćby częściowe rozwiązanie wymienionych problemów.





BIBLIOGRAFIA

Źródła Bibliografie:
Cioranescu A., "Bibliographie de la littćrature francaise du XVIIIe
siecle", t. 1-3, Paris 1969. Frautschi R., Martin A., Mylne V., "Bibliographie du genre ro-
manesque francais. 1[zasłonięte]751-18", Paris-Londres 1977. Jon es S.P., "A List of French Prose Fiction from 1700 to 1750", New
York 1934.
Le ver M., "La fictionnarrative en prose au XVIle siecle", Paris 1976. Peignot G., "Dictionnaire critiąue, littóraire et bibliographique des
principaux livres condamne"s au feu, supprimćs ou censurćs", Paris
1806. Pigoreau A.N., "Petite bibliographie biographico-romanci&re, ou
Dictionnaire des romanciers", /b.m./ 1821. Que"rard J.-M., "La France litteYaire, ou Dictionnaire biblio graphiąue
des savants, historiens et gens de lettres de la France, ainsi que
littórateurs e"trangers qui ont e"crit en francais, plus particulierement
pendant les XVIlIe et XIXe s. ", t. 1-10, Paris 1[zasłonięte]827-18. Williams R.C., "A Bibliography of the Seventeenth - Century Novel
in France", New York 1931.
Biografie :
"Biographie universelle, ancienne et modernę, ou histoire par ordre alphabźtiąue, de la vie publiąue et prive"e de tous les hommes qui se sont distingue"s par leurs źcrits, leurs actions, leurs talents, leurs vertus ou leurs crimes. Ouvrage enti&rement neuf, re"dige" par une socićtć de Gens de Lettres et de Savants", t. 1-85, Paris 1811.
"Dictionnaire de biographie francaise11, sous la direction de Prdvost et Roman d^Amat, t. 1-20, Paris 1955.
"Nouvelle biographie g^nźrale depuis les temps les plus r^cuUs jusqułi nos jours, avec les renseignements bibliographiąues et 1'lndication des sources a consulter", sous la r^d. de F. Hoefer, t. 1-4-6, Paris 1[zasłonięte]855-18.
Katalogi księgarskie:
"Catalogue de livres imprimćs chez E. Roger", w: O. Bouhour s ,
"La mani&re de bien penser ... ", Amsterdam 1709. "Catalogue des livres ... qui se trouvent chez la veuve Jombert", w: F. P^tis, "Histoire du grand Genghizcan", Paris 1710.
"Catalogue des hvres nouvellement imprimćs a Paris chez J. Estienne libraire", w: Saint Augustin, "Les deux livres ... de la pre"de"stination ... ", Paris 1715. "Catalogue des livres qui se trouvent a Amsterdam, chez M.C. Le Cenę",
w: Mme de La Fayette, "Histoire de Mme Henriette dfAngle-terre", Amsterdam 1720. "Catalogue des hvres amusants qui se vendent a Paris chez P. Prault",)
w: J. Barclay, "Argenis", Paris 1728. "Catalogue des hvres qui se vendent ... chez A.C. Briasson",
Paris/po 1730/. "Catalogue des livres imprimćs qui setrouvent en nombre chez G. M artin
... ", Paris 1730.
"Catalogue des livres francais et latins qui se trouvent a Amsterdam et a Francfort en foire chez Z. Chatelain", w: Bruzen de la Martiniere, "Introduction a 1'histoire de 1'Asie", t. 2, Amsterdam 1735.
"Catalogue de livres qui se trouvent chez P. Humbert", w: J. Barbey-rac , "Recueil de discours sur diverses matieres ... "f t. 2, Amsterdam 1731.
"Catalogue des livres nouvellement imprimćs qui se vendent a Paris chez F. Babuty, libraire", w: J.J. Duquet, A.J. Bidal, "Explica-tion de lfouvrage des six jours", Paris 174-0. "Catalogue de livres imprimźs a Amsterdam chez P.Mortier", w:
G.L.A. de Rantzow, "Me"moires", t. 2, Amsterdam 1741. "Catalogue des livres qui se trouvent chez P.de Hondt, libraire a LaHaye", w: Cochais, "Lettres philosophiques et critiques", Gravenhage 1744.
"Catalogue des livres nouveaux qui se trouvent chez Char eau et Du Villard", w: J. Le Franc de Pompignan, V. Mirabeau, "Voyage de Languedoc et de ProvenceH, Amsterdam 1746. "Catalogue des livres qui se vendent a Paris chez Debure", w: J. Le-vesque de Burigny, "Histoire des reVolutions de lfempire de Cons-tantine", t. 3, Paris 1749. "Catalogue des hvres qui se trouvent a Paris chez Didot", w: Mid-
dleton, "Histoire de CiceYon", t. 4, Paris 1749. "Catalogue de livres imprimós chez Didot",w: J.B. Ladvocat, MDic-
tionnaire historique - portatif", t. 2, Paris 1755..
"Catalogue des iivres imprimćs aux de"penses dej.de Wetstein", w: C. Rollin, "De la manierę dł enseigner et dłe"tudier", t. 4, Leide 1759.
"Catalogue d łune nombreuse collection de livres en tout genre, rares et curieux ... lesquels se vendront dans Berlin chez ]. Neaulme", Amsterdam 1763. "Catalogue des ... livres qui se trouvent chez Merigot jeune", w:
"Histoire de Madame Dubois", Amsterdam-Paris 1769. "Exfcr iit du catalogue des livres qui se trouvent chez Vincent", w:
J.F, da Lacroix, "Anecdotes anglaises", Paris 1769. "Catalogue /des livres qui se trouvent chez M.G. Desprez/", w: P. N icole, "Introductions thćologiques et mor aleś sur 1'oraison dominical", Paris 1776.
"Catalogue de nouveaux livres qui se trouent chez Leroy", w: J.G. Zimmermann, "La solitude", Paris 1788.
"Catalogue des hvres francais qui se trouvent chez J.-B. Mangot" /b.m./ 1789. ,
"Catalogue des livres qui se trouvent chez /F. Didot/", w: A.M. Legę ndre, "Ele"ments de geometrie", Paris 1794.
"Catalogue des livres francais qui se trouvent chez la veuve Mangot" /b.m./1794.
"Catalogue des livres qui se trouvent chez /De senne/", w: CC. de Ruhiere, "Histdre", Paris 1797.
"Catalogue des livres de fond ou en nombres chez R.F. Fauche et Comp., Imprimeur - libraire a Hambourg", .w: A.H.J. Lafontaine , "Recueil de contes", t. 3, Paris 1798.
"Listę de quelques ouvrages nouveaux qui se trouvent chez Vincent",
w; Aubert de La Chenaye Des Bois, "Dictionnaire domes-tique portatif", Paris 1762.
"Livres nouveaux qui se trouvent chez /Briand/",ws B. Le Bovier de Fontenelle, "Esprit", Paris 1788.
Katalogi biblioteczne:
"Catalogue des livres de la bibliotheque de feu monseigneur le Mare"chal
ducdłEstrdes ... ", t. 1, "Belles Lettres", Paris 1740. "Catalogue de la bibliotheque de feuM. Falconet", t. 1-2, Paris 1763. "Catalogue des livres de la bibliotheque de feu M. le duc de la Valliere",
wyd. G. Debure, t. 1-3, Paris 1783. "Catalogue des hvres de la bibliotheque de feu C.G, Lemoignes Males-
herbes, dispose" par J.-L. Nyon", Paris 1797. "Catalogue des hvres rares et curieux ... composant la bibliotheque
de feu le citoyen de Milly", Paris 1800. "Catalogue des livres de la bibliotheque du Conseil d^Ćtat", t. 1 - 2 ,
Paris 1803. "Cataloque des hvres de la bibliotheque de S.E.M. le Comte de Boutourlin",
Paris 1805. "Catalogue des livres de la bibliotheque de M.J.G. de La Porte", Paris
1816. "Catalogue de livres imprimds sur vćlin qui se trouvent dans les biblio-
theques tant publiques que particulieres ... ", Paris /b.r. /.
Pamiętniki, korespondencja:
Allonville comte de, "Me^noires secrets /1[zasłonięte]770-18/", t. 1-6, Paris
1[zasłonięte]838-18. Argenson R.-L. df, "Journal et Mdmoires", publ. par E.-J.B. Rathe-
ry, t. 1-9, Paris 1[zasłonięte]859-18. Barbier E.-J. -F., "Journal ou Chronique de la Rdgence et du regne
de Louis XV /1[zasłonięte]718-17/", t. 1-8, Paris 1857. Beśenval P.J.V., "Memoires de M. le Baron de Besenval ... ścrits
par lui - mSme", t. 1-4, Paris 1805. Boigne E,A,dłOsmond comtesse de , "Rdcits d^ne tante. Mdmoires
de la comtesse de Boigne", t. 1-5, Paris 1[zasłonięte]921-19.
Campan, J.-L.-H., "Mdmoires sur la vie prive"e de Marie-Antoinette ... , suivis de souvenirs et anecdotes historiąues sur les regnes de
Louis XIV, de Louis XV et de Louis XVI", t. 1-3, Paris 1822. Coigny A.F.A. de, "Me"moires", /b.m./ 1902. Du Hausset, "Me"moires de Mme du Hausset, femme de chambre de
Mme de Pompadour", Paris 1821. Epinay M1"6 df, "Mćmoires, pour la premierę fois dfapres le maniiscrit
authentique", t. 1-2^ Paris 1863. Garat D.-J., "Mćmoires hxstonques sur le XVIIle siecle et sur M. Suard",
t. 1-2, Paris 1821. -
Genlis S.-F. comtesse de, "Me"moires ine"dits de Mme la comtesse de Genlis sur le XVIIIe siecle et la ReVolution francaise /1756-18U/", t. 1-10, Paris 1825.
Henault C.F., "Me"moires", publ. par F. Rousseau, Paris 1911. La Tour du Pin marquise de, "Journal d łune femme de cinquante ans
/1[zasłonięte]778-18/", Paris 1920. Lespmasse Mlle, "Nouvelles lettres de M^e de Lespinasse", Paris
1920. Marais M., "Journal et Me"moires sur la Re"gence et le regne de Louis
XV", publ. par de Lescure ... , t. 1-4, Paris 1[zasłonięte]863-18. Morrelet abbe", "Mdmoires inddits sur le XVlIIe siecle et sur la Re"-
volution", t. l-2JL^Paris 1821.
Oberkirch H.L. labaronne, "Mćmoires", t. 1-2, Paris 1953. Ro land M.-J. de la Platiere, "Une e"ducation bourgeoise au XVIIIe
siecle. Extrait des Mćmoires", Paris 1964.
Rousseau J.-J., "Les Confessions", /4d. Garnier/, Paris /b.r./. Staal M.-J. Cordier Delaunay baronne de , "Mćmoires e"crits par
elle-mSme", t. 1-4, Londres 1755.
Voltaire F.J. Arouet de, "Correspondance". Texte ćtabli et annote" par Th. Besterman, t. 1-2, Paris 1[zasłonięte]964-19.
Inne źródła: "Anne-e litteraire". Sous la rćd. deM. FreYon, 1[zasłonięte]754-17, 1778, 1780,
1785. Ba chaumont, Pidansat de Mairobert, Mouffle dłAnger-
ville, "Me"moires secrets pour servir a 1'histoire de la Re"publique
des Lettres en France depuis 1762 jusquła nos jours ou Journal dłun
observateur", t. 1-16, Londres 1777.
Bartoli D., "LłHomme de lettres", trąd. de 1'italien, Paris 1769. Bignicourt S.D., "LJHomme de lettres et 1'homme du monde", Berlin
1774.
Boucher abbe", "Discours sur le bonheur des gens de lettres", Bordeaux 1763. Boucher de la Richarderie, "Lettre sur les romans", /b.m./
1762. Br une1 ] ,C., "Manuel du libraire et de 1'amateur de livres contenat:
1/ 13 r. noueau dictionnaire bibliogr aphique: 2/ Une table en formę de
c&talogue raisonne" ", t. 1-8, Paris/b.r./.
Coyecąue , "Catalogue des manuscrits de la collection Anisson - Du-
peron", t. 1-2, Paris 1848. Diderot D., "Lettre adressće a un magistrat sur le cominerce de la
librairie", Paris 1937. Duclos C., "Me"moires pour servir a 1'histoire de moeurs du XVIIIe
siecle",/b.mf/l751. Formay J.H.S., "Conseils pour former une bibliotheque peu nombreuse
mais choisie",/b.m./ 1756. Fraissinet P., "LJEnseignement des belles lettres, ou la manierę
de former les moeurs de la jeunesse", t. 1-2, Paris 1768. Garnier J.J., "LfHomme de lettres", t. 1-2, Paris 1764. Grimm F. , Diderot D., Raynal G., Meister J.H., "Correspondance litteraire philosophique et critique", t. 1-16, Paris 1[zasłonięte]877-18. Irailh A.S., "Les Romans", w: "Querelles littóraires", t. 2, Paris
1761.
La PorteJ. de, "Kistoire littdraire des femmes francaises, ou lettres
historiques et critiques ... ", t. 1-5, Paris 1769. Linguet, S.H.N., "LłAveu sincere ... ", Londres-Paris 1748. Lottin A.M., "Catalogue chronologique des libraires et libraires - impri-
meurs de Paris", Paris 1789. Marmontel J.-F., "Etóments de littśrature. Nouvelle ddition augmen-
tće des^Essais sur le gout et sur les romansie et de^Considźrations
sur la litterature romantique^ ", Paris 1822.
Mercier L.S., "De la litteYature et des littdrateurs", /b.m./ 1822. Mćtra F., "Correspondance secrete, politique et litteraire", t. 1-4,
Londres 1[zasłonięte]787-17.
"Observations sur la litterature", Paris 1774. Rollin C, "De la manierę dłenseigner et dłe"tudier les belles lettres
par rapportfc 1'esprit et au coeur", t. 1-4, Paris 1[zasłonięte]726-17. Sabatiers de Castres abbe", "Les trois siecles de la Uttórature
francaise ou Tableau de 1'esprit de nos e"crivains depuis Francois
I jusquJen 1781", t. 1-3, Paris 1772. Sźnac de Meilhan, "Du gouvernement, des moeurs et des conditions
en France avant la Re"volution", Hambourg 1795. S gar d J., "Le Pour et Contre de Pre"vost. Monographie et Index sys-
tómatiqueM, Paris 1969.
Voltaire F.-M. Arouet de , "Dictionnaire philosophique". Intro-duetion relevćs des variantes et notes par J. Benda, Paris 1961.
Opracowania:
Alter J.V., "Lfesprit antibourgeois sous 1'ancien rćgime. Litterature et tensions sociales aux XVIIe et XVIIIe siecles", Geneve 1970.
Ankudow icz J., "Teoretyczne i metodologiczne problemy empirycznych badań czytelnictwa", "Pamiętnik Literacki", 1978, z. 4.
Ar ie%s P., "Lłenfant et la vie familiale sous 1'Ancien R^gime", Paris 1960.
Aubertin C., "L^Esprit publique au XVme siecle", Paris 1873.
Bar gu i Het F., "Le roman au XVIIle siecle", Paris 1981.
Barriere P., "La vie intellectuelle en France du XVI6 siecle a V6-
poque contemporaine", Paris 1974. Belin P.-J., "Le commerce des livres prohibe"s a Paris de 1710 a
1789", Paris 1913. Belin J.-P., "Le mouvement philosophiąue de 1748 a 1789. Etude sur
la diffusion des idćes des philosophes a Paris dłapres les documents
concernant 1'histoire de la librairie", Hildesheim-New York 1973. Be ljam J. , "Le public et les hommes de lettres en Angleterre au XVlIIe
siecle", Paris 1897. Bersot E., "Gens de lettres", w: "Etudes sur le XVIIle siecle", t. 1,
Paris 1885.
Bertaut J., "La vie litteraire en France au XVIlIe siecle", Paris 1954. Billy A., "Un singulier benedictin 1'abbe" PreVost, auteur de^Manon
Lescauttf", Paris 1969. Bluche F. , "Les magistrates du Parlement de Paris au XVIIIe siecle
/1[zasłonięte]715-17/", Paris 1960.
Bourneuf R., "LłUnivers duroman", Paris 1972. Brochon P., "Le livre de colportage en France depuis le XVIe siecle",
Paris 1954.
Brule A., "La vie au XVIIIe siecle. Les gens de lettres", Paris 1929. Brun R. , "Le hvre francais". Paris 1969. Brunetiere F., "Etudes sur le XVllIe siecle", Paris 1911. By stroń J.S., "Publiczność literacka", Lwów-Warszawa 1938. Car o E., "La fin du XVIIIe siecle. Etudes et portraits", Paris 1661. Carr e M., "La Noblesse de France et 1'opinion publique au XVIlIe
siecle", Paris 1920. Cer f M., "La Censure Royale a la fin du XVIlIe siecle", "Conununica-
tions", "La Censure et la censurable", 1967 /9/. Charmot F., "La Pedagogie des Jćsuites", Paris 1943. Charvet E.-L.-G., "La socićte" litteYaire de Lyon au XVIIIe siecle",
Lyon 1879. Chassaigne M., "La lieutenance generale de police de Paris", Geneve
1906. Chauvet P., "Les Ouvriers du livres en France des origines a la Re"-
volution de 1789", Paris 1959. Cherbuliez V., "L^dćal romanesque en France /1[zasłonięte]610-18/", Paris
1911.
Che"rel A., "Tte Te"lemaque a Candide", Paris 1933. Cohen G., "Ecrivains francais en Hollande dans la premierę moitie" du
XVIIIe siecle", /b.m., b.r./7 .
Coulet H., "Le Roman jusqufa la ReVoiution", t. 1-2, Paris 19C7. Cousin V., "La socićte" francaise pendant le XVUIe siecle", Paris 1858. Daix P., "Sept śiecles de roman", Paris 1955. Danek D., "Dzieło literackie jako książka. O tytułach i spisach treści
w powieści", Warszawa 1980. d ł Avenel G., "Les Revenues dłun intellectuel de 1200 a 1913", Paris
1922. Delalain R., "Essai de bibliographie de 1'histoire de 1'imprimerie
typographique et de la librairie en France", Geneve 1970.
Delorte J., "Histoire de la dćtention des philosophes śt des gens de
lettres a la Bastille et a Vincennes", Geneve 1967. Demoris R., "Aspects du roman sous la Re"gence", w: "La Re"gence4
Actes du Colloque dł Aix-en-Provence 1968", Paris 1970. Demoris R., "Le roman a la Ier personne. Du classicisme aux Lumie-
res", Paris 1975. De sgr ave s L., "Les livres imprime"s a Bordeaux au XVIIle siecle
/1[zasłonięte]701-17/", Geneve 1975. Desnoiresterres G., "Voltaire et la socie"te"au XVIIle siecle", t. 1-8,
Paris I87I. "Dictionnaire des lettres francaises au XVIIIe siecle", sous la re"d.
de G. Grente, t. 1-2, Paris 1954.
Digeon A., "Le roman anglais au XVIIIe siecle", Paris /b.r./. Doumic R., "La de"couverte de VAngleterre au XVIII6 siecle", w:
"Etudes sur la litteYature francaise", t. 5, 1906.
Dmitruk K., "Literatura-komunikacja-publiczność", "Pamiętnik Literacki" 1978, z. 4. Dubosq Y.Z., "Le livre francais et son commerce en Hollande de 1750
a 1780", Paris 1925. Ducro s L., "La socie"te" francaise au XVIIIe siecle dłapres les m&noires
et les correspondances du temps", Paris 1922.
Durand Y., "Les FeYmiers ge"neraux au XVIIIe siecle", Paris 1971. Eile S., "światopogląd powieści", Wrocław 1973. Escarpit R., "Rewolucja książki", Warszawa 1969. Escarpit R., "Sociologie de la litteYature", wyd. 5, Paris 1973. Estivals R., "Le ddp8t lźgal sous 1'Ancien R^gime, de 1537 a 1791",
Paris 1961. Estivals R., "La statistique bibliographique de la France sous la
monarchie au XVIIIe siecle", Paris 1965.
Etienne S., "Le genre romanesque en France depuis 1'apparition de ftla Nouvelle H^loise^r jusqułaux approches de la Rźvolution", Bru-xelles 1922. Falk H., "Les privilfiges de librairie sous 1'Ancien Re"gime", Paris
1906.
Fauchery P., "La destinće f^minine dans le roman europe"en du XVIIIe siecle /1713-18O7/. Essai de gyn^comythie romanesque", Paris 1972. Febvre L., Martin H.-J., "L?apparition du livrełl, Paris 1971. Fiette S., "La correspondance de Grimm et la condition des źcrivains dans la deuxieme moiti^ du XVIIIes.M, "Revue dłHistoire ^conomique et sociale", 1969, no4. Forestier L., MXVlIIe siecle francais. Le siecle des Lumieres",
Paris 1867. Frank lin A., "Les anciennes bibliotheques de Paris", t. 1-3, Paris
1867.
Funck- Brentano F., MArchives de la Bastille", t. 1-2, Paris 1[zasłonięte]892-18. Funck- Brentano F., "Les lettres de cachet a Paris /1[zasłonięte]659-17/",
Paris 1904. Gabriel-Robinet L., "La censure", Paris 1965.
Gal li er A.D., "La vie de province au XVIIie siecle", Paris 1877. Głombiowski K., "Problemy historii czytelnictwa", Wrocław 1966. Głombiowski K., "Książka w procesie komunikacji społecznej", Wrocław 1980.
Goncourt E. i J. de,"La femme au dix-huitieme siecle", Paris 1918. Gonnard R., "La lćgende du bon sauvage", Paris 194-6. Goubert P., "L5Ancien Rćgime", t. 1-2, Paris 1[zasłonięte]978-19. Gougy- Francois M., "Les Grands saldis fćminins", Paris 1965. Goulemot J.M., Launay M., "Le Siecle des Lumieres", Paris 1968. Gr osclaude P., "Malesherbes, tdmoin et interprete de son temps",
Paris 1961. Guellette J.E., "Un magistrat du XVIIIe siecle, ami des lettres, du
thćatre et des plaisirs: T.-S. Guellette", Geneve 1979. Halphen L., Doucet R., "Histoire de la socićte francaise", Paris
1953. Hazard P. , "Myśl europejska w XVIII wieku. Od Monteskiusza do Les-
smga", Warszawa 1972.
Haz ar d P. , "La crise de la conscience europćenne", t. 1-2, Paris 1961. Henriot E. , "Les livres du second rayon. Irrdguliers et les libertins",
Paris 1925. Herrmann-Mas car d N., "La censure des livres a Paris a la fin de
PAncien Regime /1[zasłonięte]750-17/", Paris 1968. Huet M.-H., "Les HeYos et son double. Essai sur le roman dłascension
sociale au XVIIIe siecle", Paris 1975. Janmart de Brouillant L. , "Histoire de Pierre du Marteau, impri-
meur a Cologne", Paris 1888. Jean G. , "Le roman", Paris 1971.
Kunstler C. , "La vie ąuotidienne sous Louis XVI", Paris 1950. Lacroix P., "Le XVIIIe siecle. Institutions, usages et costumes",
Paris 1878. Lacroix P., "XVIIIe siecle. Lettres, sciences etarts. France 1700-
-1789", Paris 1879.
Lalewicz J., "Komunikacja językowa i literacka", Wrocław 1975. Lalewicz J., "Społeczny kontekst faktu literackiego i funkcje literatury", Olsztyn 1977.
Laufer R., "Le Sagę et le me"tier du romancier", Paris 1971. Leroy A. , "La civilisation francaise au XVIIIe siecle. 1[zasłonięte]700-17",
Paris 1958. "Leser und Lesen im 18. Jahrhundert. Colloąuium der Arbeitsstelle
Achtzehntes Jahrhundert Gesamthochschule Wuppertal", Heidelberg 1977. "Le litteYaire et le social. Ele"ments pour une sociologie de la litteYature,
sous la dir. de R. Escarpit", Paris 1970. "Livre et socie"tó dans la France du XVIIIe siecle" /praca zbiorowa/,
t. 1-2, Paris-LaHaye 1[zasłonięte]965-19. Lough J., "An Introduction to Eighteenth Century France, London 1960,
rozdz. VII: The Writer and his Public.
Luppe" A. de , "Les jeunes filles dans 1'aristocratie et la bourgeoisie de la fin du XVIIIe siecle11, Paris 1924-.
Mac ary J. , "Clandestinite" et expression litteYaire dans la France au XVIlIe s.", "Bulletin de la SocieYe" des professeurs francais en Amd-riąue", 1969. Magne B. , "Crise de la litteYature francaise sous Louis XIV: humanisme
et nationalisme", t. 1-2, Lille-Paris 1976.
Mandrou R., "La France aux XVIIe et XVlIIe siecles", Paris 1967. Martm H., "Le livre francais des origines a la fin du second Empire",
Paris-Bruxelles 1924-. Martin A., "Romans et romanciers a succes de 1751 h. la ReVolution
dJapres les re"e"ditions", "Revue des sciences humaines", 1970. Mattauch H., "Sur la proscription des romans en 1[zasłonięte]737-17", "Revue
dłhistoire litteYaire de la France", 1968 nr 3-4-. M ay G. , "Le dilemme du roman au XVIIle siecle. Etude sur ^s rapports
du roman et de la critiąue /1[zasłonięte]715-17/", Yale-Paris 1963. Alei ster P., "Charles Duclos /1[zasłonięte]704-17/", Geneve 1951. Mi goń K., "Czytelnik w nauce o literaturze. Zarys historii problemu",
"Studia o Książce", 1971, t. 2, M on cele t C. , "Les oublićs et les dddaign^s. Figures litteYaires de
la fin du XVIIIe siecle", t. 1-2. Alencon 1857.
Monty J. , "La critiąue litteYaire de Melchior Grimm", Geneve 1961. Mornet D. , "Les Enseignements des bibliotheąues prive"es /175O-178O/",
"Reaie dJhistoire litteYaire de la France", 1910. Mornet D. , "Introduction a ^la Nouvelle He"loise4f de Jean-Jacques
Rousseau", t. 1, Paris 1925. Mornet D. , " )?La Nouvelle Hćloise^ de J.-J. Rousseau. Etude et analy-
se", Paris 1967. Mornet D. , "Les origines intellectuelles de la ReVolution francaise.
1[zasłonięte]715-17", Paris 1933.
Mornet D. , "La pensie francaise au XVIIIe siecle", Paris 1956. Mousnier R. , Labrousse E., "Le XVIIIe siecle", w: "Histoire
ge"neYale des civilisaticns", t. 5, Paris 1955. Mylne V., "The Eighteenth-century French Novel, Techniąue of Illu-
sions", Manchester 1965. N^ret J.A., "Histoire illustre"e de la librairie et du livre francais des
origines a nos jours", Paris 1953. Nicolet M., "La condition de 1'homme de łettres au XVIIe siecle a
travers lłoeuvre de deux contemporains: Ch. Sorel et A. Furetiere", "Revue dhistoire litteYaire de la France", 1963, nr 3. Orieux J., "Voltaire", Paris 1966.
Pellisson M., "Les hommes de lettres au XVIIIe siecle", Paris 1911. Pellisson G. , "Histoire de 1'Academie francaise, t. 1-2, Paris 1858. Plan P.-P., "J.-J. Rousseau et Malesherbes: un dossier de la librairie
sous Louis XV", Paris 1912. Plonger on B., "La vie ąuotidienne du clerge" francais au XVIIle siecle",
Paris 1974-. Poirier R., "La Bibliotheąue universelle des romans: rddacteurs,
textes, public", Geneve-Paris 1977. Pomeau R., "LłEurope des lumieres", Paris 1966,
Pommier J., "L^de"e de geneYation", w: "Questions de critiąue et
d histoire litteraire", Paris 1945. Pottinger D.T., "The French Book Trade in the Ancient Regime. 1500-
- 1791", Cambridge Massch., 1958. "1'Abbe" PreVost", w: "Actes du Colloąue dł Aix-en-Provence",
1965, no 50. "Problemy literatury polskiej okresu Oświecenia", pod red. Z. Golińskie-
go, t. 2, Wrocław 1977. "Problemy odbioru i odbiorcy", pod red. T. Bujnickiego i J. Sławińskie-
go, Wrocław 1977. "Problemy socjologii literatury", pod red. J. Sławińskiego, Wrocław
1971. Que"niar t J., "Oulture et socićte" urbain.es dans la France de 1'Ouest
au I8e siecle", t. 1-2, Lilie 1977. Que"niart ]., "L/Imprimerie et la librairie a Rouen au XVlIIe siecle",
Paris 1969.
Re"au L., "LłEurope francaise au siacie des lumieres", Paris 1938. Re"au L., "Le rayonnement de Paris au XVlIIe siecle", Paris 1946. Recht P., "Le droit dfauteur. Histoire et thćorie", Paris 1969. Robert M., "Roman des origines et origines du roman", Paris 1972. "Roman et lumieres au XVIIIe siecle", Paris 1970.
Ronsin A., "La bibliotheąue Bouhier. Histoire dłune collection formie du XVle au XVIIle siecle par une familie de magistrats bourguignons",
Di jon 1971. Roustan M., "Les philosophes et la socićte" francaise au XVlIle siacie1,1
Lyon 1906. Rutkowska M., "Terminologia literacka w wypowiedziach o powieści
w XVIII wieku", Wrocław 1975.
Sauvy A., "Livres saisis a Paris entre 1678 et 1701", La Haye 1972. S auvy A., "Un marginal du livre au XVIIIe siźcle: Jacąues Mer lin",
"Revue francaise dJhistoire du livre", 1976, nr 12.
Sće H., "La France e"conomique et sociale au XVIIIe siecle", Paris 1967. Sgard J., "PreVost romancier", Paris 1968. Showalter E., "The Evołution of French novel /164-1-1782/", Princeton
1971. Sinko Z., "Powieść zachodnioeuropejska w Polsce stanisławowskiej na
podstawie inwentarzy bibliotecznych i katalogów, "Pamiętnik Literacki",
1966, z. A. Sinko Z., "Romans i nowa powieść w sądach Oświecenia polskiego",
"Pamiętnik Literacki", 1967, z. 4. Snyder s G., "La Pedagogie en France aux XVIIe et XVIIIe siecles",
Paris 1965. Spiege 1 M., "Der Roman und sein Publikum im fruheren 18. 1[zasłonięte]700-17",
Bonn 19-67.
Thibauutt A., "Reflexions sur le roman", Paris 1938. Turbet-Pelof G., "Comment dójouait-on la censure en France au
XVIle siecle", "Revue francaise dłhistoire du livre", 1973, nr 5. Van de Louw G., "Baculard df Arnaud. Romancier ou vulgarisateur.
Essai de sociologie littóraire", Paris 1972.
Van Thieghem P., "Les influences ótrangeres sur la littdrature
francaise /1[zasłonięte]550-18/", Paris 1967. Ventre M. , "LłImprimerie et la Librairie en Languedoc ou dernier
siecle de 1'Ancien Regime. 1[zasłonięte]700-17", Paris-La Haye 1958. Vial F. et L., "Iddes et doctrines litt^raires du XVIIIe siecle",
Paris 1937. Waller R., "L^omme de lettres en France et en Angleterre /1[zasłonięte]700-17/"
"Dix-huitieme siecle", 1978, no 10. Walter E., "Sur Tintelligentsia des Lumieres", "Dix-huitieme siecle"
1973, no 5. J
Watt I., "Narodziny powieści", Warszawa 1973. "W kręgu socjologii literatury. Antologia tekstów zagranicznych"
t. 1-2, Warszawa 19/7. "Współczesna teoria badań literackich za granicą". Antologia pod red.
H. Markiewicza, t. 3, Kraków 1973. Wyka K., "Problematyka pokoleń literackich", "Twórczość", 1976,
nr 7. Z ambon M.R., "Le Romans francais danś les joumaux litteYaires italiens
du XVlIIe siecle", Paris 1971.
Zawisza E., "Autor-krytyk-czytelnik. Analiza wzajemnych stosunków na przykładzie powieści francuskiej XVIII wieku", "Studia o Książce",
Zawisza E., "Sur le discours prćfacier dans le roman du XVIIIe siecle",
"Romanica Wratislaviensia", t. 12. Zćraffa M., "Roman et socićte"", Paris 1971. Zdraffa M., "La rźvolution romanesąue", Paris 1972. Źbikowska-Migoń A. , "O popularności pisarzy i dzieł literackich,
jej kryteriach i wyznacznikach", "Roczniki Biblioteczne", 1978, z. 1-2.




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI