Opis aukcji Model, ktory prezentujemy,jest taki sam jak model Angkhola( jest to miejscowosc, gdzie miejscowi rzemieslnicy wytwarzaja swoj wlasny model nozy uwazany za najlepszy) dlategonazywany jest Angkhola Panawal. Panawal rozni sie tym,iz posiada unikalna rekojesc. Metalowe ostrze polaczone jest z rekojescia za pomoca3 metalowych nitow, oraz ostrze wokolicy rekojesci jest splaszczone te dwie unikalne cechy daja nozowi najwieksza z mozliwych sile i doskonala widocznosc w kazdej sytuacji.W modelu tym producent usunal wszelkie zdobieni z rekojesci, aby nie powodowaly ran na dloniach podczas prac z nozem.
Jeżeli chodzi o stal z której wykonany jest nóż, w Nepalu mówią że jest to carbon, bardzo twardy i materiał , podobno można nim krtoic metal i sie nie zniszczy. Noże które sprowadzamy wykonywane są oczywiście w Nepalu przez tamtejszych rzemieślników z zachowaniem wszystkich zasad czyli dl. ostrza, rękojeści, rodzaju skóry itd.
Aby nóż utrzymać w dobrym stanie dobrze jest raz na dwa miesiące przetrzeć go miękką ściereczką i nałożyć trochę oleju na ostrze.
rękojeść wykonana jest z Drzewa. Drewnianej pochwie obciągniętej skórą.
dostępna ilość: 3 szt.
Rozmiar: Głownia Khukuri ma długość 30.50 cm (cały nóż 45 cm)
KAPHAR HUNNU BHANDA MARNU RAMRO (Lepiej być martwym, niż zyć tchórzem) to myśl przewodnia, która towarzyszyła ich życiu, od początku istnienia GORKHOW. W 1767 roku, Prithwi Naraayan Shah, król koczowniczego plemienia Gurkhów (Gorkhow), najechał dolinę Nepalu. W parę miesięcy później Kathmandu poddało się sile najeźdźcy, a mieszkańcy doliny złożyli broń, uznając panowanie Prithwi Narayana jako pierwszego króla Nepalu. Wydarzenie to rozeszło się szerokim echem wśród współczesnych, a to za sprawą druzgoczącego i bezprecedensowego zwycięstwa, jakie odniosło plemię Gurkhów nad parokrotnie liczebniejszą armią obrońców doliny. Właśnie to wydarzenie rozsławiło walecznych wojowników Gurkhów oraz ich nieodzowną i siejąca popłoch w szeregach wroga broń – zakrzywione noże Khukuri. Tradycja wykuwania tej specyficznej broni sięga swymi korzeniami jednak znacznie wcześniej – za pierwsze podanie wzmiankujące o niej, uchodzą opisy kawalerii Aleksandra Wielkiego, która to posługiwała się ogromnymi i zakrzywionymi nożami zwanymi Machaira – bronią starożytnych Macedończyków Począwszy od roku XVII wieku, noże Khukuri rozpowszechniły się w rejonie Doliny Kathmandu, wykonywane przez miejscowych kowali. Każdy tamtejszy mężczyzna pragnął posiadać własny Khukuri, stanowiący o jego prestiżu i sile. Obecnie charakterystyczny, wygięty ku dołowi kształt głowni noża khukuri, kojarzy się najczęściej z Gurkhami, walczącymi od 1815 roku w szeregach armii brytyjskiej. To właśnie oni przyczynili się do popularyzacji tych noży, które w ich rękach były niezwykle skutecznym orężem. Pomimo upływu czasu oraz mistycznej otoczki, którą są owiane, nie stanowią one jedynie broni – symbolu, lecz wciąż śmiertelnie niebezpieczną oręż w walce bezpośredniej.
|
|
|