Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KTO MI DAŁ SKRZYDŁA J. Porazińska

19-01-2012, 12:47
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 7.50 zł     
Użytkownik nika2873
numer aukcji: 2033797363
Miejscowość KONIN
Wyświetleń: 4   
Koniec: 12-01-2012 20:43:48

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1969
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

"Kto mi dał skrzydła" Janiny Porazińskiej to książka biograficzna o Janie Kochanowskim. Sam tytuł dzieła wziął się z fragmentu wiersza Kochanowskiego, który to wiersz najbardziej spodobał się Dorocie, żonie poety.

"Kto mi dał skrzydła, kto mię odział pióry
I tak wysoko postawił, że z góry
Wszytek świat widzę, a sam, jako trzeba,
Tykam się nieba?
To-li jest ogień on nieugaszony
Złotego słońca..."

Akcja książki rozpoczyna się w 1540 roku, kiedy mały Janek Kochanowski ma zaledwie 10 lat. Chłopiec wraz z rodziną mieszka w sycyńskim dworze. Uczy się w małej szkółce Zwoleńskiej. Okazał się jednak bardzo ambitnym uczniem, dlatego został wysłany na naukę do Krakowa, a później i za granicę. Był człowiekiem uczonym, biegłym w piśmie i czytaniu, władał też kilkoma językami. Lektura prowadzi nas przez całe życie Kochanowskiego. Jesteśmy świadkami jego spokojnego dzieciństwa w Sycynie, wyjazdu i nauki w Krakowie, pierwszego zakochania, ślubu a także śmierci jego ukochanej córeczki - Orszulki.
Z książki tej, można się wiele dowiedzieć o polskiej kulturze. Są dokładne opisy wielu różnych tradycji i charakterystycznych dla tamtych czasów zabaw. Noc Kupały, żakowskie Otrzęsiny i Zielone Świątki to tylko niektóre z nich. Czytając "Kto mi dał skrzydła" dowiadujemy się też wiele o historii naszej ojczyzny. Wszak akcja książki rozgrywa sie za panowania kilku królów. Zygmunt Stary, Zygmunt August, Henryk Walezy i wreszcie Stefan Batory. Były to dla Polski czasy bardzo niespokojne. Bezkrólewie, po śmierci Zygmunta Augusta i powołanie pierwszego króla elekcyjnego - Henryka Walezego, które okazało się totalną porażką, nie wpłynęły na poprawę sytuacji w kraju. Wystepują takze inne postacie historyczne takie jak: Stańczyk, Mikołaj Gomółka czy Zamoyski. Poznajemy także bliżej niełatwe życie na królewskim dworze. Jednak XVI w. Polska to nie tylko król i szlachta. Przyglądamy się dokładnie codziennemu zyciu chłopów i mieszczan. Poznajemy ich troski i radości. Zauważamy jak bardzo różni się życie dzisiejszych ludzi, od tamtego.
Jeśli natomiast chodzi o twórczość Jana Kochanowskiego, znajdziemy jej tu całe mnóstwo. Cała książka jest przeplatana wierszami i fraszkami poety, zarówno tymi sławnymi i wielkimi, jak i tymi pierwszymi - mniej znanymi.
Właściwie cała akcja kończy się z chwilą śmierci Jana Kochanowskiego 22 sierpnia 1584r.