Materiał został opracowany przez zespół autorski – złożony z doświadczonych pedagogów – praktyków życia szkolnego. Podjęta przez nich tematyka uwzględnia problemy mające związek z bezpieczeństwem powszechnym, ratownictwem i pierwszą pomocą przedlekarską. Przedstawiono system szkolnej edukacji dla bezpieczeństwa na poszczególnych etapach edukacyjnych z jednoczesnymi wnioskami jego doskonalenia.
Czytelnik znajdzie w tej książce cenne uwagi i wskazania dotyczące podstawowych zasad ratownictwa i przywracania życia oraz sugestie, jak żyć bezpiecznie. Na podkreślenie zasługuje wyeksponowanie środowiska szkolnego i jego bezpieczeństwa w praktyce szkolnej.
Kompleksowe ujęcie problemów związanych z upowszechnieniem wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie, wymaga podjęcia dalszych konkretnych działań, mających na celu zminimalizowanie niebezpieczeństw, a w konsekwencji ukształtowanie u nich świadomości, jak można żyć bezpiecznie. Tu z pomocą przychodzi poradnik.
Treści zawarte w niniejszym poradniku mogą być wykorzystane w działalności dyrektorów szkół i nauczycieli.
Warto zatem sięgnąć do tej publikacji, skorzystać z zamieszczonych w niej propozycji, aby przygotować dzieci i młodzież do bezpiecznego życia w społeczności rodzinnej, szkolnej i lokalnej.