Najlepiej nie podawć dzieciom do 3-go roku życia(lub w małych ilościach obserwując reakcje organizmu na nowy składnik diety).
Spożycie w nadmiernych ilościach może mieć efekt przeczyszczający.
Naukowcy fińscy zalecają spożywanie ok 40g(8łyżeczek) Ksylitolu dziennie.
Zakres temperatur w jakich można stosować Ksylitol jest szeroki (pieczenie, gotowanie, mrożenie)
ksylitol jest naturalną substancją, którą można znaleźć we włóknistych jarzynach i owocach, w kolbach kukurydzy oraz w różnych drzewach liściastych, na przykład w brzozie.
Jest to substancja naturalna, produkt pośredni, który regularnie pojawia się w procesie przemiany glukozy w organizmie ludzkim oraz zwierząt, a także wielu roślin i mikroorganizmów.
Ksylitol jest w sposób naturalny wytwarzany w naszych organizmach, każdy z nas wytwarza go dziennie w procesie normalnego metabolizmu w ilości około 15 gramów. Chociaż ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak cukier, na tym kończy się podobieństwo tych substancji.
Ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym tak jak glukoza, fruktoza, sacharoza czy laktoza.
Ksylitol jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, wskutek czego posiada ponad dziewięciokrotnie niższy indeks glikemiczny od cukru.
Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. utrzymując niski poziom insuliny, przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia się.