Arakel z Tebryzu
KSIĘGA DZIEJÓW Temat: Przedstawiamy czytelnikowi polskiemu dzieło Arakela z Tebryzu, najwybitniejszego historyka ormiańskiego okresu późnego średniowiecza. Jest on zarazem pierwszym przedstawicielem historiografii ormiańskiej, którego praca pojawia się w polskim przekładzie. Księga dziejów obejmuje wprawdzie niewielki odcinek czasowy, od początków XVII w. po lata sześćdziesiąte tegoż stulecia, lecz jest to okres nadzwyczaj nasycony materią historyczną a przekaz autorski odznacza się niezwykłą wiarygodnością i pełnią.
Dzieje narodu ormiańskiego i jego dramatyczna walka o tożsamość narodową, losy Armenii, odrębnej religijnie i nękanej przez silniejsze państwa ościenne, m.in, przymusowo islamizowanej, rzucone na tło konfliktów Persji z imperium osmańskim stanowią treść kroniki Arakela.
Dla czytelnika polskiego szczególne znaczenie mieć będą te fragmenty Księgi, w których autor porusza sprawę wzburzenia, jakie wśród Ormian lwowskich wywołał fakt zawarcia przez biskupa Mikołaja Torosowicza unii z Rzymem. Wielką zaletą Księgi jest dbałość Arakela o prawdę historyczną w połączeniu z barwnością i plastycznością opisu, mnóstwem szczegółów rodzajowych i pełną poezji, oryginalną stylistyką. [nota na okładce] Wydawnictwo: PIWObjętość: 608 str.Format: 155 x 210 mmStan ogólny: bardzo dobry. Usterki: minimalne uszkodzenia obwoluty