Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KSIĘŻNICZKA_____ Z. Urbanowska_____ bdb____/opis/

16-05-2014, 20:34
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.99 zł     
Użytkownik GordonNinja
numer aukcji: 4217924985
Miejscowość Internet
Wyświetleń: 1   
Koniec: 16-05-2014 20:24:22

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1991
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Moje inne aukcjeDodaj mnie do ulubionych





















Witam, polecam książkę

~Księżniczka
~





  • Autor: Zofia Urbanowska


STRON - 174

ILUSTRACJE - M.CWIERZYŃSKA

OKŁADKA - MIĘKKA

    • Wydawnictwo Tenten




Księżniczkapowieść społeczno-obyczajowa autorstwa Zofii Urbanowskiej, wydana w 1886 roku. Powieść uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie im. Pauliny Krakowowej, ogłoszonym w 1882 roku przez "Tygodnik Ilustrowany".

Treścią utworu są losy Helenki Oreckiej, córki zubożałego szlachcica. Wychowana w zbytku, powierzchownie wykształcona, nieprzygotowana do samodzielnego życia, z powodu całkowitego bankructwa ojca musi podjąć pracę zarobkową. Zatrudniona w firmie ogrodniczej należącej do rodziny Radliczów, trafia w środowisko ludzi skupionych na pracy, pozornie oschłych i pozbawionych cech, które ona postrzega jako atrakcyjne. Z czasem dostrzega ich patriotyczną postawę, przejmuje ich ideały i uczy się być wartościowym, samodzielnym członkiem społeczeństwa.

Utwór, propagujący emancypację kobiet i inne idee pozytywizmu, jest powieścią tendencyjną, jednak główna bohaterka właściwą postawę nabywa w toku przeobrażeń wewnętrznych, nie będąc od razu gotowym wzorem do naśladowania – z tytułowej rozpieszczonej "księżniczki" zmienia się w dojrzałą i świadomą swoich obywatelskich zadań kobietę. Ta psychologicznie uzasadniona przemiana wyróżnia Księżniczkę na tle podobnych powieści tego okresu. Powieść ukazuje także przemiany społeczne i obyczajowe w okresie rozwijającego się kapitalizmu.

Powieść została nagrodzona w konkursie "Tygodnika Ilustrowanego" na utwór, którego celem miało być przedstawienie obrazu i wzoru dojrzałej kobiety, a kobieta przedstawiona być miała na polu właściwego jej działania w rodzinie lub poza jej obrębem.

Księżniczka zyskała sporą popularność, była wielokrotnie wznawiana. Została także przełożona na język francuski (Paryż 1896)[1].

( źródło : Wikipedia)

Platynowy egzemplarz "Księżniczki" powinien spoczywać w Sèvres pod Paryżem jako wzorzec idealny powieści pozytywistycznej.

Kilkunastoletnia panna Helenka przywykła do życia w luksusie. Kochający rodzice, służba, różowy pokoik, książki, marzenia o balach i wielbicielach.

Tuż po "jej pierwszym balu" okazuje się, że zacna, lecz szalenie nierozsądna rodzina Helenki znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. Panienka, biorąc przykład z dzielnych bohaterek ulubionych romansów, postanawia wyjechać do Warszawy i zarobić na własne utrzymanie.

Sprawa okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało: salonowe wykształcenie Helenki (francuski, fortepian itp) okazuje się kompletnie nieprzydatne w znalezieniu pracy. Tylko dzięki ładnemu charakterowi pisma dziewczyna znajduje nudną pracę biurową.

Trafia do solidnego, mieszczańskiego domu, w którym panują zasady szokujące dla rozpieszczonej jedynaczki. Gospodarze - państwo Radliczowie - żyją skromnie i pracowicie, oszczędzając każdy grosz. Panny Radliczówny same się czeszą, ubierają i (o horrendum!) same cerują swoją bieliznę. Każde nierozsądne zachowanie Helenki (np. wyrzucenie przez okno kawałka mydła) powoduje wygłoszenie długiego, umoralniającego kazania przez kogoś z rodziny. Niepunktualność, rozrzutność, lenistwo - to dla nich grzechy niemal niewybaczalne.

Na szczęście Radliczowie nie są bezdusznymi dusigroszami - dużo czytają, cytują poezję, grają pięknie na fortepianie.

Helenka, początkowo załamana ponurym otoczeniem, powoli zaczyna rozumieć rodzinę Radliczów i sama zmienia się pod ich wpływem w osobę pracowitą i myślącą.

Kiedy przywyknie się do nieznośnie sztucznego i napuszonego sposobu mówienia bohaterów, "Księżniczkę" czyta się całkiem przyjemnie. Ja sięgam po nią, kiedy ogarnia mnie lenistwo i sama potrzebuję strofujących kazań państwa Radliczów.

---
* Tytuł jest cytatem z wiersza Pauliny Krakowowej "Kobieta", cytowanego przez jednego z bohaterów "Księżniczki". Powieść Urbanowskiej została nagrodzona w konkursie upamiętniającym twórczość Krakowowej.

/źródło" biblionetka/

.







Stan bardzo dobry - ( Książka pochodzi z mojej zlikwidowanej biblioteki, stąd minus za pieczęcie pobiblioteczne; poza nimi brak śladów użytkowania.Nigdy nie czytana. )

Książka,podobnie jak inne, zabezpieczona folią; stąd nie najlepsza jakość zdjęcia, ale okładka w idealnym stanie.

Poniżej real foto

















Moje komentarzeNapisz do mnie