Najlepsza powieść kryminalna 2002 według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej
Kryminały Erikssona to mistrzostwo gatunku.
Henning Mankell
Czytelnicy, którzy będą tęsknić za słynnym szwedzkim detektywem Kurtem Wallanderem Henninga Mankella mogą odnaleźć skandynawską posępność w kryminałach Kjella Erikssona – w surowej prozie doskonale oddającej ducha chłodu i pustki samotnego, zimowego krajobrazu.
„New York Times”
Kjell Eriksson po prostu rządzi dziś szwedzkim kryminałem. „Uprawia” swój własny styl i „pielęgnuje” (jest przecież ogrodnikiem) całą gamę postaci, o wiele bardziej autentycznych i prawdziwych niż u innych skandynawskich autorów.
„Gelfe Dagblad”
Kjell Eriksson to najjaśniejsza gwiazda na firmamencie szwedzkiej literatury kryminalnej.
„Västerviks-Tidningen”
Kjell Eriksson pisze kryminały, w których stawia diagnozę zmian zachodzących w dzisiejszym społeczeństwie.
„Uppsala Nya Tidning”
Kjell Eriksson z każdą powieścią potwierdza, że jest mistrzem suspensu i społecznego realizmu.
„Östgöta Correspondenten”
Księżniczka Burundito mroczna opowieść o współczesnym społeczeństwie, w której jasnymi przebłyskami są nieliczne moralne i uczciwe postaci.
„Sydsvenska Dagbladet”
Księżniczka Burundi zachwyca zagadkową, inteligentną intrygą i powściągliwą melancholią języka.
„The Washington Post”
Uppsala, grudzień. Zima uderzyła w całą mocą. Berit Jonsson krąży niespokojnie po pokoju, wygląda przez okno, wypatrując męża w szybko zapadającym zmroku. Jest wieczór, John powinien już dawno być w domu...
Następnego ranka w śnieżnej zaspie zostaje znalezione ciało – zmasakrowane i okrutnie okaleczone. Policja rozpoznaje Johna Jonssona, znanego także jako Mały John. Dawniej niejednokrotnie miewał konflikty z prawem, potem jednak się zmienił – dzięki Berit: założył rodzinę, znalazł pracę, i z pasją oddawał się swojemu hobby: hodował tropikalne ryby akwariowe. Może i nie był aniołem, ale czym zasłużył sobie na tak straszliwą śmierć? Co ukrywał przed swoimi najbliższymi? I czy jego żona, syn i brat wiedzą coś, co może pomóc rozwiązać zagadkę? Jedno jest pewne: Johna zabił ktoś, kto nienawidził go z całego serca…
Policja angażuje się w śledztwo, ale wszystkie tropy zawodzą. Inspektor Haver zwraca się o pomoc do komisarz Ann Lindell. Ann niechętnie włącza się w śledztwo: jest na urlopie macierzyńskim, opiekuje się synkiem sama i właśnie zbliżają się święta... Sądzi jednak, że to prosta sprawa. Ale im bardziej się w nią zagłębia, tym więcej napotyka pytań. Nie tylko John miał swoje tajemnice, a zagadka brutalnego zabójstwa sięga w przeszłość - jego i jego rodziny…
Kjell Eriksson to jeden z największych szwedzkich mistrzów kryminału. Pochodzi z Uppsali (gdzie przez wiele lat zajmował się ogrodnictwem i był aktywistą rolniczych związków zawodowych) i tu rozgrywa się akcja jego powieści. Serię z komisarz Ann Lindell - dziś dziesięciotomową i wydawaną w 14 krajach - rozpoczął w 1999 roku książką Den upplyste stygen, uznaną za najlepszy debiut roku przez Szwedzkę Akademię Literatury Kryminalnej. Księżniczkę Burundi, czwartą powieść w serii, Szwedzka Akademia Literatury Kryminalnej uhonorowała w 2002 roku nagrodą dla najlepszego kryminału roku. Siedem książek z cyklu było nominowanych do tej nagrody.
Powieści Kjella Erikssona to mistrzowski przykład realistycznej tradycji szwedzkiego kryminału. Sensacyjna zagadka jest pretekstem do obserwacji społeczno-obyczajowych, a obraz codziennego życia - tłem trzymającej w napięciu fabuły. Kjell Eriksson ukazuje mroki skandynawskiego nieba i ludzkiej duszy, maluje psychologiczne portrety ludzi – prawdziwych, nie zawsze z „czystym kontem”, i miasta - Uppsali, jakiej nie znamy, daleko od zabytkowej katedry czy uniwersytetu.
W Księżniczce Burundi zabiera nas gdzieś na obrzeża zasypanego śniegiem miasta, gdzie toczy się okrutna zabawa w kotka i myszkę, która wymyka się spod kontroli policji i wciągniętej wbrew woli w śledztwo komisarz Ann Lindell, która stała się już w Szwecji jedną z najbardziej lubianych bohaterek literackich.