Przedmowa
Poradnik inżyniera tom Przemyśl tłuszczowy stanowi dalszą pozycję w serii Poradników inżyniera, wydawanych przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
Obecny Poradnik dotyczy przemysłów przetwarzających tłuszcze do celów spożywczych i technicznych. W ostatnich latach brak było publikacji w tej dziedzinie, dlatego niniejsza pozycja jest niezmiernie potrzebna w piśmiennictwie technicznym. Jest ona w zasadzie kontynuacją uprzednich wydawnictw, takich jak Technologia tłuszczów roślinnych St. Namysłowskiego (1952 r.), Poradnik pracownika przemysłu tłuszczowego (1958 r.) i innych, lecz jednocześnie odbiega od nich treścią, gdyż zawiera duży zasób nowych wiadomości, związanych bezpośrednio z rozwojem przemysłu tłuszczowego w latach po ukazaniu się wymienionych publikacji. A właśnie w tych latach postęp techniczny przemysłu był specjalnie intensywny, zarówno w kraju, jak i za granicą, i obejmował dziedzinę badań naukowych w zakresie chemii tłuszczów, ich wartości żywieniowej i użytkowej oraz wprowadził nowe metody analityczne, które pozwoliły na lepsze poznanie budowy i własności tłuszczów. W tym czasie przebudowano również większość działów produkcyjnych, zastępując urządzenia okresowe zautomatyzowanymi liniami ciągłymi, oraz usprawniono technologię procesów produkcyjnych, zwiększając znacznie asortyment wytwarzanych wyrobów.
Okoliczności te wpłynęły w sposób decydujący na strukturę Poradnika, w którym należało podać w sposób skondensowany bardzo obszerny materiał, odpowiadający unowocześnieniu przemysłu. Ponadto brak w piśmiennictwie krajowym aktualnych wiadomości o przemyśle tłuszczowym wymagał podawania informacji bez możliwości odwoływania się do pozycji literaturowych. Przy opracowywaniu Poradnika wykorzystano piśmiennictwo krajowe ogólne oraz specjalistyczne zagraniczne, a także obowiązujące zarządzenia, normy, prospekty, opisy patentów itp.
Zgodnie z założeniami przyjętymi przy przygotowywaniu Poradników inżyniera opracowano tom Przemyśl tłuszczowy niemal encyklopedycznie, ograniczając się do informacji podanych głównie w postaci rysunków, tablic i wzorów.
Poszczególne rozdziały opracowano z założeniem, że Poradnik będzie służyć w codziennej pracy inżynierom zatrudnionym w laboratoriach, technologom, mechanikom, energetykom, automatykom z przemysłu, ośrodków naukowo-badawczych i biur projektowych.
Pierwsze trzy rozdziały: Chemia i własności tłuszczów, Analiza tłuszczów oraz Surowce zawierają podstawowe wiadomości o tłuszczach i metodach ich badania. Będą one pomocne przede wszystkim w pracach doświadczalnych i naukowo-badawczych.