OPIS - PEŁEN SPIS TREŚCI, ZDJĘCIA. WYSYŁKA ZA POMOCĄ PP.
KLIKNIJ ŻEBY PRZEJŚĆ OD RAZU DO SPISU TREŚCI
Wstęp
Etymologia
i zarys historyczny
zecerstwa
Żegota Wywiałkowski w swoim dziełku adresowanym w 1865 r. „Obecnym i przyszłym towarzyszom czcionkarstwa polskiego11 pisał: „...Czystość języka jest zaszczytem każdego narodu, jeżeli zdolny jest własną mową bez pomocy obcych wyrażeń wysłowić się. Słowiańskiego szczepu język jest najbogatszy w wysłowienia, a zwłaszcza jego narzecze, poiska mowa, która więcej jest wykształconą, posiadając własne większego rozmiaru od innych plemion piśmiennictwo, uprawy kilkowiekowej w wszelkich gałęziach umiejętności - a jednak przez zaniedbanie i to z góry naśladownictwo, wiele i bardzo wiele posiada obczyzny;M.
„ObczyznaI( przyjęła się w słownictwie zecerskim (również . w drukarstwie i współczesnej poligrafii) od początków jego istnienia w Polsce. Polska była ósmym z kolei krajem europejskim, w którym upowszechniło się drukarstwo wynalezione w XV stuleciu przez Jana Gutenberga z Moguncji; zecerstwo jest istotną częścią tego wynalazku. Technikę tę przynieśli na ziemie polskie drukarze pochodzenia niemieckiego. Znaleźli w Polsce sprzyjające warunki, szybko się polonizowali i jednocześnie wraz z rodzimymi drukarzami wprowadzali niemieckie nazewnictwo związane z drukarstwem.
Pojęcie „zecerstwofl oraz wyrażenia „zeceK1, „zecerniał, „ze-cerskr itp. wywodzą się z czasownika niemieckiego „setzen11 (składać, układać, stawiać i in. znaczenia) i pochodnych „der
Z. Wywiałkowski: Słowniczek wyrażeń w zawodzie czcionkarstwa polskiego używanych i używać się mogących. Warszawa: nakł. autora 1 881.
7
Oprawa: twarda
Format: 15x21 cm
Ilość stron: 242 str.
Nakład: egz.
Stan: +db przytarcia brzegow okladki, slad z tylu okladki, zawartosc ladnie zachowana
Tytuł - autor - wydawnictwo ZECERSTWO 1
Inwentarium
Mieczysław Druździel, Tadeusz Fijałkowski
Wrocław - Warszawa Kraków - Gdańsk - Łódź Zakład Narodowy imienia Ossolińskich Wydawnictwo 1988
Spis treści:
Spis treści
Wstęp 7
Etymologia i zarys historyczny zecerstwa 7 Jednostki wielkości typograficznych 15 Współczesne procesy zecerskie 25
Materiały zecerskie 27
Wyposażenie i stanowiska zecerskie 27
Technologia składania ręcznego 32
Technologia składania maszynowego 36
Organizacja i przebieg procesu zecerskiego 40
Wybrana literatura 45
Inwentarium zecerstwa 47
Ryciny (ryc.) lub/i rysunki (rys.), ilustracje (il.), fotografie (fot.) :
rys
KLIKNIJ ŻEBY WRÓCIĆ DO GÓRY STRONY
"Moja strona" w Allegro
Zobacz inne moje aukcje - SZUKAJ W PRZEDMIOTACH UŻYTKOWNIKA - szybkie wyszukiwanie podobnych tytułów
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynik kompresji jpg. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy literowe - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam i liczę na wyrozumiałość.