KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI 1763–1813,
zespół autorów: prof. dr hab. Zbigniew Wawer, prof. dr hab. Jarosław Czubaty (Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej Nieuważny (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń), dr n. med. Maria Turos (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Roman Matuszewski, Jarosław Pych, Izabela Prokopczuk-Runowska, dr Janusz Wesołowski,
wyd. Muzeum Wojska Polskiego & Bellona SA, Warszawa 2013,
format 235 mm x 295 mm, papier kreda, oprawa twarda,
ss. 152 + liczne repr. dokumentów i fot. czarno-białe i kolorowe + pudło tekturowe.
Stan bardzo dobry (książka nie czytana!).
SZCZEGÓŁY – patrz załączone skany!!!
UWAGA!!! Cena NIŻSZA niż w księgarniach (73,00 zł)!!!
Niekonwencjonalny, przepięknie wydany album o jednym z najsłynniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej! Losy tej postaci opowiedziane zostały m.in. poprzez aspekt kolekcjonerski – pamiątki, broń i mundury związane z księciem Józefem Poniatowskim!
Album „Książę Józef Poniatowski” to bogato ilustrowana publikacja o jednym z najważniejszych dowódców XVIII i XIX wieku. Bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, naczelny wódz Wojska Polskiego w Księstwie Warszawskim, od 1813 marszałek Francji, karierę wojskową rozpoczął w 1780 w armii austriackiej, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. 1789 po odejściu ze służby austriackiej wstąpił do Wojska Polskiego. Wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792, dowodząc wojskami koronnymi na Ukrainie, gdzie stoczył zwycięską bitwę pod Zieleńcami. Po przystąpieniu króla do Targowicy podał się do dymisji. 1806 po utworzeniu Księstwa Warszawskiego mianowany ministrem wojny. 1809 dowodził 16-tysięcznym wojskiem Księstwa w czasie wojny austriacko-polskiej, odnosząc taktyczny sukces nad 32-tysięcznym korpusem austriackim w bitwie pod Raszynem. Przeniósł działania wojenne na teren Galicji. Wojna zakończyła się pełnym sukcesem strony polskiej. Dowodząc 5 korpusem wziął udział w kampanii moskiewskiej Napoleona I. Kontuzjowany w czasie walk o Moskwę powrócił do Warszawy. Osłaniając odwrót wojsk francuskich po przegranej „bitwie narodów” pod Lipskiem (1813), wielokrotnie ranny, utonął w Elsterze.
|