Album wyróżniony laurem publiczności i nagrodą za rysunki na Festiwalu Komiksu w Angouleme.
Paryż, 1871 rok. Trwa Komuna Paryska, wielkie powstanie ludowe, skierowane przeciwko pruskim okupantom i wspieranemu przez nich prawicowemu rządowi Adolphe'a Thiersa.
Oddziały Thiersa atakują zajęty przez komunardów Paryż. Pośród walk i krwawych represji armii na mieszkańcach stolicy, toczą się prywatne rozgrywki. Bassicoussé, zastępca szefa tajnej policji, jest opętany jedną myślą: pomścić śmierć swej przybranej córki i odnaleźć jej zabójcę, porucznika Tarpagnana. Równocześnie policjant Barthélemy prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa kobiety. W tym samym czasie banda znad kanału Ourcq planuje kolejny napad...
Huk dział, krew i łzy - w adaptacji powieści Jeana Vautrina, twórca komiksu Jacques Tardi nie szczędzi nam niczego: ani odwetowych masakr dokonywanych przez armię francuską na ludzie paryskim, ani odwetowych egzekucji, dokonywanych przez komunardów na zwolennikach prawicy. Paryż zostaje utopiony we krwi.
Nie było łatwo ożywić epizody z życia ludzi uwikłanych w wielką historię, szczególnie że Komuna to zapomniany jej okres. O dziwo, ten zryw ludowy w większości opracowań historycznych nie jest w ogóle poruszany. Dlatego Krzyk ludu stara się nam ukazać prawdziwe wydarzenia. Poznajemy nadzieje i rozczarowania mieszkańców paryskich ulic, którzy walczyli do końca, mając do stracenia jedynie biedę, w której ich uwięziono.
Nawet jeśli czytelnik zapamięta nazwiska jedynie kilku autentycznych, a występujących w komiksie postaci, to już będzie sukces dla autorów, którzy chcieli przypomnieć epokę zapomnianą przez historyków.
Jednak na plan pierwszy są wysunięci nie sławni ludzie, ale zwykłe osoby, uwikłane w potęgujący się chaos. Część z nich nawet nie rozumie racji, dla których przelewana jest krew. Próbują przeżyć, dokonać zemsty lub umknąć przed nią, rozwiązać zagadkę kryminalną, wzbogacić się.
Jean Vautrin i Jacques Tardi dali nam prawdziwą lekcję społeczną, w której oprócz historycznych nawiązań odmalowali portrety postaci mówiących barwnym językiem ulicy. Krzyk ludu to coś więcej niż powieść graficzna, to hołd oddany ludzkości.
Polskie wydanie obejmuje wszystkie cztery tomy wydania francuskiego:
Les Canons du 18 mars
L’Espoir assassiné
Les Heures sanglantes
Le Testament des ruines
Wydawnictwo: Egmont
Tytuł oryginalny: Le cri du peuple
Wydawca oryginalny: Casterman
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 320
Format: 295x240 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-[zasłonięte]-3701-8
Wydanie: I