Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KRZYŻANOWSKI - WIEK XX ZARYS DZIEJÓW 1947

19-01-2012, 15:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 2030724467
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 14-01-2012 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

SPIS TREŚCI


Str. CZĘSC I. ZNAMIONA PRZEWROTU
ROZDZIAŁ I
Fragment przebiegu wypadków. (Przedmowa) . , . 9
ROZDZIAŁ II
Stulecie pokoju i liberalizmu (1815—1914) ... 13 ROZDZIAŁ III
Okres wojen, dyktatur, demokracji ...... 38
CZĘŚĆ II. UPADEK NIEMIEC
ROZDZIAŁ IV
Polityka zagraniczna i militarna Niemiec cesarskich . . 63 BOZDZIAŁ V
Gloryfikacja waiki o byt w Niemczech .... 102
ROZDZIAŁ VI
Adolf Hitler 13 4
ROZDZIAŁ VII
Polityka zagraniczna i militarna Niemiec narodowo-socja-
listycznych . 142
ROZDZIAŁ VIII
Ustrój polityczny Rzeszy narodowo-socjalistycznej - . 183 CZĘSC III. ANGLOSASI ROZDZIAŁ IX
Obyczaje polityczne Anglosasów ...... 218
ROZDZIAŁ X
Woodrow Wilson ......... 254
ROZDZIAŁ XI
Społeczność narodów języka angielskiego. (The English. —
spcaking Empire) 272
CZĘŚĆ IV. PRZED JUTREM ROZDZIAŁ XII
Zmarnowanie zwycięstwa .... ... 301
ROZDZIAŁ XIII
,,Wygramy wojnę, wygramy pokój" . . . . .335
INDEKS OSOBOWY . 351
CORRIGENDA 355


ROZDZIAŁ I Fragment przebiegu wypadków
(Przedmowa)


Postawiłem sobie za zadanie zobrazować dzieje dwu-dziestopięciolecia 1914—1939, Wypadki ówczesne korzeniami swymi tkwiły głęboko w przeszłości. Przedstawiłem ich ro¬dowód, ażeby je wyjaśnić w miarę sił i możności. Uwzględ¬niłem wyniki wojny, rozpoczętej w roku 1939 gwoli zaokrąg¬lenia rozważań. Ograniczyłem moje pole widzenia do sfery politycznej, szeroko zakreślonej. Ustroje państw, obyczaje polityczne, systemy moralności politycznej, dostarczyły mi głównego wątku opowiadania. Przedmiotem mych zaintere¬sowań były także zmiany gospodarcze i ludnościowe. Pomi¬nąłem strategiczny i taktyczny przebieg wojen.
Przeciwstawiłem wiek poprzedni i bieżący w ramach ogólnej charakterystyki, zawierającej rzut oka na znamiona zasadnicze ewolucji stosunków w łych dwóch okresach czasu. (Cz. I). Uściśliłem ogólne ujęcie rozwoju przedstawieniem polit yki niemieckiej i ang] osaskiej w głównych zarysach. (Cz. II i III). Takie zwężenie tematu wynikło z chęci oma¬wiania wyłącznie procesów zamkniętych w sobie z wyłącze-niern będących w toku. Pisząc miałem oczy zwrócone ku przeszłości. Unikałem jak ognia problemów stojących na po-iządku dziennym, by nie popaść w ogień teraźniejszych spo¬rów politycznych.
Zniszczenie Niemiec było ośrodkiem najnowszych wy¬padków. Stanowi zarodek przyszłych. Rozrost potęgi niemiec¬kiej na przełomie XIX i XX wieku wzbudził obawy państw innych. Czuły się zagrożone zbrojeniami niemieckimi. Nie wierzyły w ich defensywne przeznaczenie. Brały pod uwagę ewentualność zaborczego wystąpienia Niemiec. W wyniku

dwóch wielkich wojen światowych doszło do unicestwienia potęgi niemieckiej na dłuższy przeciąg czasu. Z jej gruzów wyrósł świat nowy, radykalnie odmienny od poprzedniego układu sił na szachownicy politycznej.
Pogrom Niemiec stanowi fazę rozwoju historycznego ukończoną z rozumiejącym się samo przez się zastrzeżeniem, które mimo tego wymieniam, aby uniknąć wszelkich niepo¬rozumień, że i ta odwrócona przed chwilą karta historii, po¬dobnie jak inne, żyć będzie w pamięci ludzkiej i w swych następstwach.
Pobicie Niemców było po części dziełem Anglosasów. Ich polityczne współdziałanie uważam za całość w sobie zamkniętą. Ostatnio swym ostrzem zwrócone przeciw Niem¬com, weszło obecnie w nową fazę. Dziś skierowane jest ku utrzymaniu solidarności sprzymierzeńców w interesie zacho¬wania pokoju po jak najdłuższe lata. Dyplomaci angielscy i amerykańscy nie akcentują swego współdziałania, ażeby nie wzniecać nieufności rosyjskiej. Nie chcą być podejrzani o jednoczenie się przeciw Rosji radzieckiej.
Wybór między dwoma ewentualnościami stanowi istotną treść teraźniejszości. Albo dalsza solidarność sprzymierzeń¬ców nie zawiedzie, albo dojdzie do częstej w dziejach walki między sprzymierzeńcami o podział łupów. Niemcy nie będą samoistnym partnerem w dokonywaniu wyboru.
Zwróciłem szczególną uwagę na losy Niemiec i Stanów Zjednoczonych, wyrażające na j jaskrawiej przeciwieństwo klęski i zwycięstwa. Niemcy rozpoczynając wojnę w r. 1939 wystawiły program pochodu na wschód, podboju i kolonizo-wania ziem polskich oraz rosyjskich. Skończyło się na tym, że pograniczne obszary niemieckie są kolonizowane przez zwycięskich przybyszów ze wschodu. Żadne z państw wal¬czących po stronie Niemiec nie straciło swej samoistności państwowej. Niemcy ją straciły. Wyszły z wojny jako kraj najbardziej pobity. Stany Zjednoczone ■—■ jako najbardziej zwycięski, albowiem, ich ubytki w ludziach i w majątku były małe w porównaniu z ofiarami krwi i mienia państw innych. Potęga wojskowa Stanów osiągnęła górujący poziom w chwili ukończenia wojny.
Prezydent Woodrow Wilson wysłał po raz pierwszy woj¬ska Stanów Zjednoczonych do Europy przeciw Niemcom.

Adolf Hitler pchnął Niemcy do zbrojnego odwetu. Podziwiam kunszt polityczny Franklina D. Rooseyełta i Winstona Cbur-chilla. Ci dwaj przedstawiciele doktryn mniej sztywnych, bardziej zdolni do kompromisu, zasługują w wyższej mierze na miano mężów stanu. Przeciwstawiłość ścierających się systemów moralności politycznej znalazła charakterystyczny a zarazem reprezentatywny, pełny i dobitny wyraz w osobach Wilsona i Hitlera.
Zieje pustką w moim obrazie rzeczywistości. O Rosję po¬trąciłem tylko w rozmiarach na jkoniecznicj szych dla wytłu¬maczenia przebiegu wypadków. Miałem po temu powody. Pisałem o ukończonych procesach historycznych. Wzlot Rosji jest dzieckiem najnowszej doby. Znajduje się w pełni roz¬woju. Jeden z historyków angielskich w książce teraz ogło¬szonej wyróżnia okres do r. 1939 jako pochód wzwyż Niemiec (,,ascendancy of Germany") 'i okres po r. 193'!, którego treścią pochód wzwyż Rosji („ascendancy of Russia").
Jeszcze w jesieni 1938 r. Rosja nic została zaproszona do uczestniczenia w konferencji monachijskiej. Jeszcze wówczas nie odzyskała utraconej w pokoju brzeskim, zawartym w je¬sieni 1917 r., rangi wielkiego mocarstwa. Konferencja mo¬nachijska, sankcjonująca zabór Sudetów czeskich przez Hit¬lera, staje się punktem zwrotnym w układzie sił politycznych. W roku następnym zaczyna się ekspansja mocarstwo wości rosyjskiej. Rosja wyrasta na potęgę wszechświatową. Rosja nigdy nie była tak potężna jak Rosja radziecka. Aleksander I wyparł z Europy Napoleona. Generalissimus Stalin —■ Hitlera. Rosja Aleksandra I i Mikołaja nie promieniowała swą mocą tak daleko jak Rosja Stalina, Gen. Stalin uzbroił Rosję do wojny lepiej niż Mikołaj II.
Gen. Stalin spośród czynnych mężów stanu, stojących na czele wielkich mocarstw, jest tym, który utrzymuje się bez przerwy dłużej niż inni u steru rządów nie z tytułu dzie¬dzictwa, jeno dzięki osiągnięciu niezwykłych sukcefeow. Stalin objął władzę przed dwudziestu kilku laty, mniej więcej równocześnie z Mussolinim. Z początkiem r. 1933 F. D. Roose-velt. osiadł w waszyngtońskim Białym Domu, a Hitler w ber¬lińskim pałacu kanclerskim. Winston Churchill dopiero w r. 1939 wszedt do gabinetu jako minister marynarki. W kwietniu roku 1945 zmarli F. D. Roosevel!, Mussolini i Hi-

tler1). Z końcem lipca lego samego roku Winston Churchill przestał być premierem na wskutek ujemnego wyniku wybo¬rów dla stronnictwa konserwatywnego, którego był przywódcą. Jeden Stalin ostał się przy władzy2). Obyczajem historyków piszę o wodzach narodów, zmarłych i nieczynnych, z pomi¬nięciem żywych i działających, choćby szczególnie wybit¬nych i choćby zachodziło prawdopobieństwo, iż ich dalsza rola historyczna będzie pierwszorzędnym współczynnikiem rozwoju wypadków.
Trudno mi było zastanawiać się bliżej nad zagraniczną polityką rosyjską, ponieważ nie miałem zamiaru uwzględnić polskiej. I w tym wypadku sprawa jest w toku, a nawet do¬słownie: r,sub iudice lis est". Pojawił się ostatnio dekret na¬szego rządu, zapowiadający sąd nad winnymi klęski wrześ¬niowej i faszyzacji ustroju. Nie chciałem przesądzać wyroku.
Jeszcze jeden powód utrudniał mi pisanie o polityce za¬granicznej Polski i Rosji. Materiał urzędowy, na ten temat ogłoszony, jest szczupły, w porównaniu z obfitością źródeł, wyjaśniających poczynania państw innych.
Wykorzystałem przede wszystkim ogłoszone drukiem ustawy i układy międzynarodowe oraz publikacje i prze¬mówienia polityków na naczelnych stanowiskach. Chciałem uwydatnić zasadnicze, notoryczne zręby dziejów bez potrą¬cania o sporne szczegóły. Mniemam, iż dostępne mi źródła i literatura stanowiły materiał, wystarczający do opracowania w ten sposób ujętego tematu.
Z antytez usiłowałem wykuć syntezę. Ambicją moją było napisanie książki tworzącej całość. Jeśli dotrze do rąk Czy¬telników — proszę o zwrócenie uwagi na łączność i wza¬jemne uzupełnianie się trzech pierwszych i ostatniego roz¬działu. Środkowe są jakby ilustracją początkowych i końco¬wych ogólnych wywodów.
Pisałem w Niedziele Palmowa 1946 r.


ROZDZIAŁ II
Stulecie pokoju i liberalizmu
(1815—1914)


Spór o zasadnicze znamiona toku wydarzeń. ■—■ Tanie wojny, za¬sobne skarby państw. — Wzrost pokój owości, bezpieczeństwa życia i mienia, liberalizmu ustrojów politycznych. — Upowszechniają się swo-Lody obywatelskie, jawność życia publicznego, parlamentaryzm, prawo¬rządność, podział władz, współudział ogółu w rządach. — Wpływ dodatni wzrostu moralności publicznej na moralność prywatną. — Zanik łapow¬nictwa. — Spaciok przestępczości. — Humanitaryzm. —- Umiędzynarodo¬wienie życia i pieniądza, wymiany towarów i kapitałów, dobrowolnego przesiedlania się ludności. — Wzrost, bogactwa. — Demokratyzacja kre¬dytu, oświaty, użycia, zrównanie ludzi wobec starości i śmierci. — Nie¬bywały przyrost ludności. — Postęp wywołał więcej rozczarowań tiiż zadowolenia. ■—■ Powodzenia źródłem megalomanii. -— Nabrzmiewanie entagonizmów zwiastunem burzy.


ROZDZIAŁ III.
Okres wojen, dyktatur, demokracji.


Przewidywania Condorceta i Burkego. — Koniec okresu .odkryć. — Kosztowność wojen totalnych. ■—■ Wzrost dynamizmu w przebiegu wy¬padków. — Rozpiętość falowań fortuny coraz większa. — Ustrój poli¬tyczny i klasowy jednych krajów mało się zmienił, radykalnie — bardziej wojną dotkniętych. — Postępy techniki, uprzemysłowienia, koncentracji ludności w miastach trwają nadal. —• Rośnie preponderancja warstwy urzędniczej i robotniczej. — Zmierzch własności prywatnej, liberalizmu, monarchii, arystokracji i burżuazji. — Zahamowanie przyrostu ludności, migracji dobrowolnych, procesu bogacenia się. ■—■ Umiędzynarodowienie życia zanika., —■ Upadek Europy. — Czy i o ile ziściły się programy, usta¬lone w deklaracjach praw obywatelskich rewolucji amerykańskiej i francuskiej. — Bezpieczeństwo zmniejszyło siq. — Nierówności wzrosły


ROZDZIAŁ IV
Polityka zagraniczna i militarna Niemiec cesarskich


Wojny dwudziestego wieku wojnami światowymi. — Rodzą pro¬blem państwa wszechświatowego. — Rozrost potęgi i zbrojeń niemiec¬kich, zakłócający równowagę sił politycznych, przyczyną wybuchu wojny w r. 1914. — Anglia strażnikiem równowagi europejskiej. ■— Odrębność stylu politycznego oraz imperializmu Anglosasów i Niem¬ców. — Wilhelm II., „The War Lord". — Th. Morus o sposobach prowa¬dzenia wojny przez Anglików (1516). — Strategia ofensywna Niemców, dcfcnsywna Anglików. — Bismarck jednoczy orężnie Niemcy wbrew demokratycznemu programowi .federalistów —- 'Pierwszeństwo 'Niemiec w Europie. — Umiar i stanowczość Bismarcka — Trójprzymierze i zwią¬zek trzech cesarzy. — Chwiejność Wilhelma II. — Niemcy przeceniają swe zwycięstwa, — Ryzykowność zerwania z Rosją i z Anglią. ■— Anglia tworzy trójporozumienie. —■ Niemiecki plan przemarszu przez Belgię. — Rokowania angielsko-niemieckie o współpracę polityczną i ograniczenie zbrojeń morskich. — Niemcy przeciwni rozbudowie międzynarodowej organizacji sądownictwa rozjemczego. — Odrzucają pośrednictwo Sta¬nów Zjednoczonych. — Zrywają umowę ze Stanami o ograniczenie wojny łodziami podwodnymi. — Po zatrzymaniu ich pochodu nad Marną wy¬suwają program zdobyczy terytorialnych. — Po ostatecznej klęsce wmawiają w siebie, że wojny nie przegrali militarnie. -— Klęska wzmoc¬niła wśród nich nastroje i poglądy, które ją zrodziły.


ROZDZIAŁ V Gloryfikacja walki o byt w Niemczech


Zazębianie się poglądów na świat i działań politycznych. — Skłon¬ność tworzenia systematyczny cli ideologii politycznych właściwa Niem¬com, obca Anglikom. — Nacjonalizmy umiarkowane i skrajne. — Pa¬triotyzm nic stanowi współczynnika mentalności niemieckiej w XVIII wieku. ■— Nacjonalizm i idea narodu wybranego. — Zwycięstwa albo klęski jej źródłem. —■ Nacjonalizm harmonizowania albo jątrzenia anta¬gonizmów. — Każdemu z nich odpowiada inne pojęcie praw natury. — Morus przeciw moralności podwójnej. -— System Machiavelliego, wy¬wiedziony z ujemnej oceny moralności ludzkiej. — Wprost przeciwny pogląd miarodajny w przeddzień rewolucji francuskiej. — Ówczesne na¬stroje, — Nacjonalizm niemiecki reakcją przeciwko zbrojnej interwencji Napoleona w Niemczech i przeciwko prawom natury, sformułowanym we francuskiej deklaracji praw cziowieka. —- Nacjonalistyczna, reakcja, niemiecka początkowo przejęciem doktryn Machiavelliego. —■ Poprzez zachwalanie walki o byt nawraca do wierzeń plemiennych, całkowicie sprzecznych z chrześcijaństwem i liberalizmem.


ROZDZIAŁ VI Adolf Hitler


Rewolucje dziełem wykolej eńców. — Bezskuteczność zamachów utwierdza wiarą w posłannictwo. —- Autobiografia obroną własną i pro¬gramem. — Biblią Niemców. — Współczynniki powodzenia. — Charakter narodowy i demokracją. — Zdolności retoryczne i demagogiczne schle¬biania ludowi. ■— Słabość i liberalizm przeciwników. — Bezkarność ka¬rygodnej działalności. — Trzy międzynarodówki, kierowane przez Ży¬dów, zgubą Niemców, — Współczynnik magiczny antysemityzmu Hi-tiera. — Sublimowanie megalomanii osobistej i narodowej. — Przekrę¬canie znaczenia słów. — Prawdomówność i autosugestia. — Aktor zgrywa się z rolą. — Monomania i monopartia. —- Wyrachowanie na usługach fanatyzmu. — Maksymalizm i dogmatyzm. — Irracjonalizm. — Doktryna zwarta jednolitością pożądań. — Sprzecznym, ale celowym narzędziem opanowania władzy. — Nadejdzie dzień wolności i chleba. — Próba zastąpienia walki biednych i bogatych klas walką biednych i bogatych narodów. — Stosunek do religii. — Samobójstwo.


ROZDZIAŁ VII
Polityka zagraniczna i militarna Niemiec narodowo-socjalistYcznych


Postulat rewizji granic wschodnich, ustalonych traktatem wersal¬skim, niezmiennym ośrodkiem niemieckiej polityki zagranicznej od roku 1919. ■— Program polityk) zagranicznej stronnictwa narodowo-socjali¬stycznego. — Wódz z góry obciąża Żydów odpowiedzianością za wybuch wojny. — Wykonanie programu. — Orędzie wodza do narodu i świata. -— Prezydent Stanów Zjednoczonych F. D. Roosevelt daje publicznie wyraz ujemny ocenie antysemickiego finansowania zbrojeń przez Niemcy. — Żydzi zakładnikami Hitlera. — Jego dojście do władzy podnosi Rosją do rz^du pożądanego sprzymierzeńca. — Roosevelt i Hitler. — Wpływ soju¬szu niemiecko-japońskiego na politykę Stanów Zjednoczonych. - - Pakt. antykominternowski. ■— Niemiecka generałicja nie wierzy w zwycię¬stwo. —■ Niemcy odrzucają orędzie pokojowe Roosevelta w r. 1939. — Hitler obala barierę polską między Niemcami i Rosją, stworzoną trakta¬tem wersalskim.


ROZDZIAŁ VIII
Ustrój polityczny Rzeszy narodowo-socjalistycznej


Ograniczenie parlamentarnej formy rządu w państwach demokra¬tycznych. — Jej całkowite usuniecie w państwach owładniętych przez dyktatorów. — Niemieccy republikanie wybierają prezydentem przeciw¬nika republikańskiego ustroju. -— Warstwy posiadające popierają Hi¬tlera. — Uchylenie wyraźne lub domniemane postanowień konstytucji. — Centralizacja państwa. — Najlepiej płdlny męski chór świata. -— Mono¬partia. -— Zjednoczenie stronnictwa i państwa. — Opanowanie policji. — Powiqkszenłe jej liczby., kosztu i zakresu działania. ■— Obozy koncen¬tracyjne. — Paragraf aryjski. _—. Honorowi Aryjczycy. ■— Podpdłonie gmachu rady państwa. — Hitler nadaje kierunek polityce zagranicznej. ■—■ Moi duje przeciwników. — Pozbawia kobiety praw politycznych, usuwa je z fabryk. — Przyrost ludności. —■ Przymus wychowania cafej młodzieży w duchu narodowo-socjalistycsnym. ■— Zniesienie wolności religijnej, praworządności, podziału władz, niezawisłości sądownictwa, równoupraw¬nienia obywateli. — Partyjnicy najwyższą, Żydzi i Cyganie najniższe kategorią obywateli. —■ Narodowo-socjalistyczne ustawodawstwo karne. —■ Narodowy socjalizm i plutokracja. ■—■ Przebieg wypadków potwierdza współzależność demokracji i pacyfizmu.


ROZDZIAŁ IX
Obyczaje polityczne Anglosasów


Współdziałanie Anglii i Stanów Zjednoczonych ważnym wydarze¬
niem dwudziestego wieku. — Zbrojenia niemieckie bezpośrednią przyczy¬
ną zbliżenia. — Wspólność języka: literatury, obyczajów, prawa — łącz¬
nikiem obu społeczeństw. — Ich postawa moralna rękojmią sprawnego
funkcjonowania ustroju demokratycznego W obu państwach. -— Rozrost
władzy prezydenta w Stanach, premiera w Anglii. — Przyczyny przed¬
wczesnego złożenia broni przez Francję. — Stosunek władzy wykonaw¬
czej do ustawodawczej w Anglii. — System dwóch stronnictw. — Prze¬
waga ekonomiczna współczynnikiem potęgi wojskowej. — Właściwości
pnglosaskiego podporządkowania się autorytetowi przywódców. ■— Liczny
zastęp przywódców wybitnych charakterem i zdolnościami — źródłem siły
państw anglosaskich. — Promieniowanie demokracji anglosaskich. -— Ich
terminologia polityczna. ■— Anglosaskie i niemieckie metody działania
politycznego. /


ROZDZIAŁ X Woodrow Wilson


Rodowód ideałów Wilsona —Emerson, Th. Roosovell., Bry^n—-Wil¬son, syn kaznodziei, profesor polityki. — Adolf Hitler, Woodrow Wilson, przeciwnymi biegunami moralności politycznej. —■ Wyrzeczenie się pod¬bojów i odszkodowań w imię zapewnienia Stanom Zjednoczonym hege¬monii moralnej i stanowiska sędziego rozjemczego w sporach między¬narodowych. — Następcy Wiisona starają się uniknąć jego błędów. -Podobieństwa i różnice między polityką dyplomatów, obradujących na Konqrcsie wiedeńskim, a dążeniami Wilsona. — Oryginalność i walor jego programu.


ROZDZIAŁ XI
Społeczność narodów języka angielskiego
(The English - speaking Empire.)


Pokojowo współdziałanie jednym ze źródeł powstania i rozrostu Stanów Zjednoczonych. ■ - Ich umowny początek. — Konfederacjo po¬szczególnych Stanów. — Stany Zjednoczone w wyższym stopniu niż inne państwa powiększają swój obszar drogą umownego kupna i wydzierża¬wiania. — Płacą odszkodowania pobitym. ■— Nie wymawiają sobie ani odszkodowań, ani kontrybucji. — Usamodzielniają podbite narody. - -Dążenie do hegemonii kontynentalnej. — Zasada niemieszania się do spiaw europejskich (Waszyngton) i wyłączenia Europy od interwencji w Ameryce (Moriroe). — Stany Zjednoczone odrzucają zasadę równowagi sił (balance of power). — Pokojowość ich polityki wobec Anglii. — Stany i Anglia częściej niż inne państwa poddawały sprawy sporne orzeczni¬ctwu sądów rozjemczych oraz chętnie zawierały umowy o ilościowe i jakościowe ograniczenie zbrojeń. — Stale pokojowe załatwianie sporów między nimi stwarza podłoże łącznego stawania do walki z wrogami. — Liga Narodów, pomyślana jako organ współdziałania i przewagi mo¬carstw anglosaskich.


ROZDZIAŁ XII
Zmarnowanie zwycięstwa


Traktat wersalski: Pax Americantt. — Wpływ anglosaskie] moral¬ności politycznej.— Stany Zjednoczone wypierają się własnego dziecka.— Nie ratyfikują traktatu pokojowego. — Rosja zawiera odrębny pokój 2 Niemcami (pokój brzeski). — Jej niedopuszczenie do rokowań pokojo¬wych W Wersalu opóźniło rozbicie mą solidarności sprzymierzeńców. -Traktat tylko częściowo zgodny z umowami poprzednimi, normującymi zasady przyszłego pokoju. — Na tej podstawie Niemcy i Wiochy od razu wysuwają postulat rewizji traktatu. -—■ Zapoznają korzyści osiągnięte, dzięki stosowaniu zasady samoistnienia narodów. — Nie spełnione za¬powiedzi i prowizoria traktatu. — Pożne ustalenie granic terytorialnych i wysokości odszkodowań, — Starcie się amerykańskiego i europejskiego poglądu na świat w Wersalu. — Układy lokarneńskie uzupełnieniem traktatu wersalskiego. — Austria i Gdańsk ogniskiem przyszłych zatar¬gów. — Radykalne zmiany europejskiej mapy politycznej. — Rozdrobnie¬nie połączone z programem samowystarczalności sprzeczne z postępem techniki. -— Liga Narodów Środkiem zaradczym i strażnikiem pokoju. — Panną bez poyagu. — Anglosaskie nadzieje skuteczności postanowień o samostanowieniu narodów, o rozbrojeniu i bojkocie ekonomicznym zawiodły. — Mała solidarność zwycięskich sprzymierzeńców przyczyną bankructwa Ligi Narodów i traktatu wersalskiego.


ROZDZIAŁ XIII
„Wygramy wojnę, wygramy pokój"


Franklin D. Roosevelt zapowiada uniknięcie błędów przeszłości. —-Pioblcm zachowania pokoju był i będzie problemom moralności politycz¬nej. — Utizymanie solidarności zwycięskich sprzymierzeńców oraz soli¬darności społecznej w granicach państw jedyną rękojmią lepszej przy¬szłości. — Na drodze ku utworzeniu państwa wszechświatowego. ■— Kon¬cepcja United Nations tworem ameryk o ńskim, wzorowanym na United States. — Pokój czy wojna? — Zmniejszenie liczby pańsłw wielkich ułatwia utrzymanie pokoju. —- Przeważy ciężar sił przeciwnych. — Prze-wiót w polityce Stanów Zjednoczonych. — Hegemonia Europy okresem dziejów zakończonych. ■—■ Nastanie nowa era świetności. — Krzyż prosty zwyciężył w walce z Krzyżem łamanym. — Asnyka wizja przyszłości,


WIELKOŚĆ 25,5X18CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 355 STRON.

STAN :OKŁADKA DB,BLOK KSIĄŻKI NIE JEST DOCIĘTY DO RÓWNA,EGZEMPLARZ KSIĄŻKI JEST NIEROZCIĘTY,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN DB/DB+.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / .

WYDAWNICTWO EUGENIUSZA KUTHANA WARSZAWA-KRAKÓW 1947.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE