Przedmowa do trzeciego wydania.Rzecz o „Pauperyzacji" drukowałem po raz pierwszy w krakowskim miesięczniku „Przegląd Współczesny", w zeszytach z czerwca, sierpnia i lipca 1925 r. Przedruk' tych artykułów w formie książki pojawił -się na półkach księgarskich we wrześniu tego samego roku, a w trzy miesiące później był wysprzedany. Trzecie wydanie, które obecnie ogłaszam, uzupełniłem. W poprzednich uwzględniłem stan rzeczy po -dzień 30 czerwca 1925 r. Teraz wciągnąłem w zakres moich rozważań wydarzenia następnego półrocza. Nie dały mi powodu do zmiany zapatrywań, sformułowanych w pierwszem wydaniu kilka miesięcy temu. Pod obuchem nieprzepartej siły faktów, narzucającej się z oczywistością wykluczającą sprzeciw, rozrosło się koło osób, solidaryzujących się z moją diagnozą, a nawet z terapją, przezemnie zalecaną. Nie brakło w ciągu drugiego półrocza 1925 r. oznak, świadczących o pauperyzacji moralnej naszego społeczeństwa. Zubożenie gospodarcze wzrosło w tym czasie.
Czy jednak'spadek śmiertelności nie stanowi dowodu, że zubożenie jest pozorne? W rozdziale V dodałem ustęp zwrócony przeciwko temu rozumowaniu. Nie brak ludzi, którzy pocieszają się powszechnością pauperyzacji. Uzupełniłem rozdział XI wywodem,
w którym starałem się dowieść, że pauperyzacja innych narodów sprawę naszą pogarsza, a nie polepsza. Z poważnej strony zakwestionowano moje ujęcie zagadnienia demograficznego, do którego przywiązuję szczególną wagę. Z tego powodu starałem się silniej uwydatnić w rozdziale V i XI korzyści ograniczenia przyrostu ludności. Rozszerzyłem rozdział IX o politycznych przyczynach zubożenia i dodałem słów kilka o* wpływie, który wywrze ewentualna reforma agrarna, w poprzednich wydaniach pominięta, na rozwój bogactwa narodowego. Cytaty źródeł i literatury w przypiskach pomnożyłem o kilka tytułów. Nie miałem jednak zamiaru zestawienia wyczerpującej bi-bljograiji. Celem innych drobniejszych zmian było dobitniejsze określenie i sprecyzowanie moich poglądów.
.Cieszę się, że z powodu aktualności tematu nie minęły one bez echa w opinji publicznej. Może przyczynią się do rozpowszechnienia wiedzy ekonomicznej i do lepszego zrozumienia rzeczywistości gospodarczej.
Kraków, w styczniu 1926.
• Adam Krzyżanowski.
Spis treści.Przedmowa do trzeciego wydania ......... str. 3
Rozdział I Upadek moralny i ekonomiczny .... „ 5
„ Ul Istotne przejawy oraz źródła zubożenia . „ 13 „ UL Oddziaływanie wojny na dobrobyt różnych
społeczeństw............ 25
„ IV. Ubytek kapitału........... „ 34
„ V. Wzrost stopy przyrostu ludności .... „ 50
„ VI. Zmiany w psychologji gospodarczej ... „ 59
„ , VII. Zmniejszenie się konsumcji...... „ 68
„ VIII. Spadek produkcji.......... M 79
„ IX. Budżet i polijyka państwa, jako przyczyna
zubożenia.............. 113
„ X, Pauperyzacja poszczególnych stanów, na-
rodów i obszarów wchodzących w skład
Państwa............... „ 136
„ XI. Rzut oka na przyszłość......, . 147
WIELKOŚĆ 20,5X14,5CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 153 STRONY.
STAN:BRAK PRZEDNIEJ OKŁADKI,BLOK KSIĄŻKI NIE JEST PRZYCIĘTY DO RÓWNA,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB .
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM
/ KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / .
WYDAWNICTWO KRAKOWSKIEJ SPÓŁKI WYDAWNICZEJ KRAKÓW 1926.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE