Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KRZYŻ PODKARPACKI RĘCZNY RUMUNIA

02-07-2012, 14:16
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 120 zł     
Użytkownik navigator-wit
numer aukcji: 2459528755
Miejscowość Świątniki Górne
Wyświetleń: 11   
Koniec: 08-07-2012 11:14:36
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KRZYŻ PODKARPACKI RĘCZNY – RUMUNIA

 

Krzyż rumuński ludowy tzw. ręczny, kupiony podczas wędrówek po Karpatach w jednej ze wsi prowincji Oltenia. Nabyłem go po długich pertraktacjach „przy kielichu” od miejscowego szamana - guślarza. Niestety po powrocie żona protestowała, że nie chce go na żadnej ze ścian, więc schowałem go na kilka lat do szafy.

 

A teraz może wytłumaczę dlaczego…

 

Jest to krzyż kultowo-magiczny, używany do odczyniania uroków. Wykonano go z jednego kawałka drewna świerkowego, pokryty został wiśniową farbą mającą odstraszać złe duchy. Każdy jego element ma moc kultową, a on sam jest amuletem. Może pokrótce go opiszę. Na dole kwadratowa podstawa z otworami w kształcie łzy nazywana jest fachowo tabotem. Następnie pionowa rączka nawiązuje do drzewa „dobra i zła”,  a na samej górze w okręgu mamy wpisany krzyż. Okrąg symbolizuje nieskończoność, na nim 12 otworów symbolizujących apostołów. W centralnym miejscu okręgu , na samym środku krzyża znajduje się otwór, przez który podczas obrzędu przewleka się pukiel włosów chorej osoby.

W dniu św. Jordana święci się krzyż w rzece, podtrzymując jego magiczną moc i działanie.

Używa się go między innymi gdy dziecko dostaję gorączki, przeziębienia lub gdy „źle kaszle”. Należy wtedy przez tabot przeciągnąć czerwoną włóczkę, podpalić ją nad świecą i okadzać chore dziecko.

 

Niezwykle ciekawy artefakt  jak na Europę XXI wieku.

 

Magia i religia są wciąż żywe w Karpatach, a przede wszystkim w Rumunii , czego niezbitym dowodem jest ów przedmiot.

 

Wysokość:  46,5 cm.

Szerokość:  11,5 cm.

Grubość:  2 cm. 

 

NA DODATKOWYM ZDJĘCIU  (JAKO PRZYKŁAD )ZNAJDUJĄ SIĘ KRZYŻE PODKARPACKIE Z KOLEKCJI PODRÓŻNIKA I ZNAWCY TEMATU WŁADYSŁAWA KORABIEWICZA.