Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Kryzysy i reformy średniowiecznego Kościoła

05-02-2015, 10:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 41 zł     
Użytkownik stara-szuflada
numer aukcji: 5030020962
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 2   
Koniec: 05-02-2015 10:26:01

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 1.00 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2013
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha













Witaj na aukcji Starej Szuflady



Ecclesia semper reformanda. Kryzysy i reformy średniowiecznego Kościoła
Autor: red. bp Grzegorz Ryś, Tomasz Gałuszka OP, Tomasz Graff
Wydawca: Towarzystwo Naukowe SV
Ilość stron: 534
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry

„Ecclesia semper reformanda – jedna z najbardziej znanych intuicji ostatniego soboru: Kościół zawsze potrzebuje/domaga się reformy. Zapewne. Ale czy zawsze jest ona podejmowana? Czy zawsze Kościół świadom jest tego obowiązku? Czy zawsze ma odwagę patrzeć na siebie ostro i krytycznie – starannie rozróżniając w sobie to, co Boskie i niezmienne od tego, co ludzkie, zmienne, a nierzadko słabe, dalece niedoskonałe i po prostu grzeszne? Historyk – to jasne – nie jest od tego, by stawiać Kościołowi takie czy inne postulaty. Nie jest też jego zadaniem katalogowanie (tym bardziej definiowanie) znamion, przymiotów i cech Kościoła – to rzecz teologa. Kiedy jednak teolog dokonuje takiego opisu, opatrując go przy tym kwalifikacją czasową (semper! semper reformanda...) – historyk nie może oprzeć się pokusie, by nie powiedzieć: Sprawdzam!”. Tymi słowy do lektury niniejszego zbioru wprowadza i zachęca nas bp Grzegorz Ryś, jeden z autorów i redaktorów tomu.
Ponad 30 uznanych historyków podjęło powyższe wyzwanie publikując tu studia uporządkowane w trzech działach tematycznych – Kościół powszechny, Kościół lokalny (polski) oraz wspólnoty zakonne wobec kryzysów i reform. Wolumin zawiera w większości refleksje oparte na analizie tekstów źródłowych, nie eksploatuje problematyki mającej wcześniej bogatą literaturę, lecz stanowi doskonałe uzupełnienie i pogłębienie wiedzy, stara się też stawiać inspirujące postulaty badawcze.