Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KRYSZTAŁ GÓRSKI 06 CZTERY OKAZY JEGŁOWA

09-07-2012, 22:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 2.30 zł      Najwyzsza cena licytacji: 2.30 zł     
Użytkownik Jus_yna
numer aukcji: 2454522411
Miejscowość Złotokłos
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 21   
Koniec: 03-07-2012 21:01:53
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest komplet 4 okazów kryształu górskiego. Wielkość okazów pokazuje linijka na zdjęciu. Pochodzenie okazów - Jegłowa. 

- Należały one do mojej kolekcji sprzed 20 lat.

 

Kryształy górskie z Jegłowej są niezmiernie ciekawe. Większość z nich ma zapisaną na swojej powierzchni całą historię powstania.

Kryształy górskie są wykształcone w postaci słupów zakończonych, nierzadko obustronnie, ścianami romboedrów.

Ściany słupa pokrywa poprzeczne prążkowanie, czasem tworzące wręcz grube pręgi - są to linie wzrostu kryształu, powstające z przecięcia ścian romboedrów (krystalizacja w układzie romboedrycznym) ze ścianami słupa. Głębsze pręgi powstały w podczas dłuższej przerwy we wzroście kryształu.

Inny rysunek na ścianach słupa to rodzaj szwów i murów, wyraźnie odstających od powierzchni ścian. Odnosi się wrażenie, że kryształ w czasie wzrostu jakby się rozszczepiał. I rzeczywiście, bardzo często można zaobserwować małe kryształki wyrastające pod różnymi kątami ze ścian słupa.

Większość kryształów spotykanych w kaolinie ma na powierzchni głębokie wżerki, czasem układające się w misterne wzory, przypominające ślady działalności korników - są to figury wytrawień powierzchni w miejscu, gdzie wyrastały inne drobne kryształki kwarcu.Obecność figur trawienia jest charakterystyczna dla kryształów górskich z Jegłowej.

Na niektórych kryształach widać pęknięcia, miejscowe zmętnienia i ponowny zrost - są to ślady po ruchach tektonicznych już po powstaniu kryształów.


Dużo informacji o tworzeniu się kwarcu w Jegłowej dostarczają drobne banieczki cieczy i gazu, zamknięte w kryształach (inkluzje). Na podstawie badań inkluzji stwierdzono, że kryształy kwarcu w Jegłowej krystalizowały w dwóch etapach - w temperaturze około 350 stopni Celsjusza i w przedziale 250 - 120 stopni Celsjusza.


Kryształy górskie z Jegłowej najprawdopodobniej były używane do tworzenia ozdób już w czasach prehistorycznych lecz prawdziwy boom zainteresowania kryształami z Jegłowej przypada na XVII i XVIII w.

___________________________________________________

 

Koszt wysyłki za granicę i wszelkie dodatkowe informacje dotyczące aukcji - na stronie "o mnie"

- Przed opłatą za zakupy - przez 2 tygodnie możliwe jest gromadzenie zakupów do wspólnej wysyłki - w ciągu 7 dni poproszę o kontakt informujący mnie o tym. 

- Po 2 tygodniach możliwe jest dalsze gromadzenie zakupów do wspólnej wysyłki, ale po wpłacie za dotychczas wylicytowane rzeczy.