AUKCJA BEZ CENY MINIMALNEJ !
UWAGA ! OFERTA SPECJALNA !
Bez względu na ilość zakupionych płyt, koszt wysyłki to TYLKO 5zł !!!
Przeczytaj INFO pod cennikiem kosztów, w dziale Dostawa i płatność. (Dodatkowe informacje)
Paragon lub rachunek do każdego zakupu !
Winter Was Hard is a studio album by the Kronos Quartet. It contains compositions byAulis Sallinen, Terry Riley, Arvo Pärt, Anton Webern, John Zorn, John Lurie, Ástor Piazzolla, Alfred Schnittke, and Samuel Barber.
Pierwsze amerykańskie wydanie na CD (prawdziwa muzyczna "perełka" i wydawniczy "biały kruk") !!!
Płyta kompaktowa-orginalna.
AVANT GARDE Avant Garde & Free Jazz , Chamber Music
ELEKTRA-NONESUCH / WARNER BROS. Records numer katalogowy 79181 z 1988 roku. Made in USA !
Stan płyty: idealny, jak nowa.
SPIS UTWORÓW: jeśli masz chwilę czasu, to kliknij TUTAJ (otwórz w nowym oknie),
i już możesz posłuchać samplii !
RECENZJA z Hi-End
Ciemna estrada, oświetlona skąpo czterema malutkimi lampkami, na niej osiem przedmiotów: cztery pulpity i coś, co wygląda jak cztery czarne kamienie nagrobkowe, a po dłuższej analizie okazuje się być czterema krzesłami, obciągniętymi jakimś czarnym materiałem. Mrok na sali i estradzie potęguje wrażenie, że zaraz rozpocznie się tutaj msza jakiejś tajemniczej i groźnej religii... Tak właśnie zazwyczaj wyglądają koncerty kwartetu Kronos.
Materiał nagrany na omawianej płycie nie odbiega zbytnio od tego wizerunku scenicznego zespołu - znajdujemy na niej tylko utwory napisane przez kompozytorów XX wieku, z czego część została dedykowana temuż właśnie kwartetowi. Płyta ogólnie sprawia wrażenie trudnej w odbiorze. Jednak stwierdzenie, że jest to muzyka tylko dla koneserów, nie byłoby tutaj zgodne z prawdą dlatego, że nie ma czegoś takiego jak muzyka "dla ludu" i "dla arystokracji". Owszem, nie są to utwory, których można słuchać, odkurzając mieszkanie czy przygotowując obiad, gdyż wymagają one pewnego skupienia i odpowiedniego nastroju.
Prawdziwą perłą tej płyty jest "Adagio" Samuela Barbera. Jest to utwór znany Państwu z pewnością ze ścieżki dźwiękowej z filmu Oliviera Stone'a "Pluton", gdzie towarzyszył on jednej z najbardziej dramatycznych scen - scenie pozostawienia przez resztę oddziału jednego z kolegów na pewną śmierć. Ten siedmiominutowy utwór w wykonaniu kwartetu Kronos jest po prostu małym arcydziełem sztuki wykonawczej. Z pozoru zagrany spokojnie, jest jednak przesycony tak przejmującymi uczuciami, że ma się ochotę słuchać go na okrągło. W ogóle ta płyta jest jednym wielkim popisem możliwości interpretatorskich i technicznych Kronosa - muzycy ci doskonale oddają emocje i charakter zarówno lekkiego w charakterze "Four, for tango" Astora Piazzolli, jak i ponurego i złowrogiego "Half - Wolf Dances Mad In Moonlight" Terry`ego Riley'a, radząc sobie równie sprawnie technicznie zarówno w najłatwiejszym z pozoru, wzmiankowanym już "Adagio" Barbera, jak i w arcytrudnym Kwartecie nr 3 kompozycji Alfreda Schnittkego. Jest to po prostu zespół, w którego wykonaniach znalezienie jakichś błędów graniczy z niemożliwością.
Pod względem realizatorskim płyta brzmi bardzo zadowalająco. Dźwięk kwartetu jest wyrównany, żaden z instrumentów nie wybija się ponad pozostałe, perspektywa jest ładna, a plany przejrzyste i selektywne. Ogólne wrażenie ze słuchania tej płyty jest bardzo zbliżone do wrażeń ze słuchania koncertu w doskonałej akustycznie sali koncertowej. O jakości pracy realizatorów dźwięku niech zaświadczy również fakt, że nie wszystkie utwory zostały nagrane w tym samym miejscu - większa część została nagrana w Methuen Memorial Music Hall, utwór "Winter Was Hard" zarejestrowano w kościele St. Ignatius w San Francisco, a "Forbidden Fruit" nagrywano w Russian Hill Recording w San Francisco i w Metal Box Studio w Tokio. Pomimo tak różnych miejsc doszukanie się różnic sprawia naprawdę sporą trudność.
Pomimo pozoru trudności jest to muzyka, która może wnieść coś nowego w system wartości muzycznych każdego słuchacza, i nie należy się do tego rodzaju muzyki zrażać. Zachęcam tym bardziej, że są to utwory, których nagrania rzadko można spotkać na rynku, a wykonane zostały iście po mistrzowsku i ich realizacja jest bardzo poprawna.
Rafał Dudzik (autor)