Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

KRAKOW -HARCERSTWO ZENSKIE 1[zasłonięte]911-19 -NOWA_SIWYDTP

18-01-2012, 21:35
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 24 zł      Aktualna cena: 24 zł     
Użytkownik SIWYDTP
numer aukcji: 2048657304
Miejscowość Ostrołęka
Kupiono sztuk: 1    Licytowało: 1    Wyświetleń: 10   
Koniec: 18-01-2012 11:43:23
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor

Maria Irena Mileska

Tytuł

Materiały do historii krakowskiego harcerstwa żeńskiego w latach 1[zasłonięte]911-19

Tom 1

Rok wydania

Wydawnictwo

ilustracje zdjęcia rysunki

Stron

Okładka, oprawa

Stan i inne informacje

2003

Komisja Historyczna Krakowskiej Chorągwi ZHP

tak

300

miękka

NOWA

Opis

Wstęp

Żeński ruch skautowy na ziemiach polskich powstał, podobnie jak mę¬ski, na początku drugiego dziesiątka lat XX w., ale rozwijał się wolniej, gdyż proponowany model skautki był zdecydowanie sprzeczny z dotychczasowym wyobrażeniem „panienki z dobrego domu". Jednak szybko, w czym dopomogła rewolucja obyczajowa, wymuszona m. in. przez warunki wojenne, wytworzył specyficzne formy organizacyjne, początkowo bazując na „Sokole", a po po¬wstaniu niepodległej Polski w ramach autonomicznej organizacji.

W ciągu dwudziestolecia międzywojennego harcerstwo wypracowało charakterystyczny system wychowawczy, w którego skład weszły niespoty¬kane w żadnej innej organizacji elementy, pełniące ważne funkcje w procesie wychowania. Wśród nich należy wymienić strukturę organizacyjną, mundur, odznaki, system stopni i sprawności, patronów drużyn i wyższych jednostek, tradycje organizacji i jednostek organizacyjnych, symbolikę, obrzędowość, wzór osobowy instruktora, zastępowy system pracy, system pracy drużyn zuchowych (oryginalny polski pomysł), obozownictwo, a także atmosferę prawdziwej przy¬jaźni panującą w drużynach, opartą na braterstwie ich starszych i młodszych członków'.

Część tych elementów miała korzenie w skautingu angielskim, część odziedziczono po polskich organizacjach niepodległościowych („Zarzewie"), propagujących kulturę fizyczną („Sokół") czy abstynenckich („Eleusis"), inne zostały wprowadzone przez twórcze instruktorki i instruktorów już w czasie rozwoju organizacji. Większość z nich przetrwała próbę czasu i dziś nadal służy polskiej młodzieży. Dodać należy, że największym wrogiem specyfiki pracy tak całego harcerstwa, jak i organizacji żeńskiej okazał się system totalitarny, z natury dążący do unifikowania wszelkich form życia społecznego, czego wyrazem było nie tylko podporządkowanie harcerstwa Związkowi Młodzieży Polskiej na początku lat 50., ale również dążenie do ujednolicenia programów harcerskich drużyn żeńskich i męskich oraz wiejskich i miejskich, tak jakby to było słuszne i możliwe.

Ważnym elementem organizacji było środowisko krakowskie, w którym od początku istnienia ruchu rodziła się kadra, mająca w przyszłości często przo¬dować w działalności instruktorskiej. Instruktorzy ci obejmowali kierownicze funkcje w harcerstwie krakowskim, a czasem i we władzach naczelnych (Jadwiga Wierzbiańska, Zbigniew Trylski) i wpływali w sposób istotny na rozwój orga¬nizacji. Wielu z nich podjęło działalność konspiracyjną, za którą części z nich przyszło zapłacić życiem.

Od początku działania ZHP przywiązywano dużą wagę do tworzenia archi¬wum organizacyjnego, które ostatecznie powstało i było prowadzone przez hm. Wacława Błażejewskiego2 (w Chorągwi Krakowskiej materiały dotyczące historii harcerstwa zbierał w okresie międzywojennym hm. Tadeusz Wąsowicz3), jednak była to działalność uboczna, prowadzona obok głównego nurtu życia harcerskie¬go, którego istotą było wychowanie młodego pokolenia. Spośród opracowań wy¬danych w tym okresie trzeba wymienić jako najważniejsze „Historię harcerstwa polskiego. Zarys ogólny" Wacława Błażejewskiego4 i „Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego. Materiały do historii" Ewy Gródeckiej5.

Po II wojnie światowej historia harcerstwa długo nie cieszyła się zaintereso¬waniem historyków, co wynikało z negatywnej oceny okresu międzywojennego, w tym działalności organizacji młodzieżowych, narzucanej przez czynniki po¬lityczne, decydujące m. in. o możliwości publikacji wyników badań. Przyczy¬niło się to do rozproszenia materiałów archiwalnych i zaginięcia wielu cennych dokumentów. Spośród opracowań wydanych przed rokiem 1981, kiedy Maria Irena Mileska zakończyła zbieranie materiałów, trzeba wymienić rozważania publicystyczne „Ognie i ogniska. Drogi i przemiany harcerstwa polskiego" Ka¬zimierza Koźniewskiego6, przez długi czas jedyne źródło wiadomości o historii

harcerstwa dostępne instruktorom, opracowanie naukowe „Główne nurty ideowe w ZHP w latach 1[zasłonięte]918-19" Jerzego Gaja7 oraz wyraźnie podporządkowane obowiązującej ideologii i wypaczające obraz harcerstwa, a w założeniu mające być podstawą wiedzy członków ZHP o historii organizacji „Kartki z historii i tradycji Związku Harcerstwa Polskiego" Jerzego Majki8.

Badania historii ruchu żeńskiego prowadziła hm. Ewa Gródecka, ale prze¬rwała je jej śmierć w 1973 r. W tej sytuacji do pracy przystąpiły chorągwiane zespoły dawnych instruktorek i harcerek, które - świadome upływu czasu - podjęły trud zebrania i opracowania materiałów do historii poszczególnych Chorągwi Harcerek z okresu międzywojennego9. Prace te rozpoczęto w roku 1976. Równocześnie zespół instruktorek związanych z Główną Kwaterą Har¬cerek rozpoczął pracę nad opracowaniem syntetycznym, które ostatecznie ukazało się w roku 1990'°. Wśród opracowań, które zostały opublikowane znacznie później i nie mogły być wykorzystane przez M. I. Mileska, należy wymienić jeszcze „Polskie harcerki w dziesięcioleciu 1[zasłonięte]911-19" Janiny Opieńskiej-Blauth".

Do opracowań niepublikowanych, podejmujących zagadnienia historii małopolskiego harcerstwa w okresie międzywojennym należą: „Harcerstwo na terenie miasta Krakowa w latach 1[zasłonięte]918-19" Katarzyny Ryblewskiej '2, „Geneza i początki skautingu w Krakowie na tle organizacji niepodległościowych młodzie¬ży gimnazjalnej w latach 1[zasłonięte]907-19" Wojciecha Hausnera'3, „Dzieje Związku Harcerstwa Polskiego w Suchej Beskidzkiej od 1931 do 1972 roku" Krzysztofa Masiuka'4, „Powstanie i rozwój skautingu na terenie obecnego województwa nowosądeckiego w latach 1[zasłonięte]911-19 Zofii Stramy'5 oraz „Powstanie i rozwój

 

spis treści lub fragment

SPIS TREŚCI

Wstęp

CZĘŚĆ

SKAUTING ŻEŃSKI NA TERENIE PÓŹNIEJSZEJ

KRAKOWSKIEJ CHORĄGWI HARCEREK DO KOŃCA 1920 R. .

Rozdział

Powstanie i rozwój żeńskiego skautingu na terenie późniejszej

Krakowskiej Chorągwi Harcerek do wybuchu l wojny światowej

Rozdział 11

Skauting żeński na terenie późniejszej Krakowskiej

Chorągwi Harcerek w okresie I wojny światowej .

Rozdział III

Krakowskie harcerstwo żeńskie w okresie od odzyskania

niepodległości do l Zjazdu Walnego ZHP .

CZĘŚĆ II

DZIAŁALNOŚĆ KRAKOWSKIEJ CHORĄGWI HARCEREK

WLATACH 1921 -1939

Rozdział l

Chronologia rozwoju działalności Krakowskiej

Chorągwi Harcerek w latach 1[zasłonięte]921-19

Rozdział 11

Wybrane dane statystyczne dotyczące działalności

Krakowskiej Chorągwi Harcerek w latach 1[zasłonięte]921-19

Rozdział III

Struktura i obsada funkcji w komendzie Krakowskiej

Chorągwi Harcerek .

Rozdział IV

Wykaz instruktorek Krakowskiej Chorągwi Harcerek .

Rozdział V

Obozy i kolonie harcerskie w Krakowskiej Chorągwi

Harcerek

Rozdział VI

Działalność referatów drużyn prowincjonalnych, drużyn

wiejskich oraz drużyn i gromad kolejowych

Rozdział VII

Gromady zuchowe

Rozdział VIII

Starsze harcerstwo

Rozdział IX

Kształcenie starszyzny

Rozdział X

Harcerskie placówki zdrowotne, szkoleniowe i wychowawcze

na terenie Krakowskiej Chorągwi Harcerek .

Rozdział XI

Sprawy gospodarczo-finansowe w różnych okresach

działalności komendy chorągwi i hufców terenowych .

Rozdział

Współpraca międzynarodowa i wystąpienia na forum

międzynarodowym

Rozdział XIII

Wychowanie fizyczne i przysposobienie do obrony kraju

w programach i działalności chorągwi .

Rozdział XIV

Dział prasy i propagandy

Rozdział XV

; Obywatelska służba harcerska i Pogotowie Harcerek

w Krakowskiej Chorągwi Harcerek

Wykaz skrótów

Bibliografia .

I Indeks nazwisk

Indeks nazw geograficznych .

Wykaz tabel

i Spis treści .

; Mapa: Siedziby hufców i podległych im drużyn Krakowskiej Chorą

^ Harcerek w latach 1[zasłonięte]920-19