Krajobrazy" to książka brytyjskiego autora starającego się na przykładzie 100 omówionych w publikacji zdjęć przybliżyć czytelnikom najważniejsze zagadnienia związane z fotografowaniem pejzaży. Choć w warstwie technicznej Guy Edwardes dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z fotografią analogową, to jego rady i wskazówki dotyczące kompozycji, analizy rejestrowanego obrazu i taktyki postępowania przydadzą się również użytkownikom aparatów cyfrowych.
"Krajobrazy" napisane zostały z punktu widzenia doświadczonego fotografa pejzażu, ale wykorzystującego w swojej pracy głównie sprzęt analogowy. Stąd część z niezwykle cennych porad i wskazówek, np. na temat stosowania filtrów ocieplających czy korzystania z takich czy innych negatywów lub slajdów, może być niezbyt przydatna osobom fotografującym cyfrowo. Jednak miłośnicy starej technologii będą z pewnością usatysfakcjonowani. Szkoda natomiast, że wydawca nie poprosił autora lub nie uzyskał jego zgody na zaktualizowanie publikacji, by poruszyć w przypadku niektórych zagadnień tematykę technicznych możliwości, jakie daje w tym zakresie technologia cyfrowa.
Mocną stroną książki są bez wątpienia doskonałe i bardzo dobrze wydrukowane fotografie, często prezentowane w dużym formacie. Pozwala to na ich dogłębną analizę i odniesienie wybranej przez autora techniki do uzyskanego na zdjęciu rezultatu. Wiele fotografii, mimo że wykonanych w odległych dla nas miejscach, może być inspiracją do własnych prób i poszukiwań. Szczególnie że mają one doskonałą kompozycję i zostały zarejestrowane z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Jeśli więc ktoś szuka ciekawych pomysłów na zdjęcia, które wykorzystują jako atut różne warunki atmosferyczne i niebanalne sposoby organizacji kadru, to już od samego patrzenia na zdjęcia można się wiele nauczyć.
Wstęp
Podstawy fotografii krajobrazu
Światło i krajobraz
Uchwyć atmosferę
Fotografia krajobrazu ogółem
Odległość w krainie
Nadmorska kraina
Miasto i przyroda
Pory roku
Detale krajobrazu
Twórcza fotografia krajobrazu
Indeks